Jaunajā koalīcijā ir astoņas partijas, kas pārstāv visu politisko spektru. Gandrīz vienīgais, kas tās vieno, ir naids pret Netanjahu. Tieši tas ekspertiem liek šaubīties, ka jaunā valdība varētu būt ilglaicīga.
Ar vienas balss pārsvaru
Izraēlas parlaments svētdien pulcējās uz sēdi, lai balsotu par jauno Izraēlas valdību. Galu galā balsojumā jauno valdību atbalstīja 60 no 120 Kneseta deputātiem, 59 balsoja pret. Rezultātu paziņošanu jaunās valdības spēki sagaidīja ar gavilēm. Tās bija dzirdamas arī ielās, kur pulcējās pārmaiņu atbalstītāji un Netanjahu pretinieki.
Pēc balsojuma Netanjahu devās pie Beneta un paspieda viņam roku. Vēlāk jaunais premjers nodeva zvērestu, bet pēc tam uzrunāja Izraēlas iedzīvotājus.
“Mēs esam jaunu laiku un problēmu sākumā, un tas šajā gadījumā nav pārspīlēti, taču vienotības valdības izveidošanas grūtības ir aiz muguras. Un tagad visi Izraēlas cilvēki skatās uz mums. Mēs strādāsim kopā ar pilnu atbildību, lai mazinātu plaisu sabiedrībā un nekavējoties atgrieztu valsti normālā stāvoklī pēc ilgas paralīzes un strīdiem,” norādīja Benets.
Koalīcijas līgums tika parakstīts pagājušajā nedēļā, laikā, kad nerimst bažas par jaunu vardarbības eskalāciju, kas var izraisīties līdz ar gaidāmo izraēliešu nacionālistu demonstrāciju Jeruzalemē. Demonstrācija plānota otrdien, un tās maršruts paredzēts arī caur musulmaņu kvartālu.
Premjeri mainīsies
Koalīcijas līgums paredz, ka pēc diviem gadiem bijušo aizsardzības ministru un nelielās galēji labējās partijas līderi Benetu premjera krēslā nomainīs centriskas partijas līderis Jairs Lapids. Tomēr eksperti ir skeptiski par iespēju, ka ministru kabinetam izdosies nostrādāt tik ilgu laiku.
Parlamentā valdību izdevās apstiprināt tikai ar vienas balss vairākumu un iespējamas nesaskaņas starp valdošajām partijām.
Koalīciju veido astoņi politiskie spēki ar dažādām ideoloģijām, un tos galvenokārt vieno naids pret ilggadējo premjerministru Benjaminu Netanjahu. Viņam pēdējās vēlēšanās nepalīdzēja arī valstī veiksmīgi īstenotā vakcinācija kampaņa un Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu atcelšana.
Netanjahu, kas pie varas bijis 12 gadus, svētdienas debašu laikā solīja atgriezties. Viņš joprojām ir labējās partijas “Likud” līderis. “Likud” ir vislielākā pārstāvniecība parlamentā, un tādējādi Netanjahu tagad kļuvis arī par opozīcijas līderi.
Savukārt viņam pašam līdz ar politisko cīņu no opozīcijas rindām stāv priekšā ilgstoša juridiska cīņa. Netanjahu tiek apsūdzēts kukuļņemšanā un līdzekļu izšķērdēšanā, kad viņš darbojās premjerministra amatā.
Tikmēr palestīnieši Rietumkrastā un Gazā uz varas maiņu Izraēlā reaģē noraidoši, solot turpināt cīņu par savas valsts izveidi. "Hamas" pārstāvji paziņojuši, ka turpinās bruņotu pretestību Izraēlai.
“Vienalga, kāda lai būtu šī valdība, mums ir darīšana ar okupācijas struktūru, kurai jāpretojas ar visiem iespējamiem līdzekļiem, pirmkārt un galvenokārt – ar bruņotu pretošanos," vēsta "Hamas" runasvīrs Favzi Barhums.
"Jaunās valdības turpmākā rīcība noteiks mūsu nākamos soļus. Mūsu sarkanās līnijas ir palestīniešu asinis un mūsu svētvietas.”