Steki, gumijas lodes, izdauzītas durvis un fizisks spēks. Tā Katalonijā šodien neveiksmīgi mēģināja apturēt tiesas aizliegto neatkarības referendumu. Policisti centās padzīt Katalonijas neatkarības atbalstītājus no improvizētajiem vēlēšanu iecirkņiem, atņemt balsošanas urnas, vienkārši neļaujot nobalsot. To, ka referenduma apturēšanai uz Kataloniju bija atvesti vairāki tūkstoši policistu no citiem Spānijas reģioniem, zināja daudzi - bet šāds vardarbības līmenis Barselonu pārsteidzis. Spēks pielietots pret neapbruņotiem civiliedzīvotājiem. Tomēr, neskatoties uz arvien jaunām ziņām par cietušajiem un augošo spriedzi, visā reģionā daudzi dodas balsot un stāv kilometru garās rindās. Tos, kas jau nobalsojuši, sagaida kā varoņus.
Balsošana ik pa brīdim jāaptur, jo pārrāvumi interneta savienojumā neļauj pieslēgties iedzīvotāju datu bāzei - iespējams, tas arī saistīts ar policijas operāciju. Dažos iecirkņos pietrūkst biļetenu un daudzi atnes izdrukāto versiju no mājām. Te nav arī ierastās vēlēšanu komisijas un oficiālā iecirkņu saraksta. Spānijas tiesas referenduma rīkošanu redz kā noziegumu, un kriminālā atbildība draud visiem, kas referendumu nodrošina, pat direktoriem, kas ļauj izvietot iecirkni savā skolā. Taču daudzi Katalonijas neatkarības atbalstītāji ne tikai strādā vēlēšanu dienā, bet vairākas naktis pavadījuši iecirkņos ar mērķi neļaut policijai ieņemt balsošanas vietas.
"Mossos" jeb Katalonijas reģionālā policija jau iepriekš ir paziņojusi: neskatoties uz oficiālās Madrides pavēli - balsojumam netraucēs. Referendumu šodien atbalstījuši arī Katalonijas ugunsdzēsēji - viņi nostājušies starp nacionālo policiju, protestētājiem.
Informācija par cietušo skaitu krasi atšķiras. Katalonijas valdība sākotnēji paziņoja par 38 ievainotajiem. Tomēr vēlāk viņu skaits pieauga līdz vairāk nekā 300. Reģiona premjerministrs un vairāki citi politiķi ir nosodījuši īpašo uzdevumu vienību brutalitāti. Turpretī Spānijas iekšlietu ministrs slavēja kārtības sargu rīcību un pasvītroja, ka viņa reaģēja adekvāti un samērīgi.
Tomēr gan Beļģijas, gan Slovēnijas premjers ir nosodījuši vardarbību un aicinājuši uz politisko dialogu. Savukārt Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena ir mudinājusi ļaut cilvēkiem balsot. Un daudzviet to bija iespējams izdarīt. Izteikt savu viedokli devās arī Barselonas iedzīvotāja Kristīna. Stāvot garā rindā, viņa stāstīja, ka ir pārcēlusies uz Kataloniju pirms 16 gadiem. Un tagad viņa sevi uzskata par katalonieti un atbalsta reģiona atdalīšanos:
“Vēl pirms mēneša es nebiju līdz galam pārliecināta, vai doties balsot. Bet represijas visu mainīja. Viņi interpretē likumus un konstitūciju, kā viņiem ienāk prātā, lai pēc būtības atstādinātu Katalonijas valdību. Un es neesmu vienīgā, kas tā domā. Daudzi no tiem, kuri negrasījās balsot, mainīja savu viedokli pēc 20. septembra represijām pret vietējo valdību.”
Pēc vairāk nekā divu stundu gaidīšanas Kristīnai tomēr ir izdevies iekļūt balsošanas iecirknī un atdot savu balsi:
“Es nobalsoju! Es iznācu ārā... es to pat nevaru paskaidrot. Kad es balsoju, man trīcēja rokas. Iekšpusē visi raudāja un arī es raudāju. Un, kad es iznācu un ieraudzīju visus tos cilvēkus, kuri sargā ieeju, es viņiem teicu lielu paldies! Tas ir tik emocionāli. Es nekad tā neesmu jutusies pēc balsošanas.”
Daudzi no aktīvistiem, kuri sargāja ieeju iecirknī, ar aplausiem sagaidīja cilvēkus, kas nāca ārā. Kristīna saka, ka viņa apzinās, ka šis referendums, visticamāk, netiks starptautiski atzīts. Un līdz ar to tas nenesīs Katalonijai neatkarību. Tomēr tas var sūtīt spēcīgu signālu par reģiona iedzīvotāju neapmierinātību ar pašreizējo situāciju.
Latvijas Radio sazvanīja arī Barselonā dzīvojošo tulkotāju Albu Dedeu, kura pirms balsošanas sacīja: