Pasaules 20 ekonomiski lielāko valstu vadītāji šodien Romā sapulcējās uz pirmo G20 samitu klātienē kopš pandēmijas sākuma. Krievija un Ķīna gan pārstāvēta ārlietu ministru līmenī, prezidenti nav ieradušies, tā vietā pievienojoties ar video starpniecību. G20 grupā ietilpst 19 valstis un Eiropas Savienība.
Klimata pārmaiņas, ekonomikas atkopšanās, vakcīnas attīstības valstīm un iecere ieviest globāli ieviest minimālo uzņēmuma ienākuma nodokļa likmi ir daļa no samitā apspriežamajām tēmām.
“No pandēmijas līdz klimata pārmaiņām un taisnīgiem nodokļiem. Iet šo ceļu vienatnē - tas gluži vienkārši nav risinājums.
Mums jādara viss iespējamais, lai pārvarētu mūsu domstarpības. Un mums ir jāatjauno gars, kas noveda pie šīs grupas izveides,” samita atklāšanā uzsvēra Itālijas premjerministrs Mario Dragi.
Itālijas premjers samita atklāšanas runu arī izmantoja, lai aicinātu divkāršot centienus piegādāt vakcīnas pret Covid-19 nabadzīgākajām valstīm. Viņš uzsvēra - turīgajās valstīs sapotēti jau 70% iedzīvotāju, kamēr trūcīgākajās – tikai 3%.
Samitā sanākušie politiķi vada valstis, kuras kopā ņemot pārstāv 80% pasaules ekonomikas un rada aptuveni tikpat lielu daļu no globālajām siltumnīcefekta gāzu emisijām. Sanāksmes namamāte Itālija tādēļ īpašu uzsvaru liek klimata jautājumiem – valstu vadītāji pēc G20 sanāksmes Romā uzreiz dosies ANO klimata samitu Glāzgovā.
Kā ierasts, G20 samitus pavada arī demonstrācijas. Grupa klimata aktīvistu šorīt bloķēja ceļu uz sanāksmes norises vietu, pieprasot rīcību klimata pārmaiņu apturēšanai. Policija aktīvistus vēlāk pārvietoja uz tuvējo šķērsielu, kur viņi turpināja mītiņu. Romā uz samita laiku papildus norīkoti vairāk nekā pieci tūkstoši policistu un karavīru.