Irāna paziņoja par noteikto urāna bagātināšanas limitu pārkāpšanu, pēc tam kad starptautisko kodolvienošanos pameta ASV un atjaunoja sankcijas.
Eiropas Savienības līderi centušies vienošanos saglābt, taču pēc jaunākajām Irānas aktivitātēm tomēr lemts sākt ierosināt procedūru strīdu izskatīšanai.
Eiropas valstis apsūdz Teherānu vienošanās pārkāpumos. Irāna pakāpeniski atcēlusi tai uzliktos ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanu, kas var tik izmantots kā degviela kodolreaktoriem, bet arī kodolieročos. Irāna argumentē, ka tai ir tiesības pārkāpt uzliktos ierobežojumus, atbildot uz ASV ieviestajām sankcijām, kad tās 2018. gadā izstājās no kodolvienošanās. Lielbritānija, Francija un Vācija teica, ka noraida šo Teherānas argumentu.
Lielbritānijas premjerministrs jau uzsvēris, ka tās vietā gribētu redzēt citu vienošanos.
"Mums vienā vai otrā veidā ir jānovērš tas, ka irāņi iegūst kodolieročus. Tieši tam domāta šī vienošanās un, ja mēs no tās atbrīvojamies, mums vietā vajag citu. Lielākā problēma ar līdzšinējo vienošanos no amerikāņu puses ir tas, ka tā nav pilnvērtīga – tā beigsies, turklāt tika noslēgta [iepriekšējā ASV prezidenta Baraka] Obamas laikā. Viņi uzskata, ka tajā ir ļoti daudz kļūdu. Tādā gadījumā, ja jau gribam no tās atbrīvoties, aizstāsim to ar Trampa vienošanos. Mums uz to ir jāraugās tieši tā, un man liekas, ka tas ir ļoti labs ceļš uz priekšu," teica Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.
Tikmēr ASV runā nevis par vienošanos, bet gan par nepieciešamību vēl vairāk palielināt spiedienu pret Irānu.
"Atturēšanas spējas ir gūti izveidot un viegli zaudēt. Būsim godīgi – pēdējo gadu desmitu laikā ASV administrācijas no abām politiskajām partijām nespēra vajadzīgos soļus pret Irānu, lai mēs visi būtu drošībā. Kodolvienošanās patiesībā situāciju padarīja vēl sliktāku. Tā ļāva režīmam kļūt bagātākam un ajatollām atvēra jaunas ienākumu plūsmas, lai varētu uzturēt savu šiītu grupējumu tīklus. Tos pašus tīklus, kuri nogalināja amerikāņus un radīja lielas briesmas mūsu vēstniecībai Bagdādē," sacīja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.
Irāna turpina apgalvot, ka kodolprogramma domāta civiliem mērķiem, un izrāda savas kodolindustrijas sasniegumus pie Bušeras kodolreaktora, kas iedarbināts 2013. gadā. Tikmēr rietumvalstis bažījas, ka Irāna attīsta kodoltehnoloģijas, lai iegūtu kodolieročus.