Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu ir paziņojis, ka patiesais Irānas nodoms ir būvēt atomieročus, ko Izraēla nekad nepieļaušot. Savukārt Eiropas Komisijas preses sekretārs Peters Stano ir sacījis, ka būtu jāskatās, vai Irānas vārdiem sekos arī darbi.
„Ja šis Irānas varasiestāžu paziņojums tiks īstenots, tas radīs būtisku atkāpšanos no Irānas saistībām, ko tā ir uzņēmusies vienošanās ietvaros. Tam būtu arī nopietnas sekas atomieroču izplatības ierobežošanas jomā. Es gribētu arī atgādināt, ka ir ļoti svarīgi izvairīties no jebkādiem soļiem, kas apdraudētu šīs vienošanās saglabāšanu. Visas puses iepriekš ir izteikušās, ka tās vēlas saglabāt šo līgumu. Bet to ir iespējams panākt tikai tad, ja visas puses arī izpilda savas saistības,” stāstīja Stano.
Tāpat Irānas varasiestādes pirmdien ir aizturējušas Dienvidkorejas tankkuģi, protestējot pret Dienvidkorejas bankās iesaldētajiem Irānas līdzekļiem.
KONTEKSTS:
Teherāna vairs nepilda virkni 2015. gadā parakstītās vienošanās nosacījumus pēc tam, kad no kodolvienošanās izstājās Amerikas Savienotās Valstis un atjaunoja ekonomiskās sankcijas pret Irānu.
Decembrī Irānas parlaments pieņēma likumu, kas uzdod pārējām vienošanās parakstītājvalstīm divu mēnešu laikā panākt sankciju atcelšanu. Pretējā gadījumā Irānas valdība bloķēs Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras inspektoru piekļuvi valsts kodolobjektiem.
Irānas prezidents Hasans Rohani arī paziņoja, ka Teherāna atkal pilnībā izpildīs kodolvienošanās nosacījumus, ja to darīs arī ASV.
2015. gadā Irāna un sešas pasaules lielvaras pēc ilgām sarunām panāca vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret gadiem ilgušo sankciju atcelšanu. Rietumvalstu līderi šo vienošanos nosauca par nozīmīgu pavērsienu starptautiskajās attiecībās.