Artilērijas šāviņu pēdas un sagrautas ēkas. Šāda postaža paveras Kalnu Karabahas otrajā lielākajā pilsētā Šušā, kur, pēc vietējo amatpersonu un iedzīvotāju teiktā, arvien intensīvākas apšaudes tiek pieredzētas tieši pēdējo dienu laikā.
"Bombardēšana sākās vakar pēcpusdienā. Mēs cilvēkiem dalījām maizi. Lādiņi krita ļoti tuvu no mums, taču mēs savu darbu turpinājām. Tas pats atkārtojās naktī un vēlreiz no rīta," stāstīja vietējā iedzīvotāja.
Vietējie spēki, kuriem nāk talkā Armēnija, atzīst, ka Azerbaidžānas armija no stratēģiski svarīgās pilsētas atrodas vien piecu kilometru attālumā. Kontroles zaudēšana pār Šušu iezīmētu līdz šim būtiskāko pavērsienu vairāk nekā mēnesi ilgajā karadarbībā.
Lai gan starptautiski pieejamā informācija par konflikta gaitu ir skopa, tiek saņemts arvien vairāk ziņu, ka arī kopumā Azerbaidžāna pagaidām militāri gūst virsroku.
Vienlaikus artilērijas raķetes turpina sasniegt arī Azerbaidžānas pilsētas. Nedēļas vidū Bardas pilsētas apšaudē tika nogalināts vismaz 21 civiliedzīvotājs.
Lai gan abas puses pēc lielvalstu iesaistes nedēļas nogalē konceptuāli vienojās par pamieru, tas tika pārkāpts jau pirmo stundu laikā. ANO atkārtoti pieprasījusi pārtraukt karadarbību un civiliedzīvotāju apdzīvoto pilsētu un ciemu apšaudi.
"Šādiem uzbrukumiem nevar būt attaisnojuma. Mēs vēlreiz uzsveram ģenerālsekretāra aicinājumu abām pusēm nekavējoties ieviest pamieru humānu apsvērumu vārdā, kuru puses ir apņēmušās darīt, un pilnībā pildīt savas saistības civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras aizsardzībai. Sadursmju turpināšanās ir nepieņemama un nekavējoties jāpārtrauc," sacīja ANO ģenerālsekretāra pārstāvis Stefans Dujaričs.
Vienlaikus ANO Bērnu fonds apkopojis informāciju par bojāgājušajiem bērniem.
Kopš karadarbības sākšanās dzīvību zaudējuši vismaz 10 nepilngadīgie, tostarp desmit mēnešus vecs zīdainis. 130 tūkstoši cilvēku bijuši spiesti pamest savas dzīvesvietas.
Apšaudēs cietušas 76 skolas un bērnudārzi. Saudzētas nav arī vairākas slimnīcas un viens dzemdību nams.
Arī UNICEF aicina nekavējoties pārtraukt karadarbību. Tā no jauna uzliesmoja pēc sadursmēm etnisko armēņu kontrolētās Kalnu Karabahas pierobežā un pārvērtās plašā Azerbaidžānas spēku ofensīvā, cenšoties atgūt deviņdesmito gadu sākumā zaudētās teritorijās.