Mediju pasludināto Džo Baidena uzvaru prezidenta vēlēšanās topošā viceprezidente Kamala Harisa sagaidīja ar sirsnīgiem smiekliem un patiesu prieku.
Harisa ir no Ouklendas, Kalifornijā, kur viņa uzauga imigrantu ģimenē. Viņas tēvs ir no Jamaikas, bet māte no Indijas. Vecāki agri izšķīrās un viņu galvenokārt uzaudzināja māte, kura ir vēža pētniece un pilsoniskā aktīviste. Kā Harisa apgalvojusi intervijās, viņa identificējas gan ar savu Indijas, gan Āfrikas identitāti, bet galvenokārt raksturo sevi kā vienkārši amerikānieti. Harisa ir absolvējusi Hovarda Universitāti, kurā vēsturiski studējuši afroamerikāņi. Ar viņas panākumiem karjerā lepojas arī universitātē.
Hovarda Universitātes pārstāve Dana Viljamsa pauda sajūsmu par Harisas panākumiem: “Beidzot afroamerikāņu skolas iegūst atzinību par cilvēku sagatavošanu līderībai. Beidzot Hovarda Universitāte ir centrā kaut kam tik pozitīvam. Beidzot melnādainā sieviete ar Dienvidāzijas izcelsmi ievēlēta viceprezidentes amatā. Pirmais, ko pateicu, kad tas notika, bija – beidzot!”
Indijā Harisas ievēlēšanu gaidīja īpaši. Tur tika rīkotas lūgšanas un citi rituāli, bet pēc paziņojuma par Baidena uzvaru daudzviet sākās īstas dzīres.
Par Harisu priecājas arī viņas tēvocis Gopalans Balačandrans: “Jūtos labi ne tikai personiski, bet kopumā par Amerikas Savienotajām Valstīm. Pasaulei ir svarīgi, ka Amerikā ir stabilitāte. Līdz ar to es priecājos par rezultātiem.”
No 2011. līdz 2017. gadam Harisa bija Kalifornijas štata ģenerālprokurore, bet pēc tam kļuva par senatori no šī štata. Harisa bieži izteikusies, ka iestāsies par reformu policijā, sauks pie atbildības tos, kuri noslepkavojuši nevainīgus cilvēkus, un izskaudīs rasismu.
KONTEKSTS:
7. novembrī, ASV dienas pirmajā pusē (vakarpusē pēc Latvijas laika) analītiķi un lielākie mediji pasludināja – vēlēšanās saskaņā ar to aplēsēm uzvarējis demokrātu prezidenta amata kandidāts Džo Baidens un viceprezidenta amata kandidāte Kamala Harisa.
ASV otrdien, 3. novembrī, notika prezidenta vēlēšanas. Šogad vēlēšanu rezultāti bija jāgaida ilgāk nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, bija nepieciešams ilgāks laiks.