ĪSUMĀ:
- Indijā paredz piešķirt pilsonību reliģiskajām minoritātēm no kaimiņvalstīm, bet ne musulmaņiem.
- Indijas pilsonību varēs piešķirt hinduistiem, sikhiem, budistiem, džainistiem, parsiem un kristiešiem.
- Kritiķi: likums ir pretrunā ar Indijas sekulāro konstitūciju, padarot reliģiju par pamatu pilsonības piešķiršanai.
- Likumprojekts izraisīja protestus. Nemieros gājuši bojā 20 cilvēki; ievainoti desmitiem cilvēku.
- Indijas premjerministrs sestdien sasaucis sēdi, lai apspriestu drošības situāciju valstī.
Likumprojekts sākotnēji izraisīja protestus Indijas ziemeļaustrumu štatos Asamā un Tripūrā, kur iedzīvotāji ir neapmierināti ar hinduistu pieplūdumu no Bangladešas. Vēršoties pret protestiem, Federālās varas iestādes dislocēja tūkstošiem paramilitāro spēku locekļu un bloķēja pieeju mobilajam internetam šajos reģionos. Tāpat tika izsludināta komandantstunda un aizliegta cilvēku pulcēšanās grupās, tomēr demonstranti turpināja nepakļauties un izgāja ielās.
Protesti izcēlās arī citviet valstī, tostarp galvaspilsētā Deli un Bangalorā valsts dienvidos. Tur ceturtdien tika aizturēti vairāki simti protestētāju. Nemieri turpinājās arī piektdien, bojā gājušo skaitam pieaugot līdz 20 cilvēkiem, tostarp miris arī viens bērns, bet ievainoti desmitiem cilvēku.
Arī sestdien visā valstī plānotas dažādas protesta akcijas, un aktīvisti ziņo, ka policija viņu dzīvesvietās veic reidus, lai nepieļautu jaunu protestu koordinēšanu.
Tāpat tiek ierobežota piekļuve internetam. Indijas premjerministrs Narendra Modi sestdien sasaucis sēdi, kurā ar ministriem plāno apspriest drošības situāciju valstī.
Protestus galvenokārt rīko studenti, pilsoniskās sabiedrības organizācijas un opozīcijas politiskās partijas. Musulmaņu un cilvēktiesību organizācijas uzskata šo likumprojektu par daļu no Indijas premjerministra centieniem marginalizēt Indijā dzīvojošos 200 miljonus musulmaņu.
Kritiķi apgalvo, ka likums ir pretrunā ar Indijas sekulāro konstitūciju, padarot reliģiju par pamatu pilsonības piešķiršanai.
Protestētāji pauž neapmierinātību ne tikai ar jauno likumu, bet arī ar premjera vadību.
"Tas ir ļoti skumji. Indija iet nepareizu ceļu. 2014. gadā viss, par ko iestājās Modi, bija attīstība un vēlreiz attīstība. Taču visi likumi, kas tikuši pieņemti, ir tikai šķēluši sabiedrību. Tas ir slikti," sacīja kāda protestētāja.
Tomēr Modi un viņa valdība kritiku noliedz. Valdošā hinduistu nacionālistu partija BJP skaidroja, ka likums neietekmēs Indijas pilsoņus, arī islāma sekotājus, un ka likuma mērķis ir sniegt atbalstu tiem, kas reliģisku vajāšanu dēļ tiek vajāti musulmaņu kaimiņvalstīs.