Japānas premjers Jošihide Suga paziņojis, ka olimpiskās spēles vīrusa izplatību faktiski neietekmē, taču skeptiķi brīdina, ka šādu sporta svētku laikā ir grūti pārliecināt iedzīvotājus ievērot piesardzību.
Pirmoreiz vairāk nekā 10 000 inficēto dienā
Gatavojoties Tokijas olimpiskajām spēlēm, Japānas varas iestādes bija spiestas piemērot ļoti stingrus drošības pasākumus, lai nepieļautu Covid-19 vīrusa izplatību, kas savukārt varētu apdraudēt spēļu norisi.
Lai arī tā dēvētā lokdauna jeb stingrās karantīnas Japānā nav, iedzīvotāji tiek aicināti strādāt no mājām.
Taču par spīti tam kopš jūlija sākuma saslimstība pieaug un jau ceturto dienu pēc kārtas tiek uzstādīti jauni rekordi. Ceturtdien visā valstī pirmo reizi tika reģistrēti vairāk nekā 10 000 jaunu saslimšanas gadījumu.
Tas liek uzdot jautājumus par to, cik efektīvi ir bijuši līdzšinējie slimības ierobežošanas centieni, bet veselības eksperti šo uzliesmojumu skaidro ar vīrusa lipīgā delta paveida straujo izplatību.
Šajā situācijā Japānas premjerministrs Jošihide Suga paziņojis, ka Tokijā un Okinavā ieviestais ārkārtas stāvoklis tiks pagarināts līdz augusta beigām. Turklāt šāds ārkārtas stāvoklis tiks attiecināts uz vēl četriem reģioniem – Čibu, Kanagavu un Saitamu, kas atrodas Tokijas tuvumā, kā arī Osaku Japānas rietumos.
Bažas par vakcīnu deficītu
Premjerministrs ir brīdinājis, ka gadījumā, ja saslimušo skaitu neizdosies mazināt, jau tā noslogotajās slimnīcās nonāks arvien lielāks skaits smagi slimu pacientu. Savukārt valdības galvenais veselības padomnieks Šigeru Omi ir brīdinājis, ka Japānai draud visnopietnākā krīze kopš pandēmijas sākuma.
Salīdzinot ar citām valstīm, situācija Japānā nav tā sliktākā, lai arī valstī vakcinējusies ir vien aptuveni trešā daļa iedzīvotāju. Iedzīvotāju vēlme vakcinēties ir ļoti liela, taču valdība atzīst, ka pašlaik tā nav spējīga apmierināt lielo pieprasījumu.
Līdz vasaras beigām tiek solīts savakcinēt līdz 40% iedzīvotāju, bet līdz oktobra vai novembra beigām vakcīnu varēšot saņemt jebkurš interesents.
Japānā pašlaik lietošanai ir apstiprinātas tikai farmācijas kompāniju “Moderna” un “Pfizer” izstrādātās vakcīnas, un pamatots ir jautājums, vai ar šo uzņēmumu vakcīnām pietiks.
Olimpiskās spēles jāskatās pa TV
Kā norādījis premjerministrs Suga, arī olimpiskās spēles nav vainojamas vīrusa straujajā uzliesmojumā. Olimpisko spēļu laikā līdz šim ir atklāti nedaudz vairāk kā 200 saslimšanas gadījumi, no kuriem mazāk par pusi konstatēti valstī ieceļojušām personām.
Atsevišķas japāņu amatpersonas gan norāda, ka olimpisko spēļu iespaids uz vīrusa izplatību varētu būt netiešs, jo ir grūti pārliecināt cilvēkus atturēties no dažādām izpriecām vai pasākumu apmeklēšanas, ja galvaspilsētā un valstī notiek pasaulē lielākie sporta svētki.
Par spīti tam, premjerministrs ir iedrošinājis iedzīvotājus arī turpmāk gan olimpiskās, gan paraolimpiskās spēles skatīties no mājām.