Panorāma

Lielbritānijas un Eiropas attiecību vēsture

Panorāma

Latvijā koronavīrusa nav

Londonas latvieši: "Brexit" dēļ panikas nav

Kā Lielbritānijas latvieši kārto dokumentus dzīvei pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Līdz šim rezidenta statusam Lielbritānijā pieteikušies vairāk nekā 80 000 Latvijas valstspiederīgo, kas pēc Latvijas Ārlietu ministrijas ziņām ir aptuveni divas trešdaļas no visiem tur oficiāli dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem. Liela daļa izvēlējusies dokumentus nokārtot laikus, tomēr citi vēl nesteidzas. Katrā ziņā – nekāda panika saistībā ar pārmaiņām neesot jūtama. Kā Lielbritānijas latvieši kārto dokumentus, un ko viņiem mainīs vai nemainīs "Brexit"?

Lielākajai daļai britu šī piektdiena ir parasta darbadiena, jo, lai arī valsts izstājas no Eiropas Savienības (ES), nekas vēl nemainās. Līdz pat šā gada 31. decembrim būs spēkā brīvā cilvēku, preču un pakalpojumu kustība. Tas nozīmē, ka var brīvi pārcelties uz dzīvi un darbu no vienas valsts uz otru, var iepirkties un sūtīt dāvanas, nemaksājot muitu.

Vienīgais, ko nedrīkst aizmirst, ir pieteikšanās jaunajam rezidenta statusam, ko jau ir izdarījuši 82 700 tautiešu.

"Man ir statuss, man tas likās likumsakarīgi, ka man tas ir jāizdara. (..) Anglijas valsts prasa attiecīgi kaut kādu kārtību,  līdz ar to es kā iedzīvotājs šajā valstī izpildu viņu aicinājumu," klāstīja Birmingemas latviešu kultūras centra vadītājs Ingmārs Čaklais.

"Uzreiz mēs visai ģimenei uztaisījām vienā vakarā. Atbilde bija ļoti ātri, man tā liekas, nedēļu," stāstīja celtnieks Ģirts Bludziņš.

Studente Elīza Čaklā sacīja: "Jaunieši Anglijā ir ļoti mierīgi, jo viņiem neliekas, ka tas ir kas tāds baigi drausmīgs. Protams, ir tie ekstrēmisti, kas saka – ak Dievs, ko mēs darīsim, jūs esat mums visu dzīvi sabojājuši, vecākā paaudze."

Dzirdēts par gadījumiem, kad darba devēji, izīrētāji vai slimnīcas pieprasa jauno statusu, taču britu Iekšlietu ministrija atgādina, ka šāda prasība nav pamatota. Tikmēr daļa eiropiešu, zinot, ka laika vēl daudz, pieteikties nesteidzas.

"Būs vēlāk, jo pagaidām tas nav man vajadzīgs. Darbā nekur neprasa. Ja prasīs darbavietas, tad arī būs jātaisa," stāstīja celtnieks Jānis Grigorjevs.

Uzņēmējs Aleksejs Kaļiņins klāstīja: "Saprotu, ka tas [izstāšanās no Eiropas Savienības] paņems kādu laiku, teju divus gadus, tādēļ, līdzko, man parādīsies brīvs laiks, tā to izdarīšu."

Gabriela Ieva Mūrniece stāstīja, ka viņa tikko pārcēlusies uz dzīvi Anglijā un jaunajam rezidenta statusam pieteiksies tuvākajā laikā.

Joprojām saistībā ar "Brexit" ir daudz neskaidrību, taču kopumā panikas nav.

"Mēs paniku neceļam, jo īsti nav zināms, ko tas nozīmēs, kādi ir noteikumi. Tā ka mēs turpinām strādāt un mēģinām skatīties, tikko būs kāda konkrēta informācija," sacīja "Giraffe360" dibinātājs Mikus Opelts.

"Es domāju, ka mēs tiksim no situācijas ārā, jo runāju ar pārvadātājiem, viņi saka, ka preci ievest iekšā būs vieglāk, nekā izvest ārā," klāstīja stiliste Evija Bezdelīga.

Tikmēr investīciju fonda menedžere Diāna Supe sprieda: "Dzīvojot Londonā, mums varbūt būs pat ekonomikas pieaugums, bet ilgtermiņā domāju, ka mums būs bišku sāpīgāk."

Veikala īpašniece Svetlana Kalniņa atzina, ka diezgan daudzi viņas paziņas aizbraukuši no Lielbritānijas, taču tas neesot saistīts ar "Brexit". "Vienkārši sakritība varbūt tāda," viņa sacīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti