Katalonijas reģionālā parlamenta vēlēšanās iepriekšējo reizi iezīmēja vērienīgas neatkarības atbalstītāju demonstrācijas, bet šoreiz – stingrie Covid19 ierobežojumi un rekordzema vēlētāju aktivitāte.
Šoreiz balsojumā savas pozīcijas nostiprinājuši Katalonijas neatkarības atbalstītāji. Trim neatkarību atbalstošajām partijām parlamentā izdevies palielināt līdzšinējo vairākumu līdz 74 no 135 vietām parlamentā.
“Neatkarības kustība ieguvusi vairāk nekā 50 procentus balsu, un tas nozīmē, ka mūsu valsts atver jaunu lapaspusi. Mums ir liels spēks, lai panāktu amnestiju un pašnoteikšanos, lai atbrīvotu politieslodzītos un varētu atgriezties trimdinieki. Mums ir milzīgs spēks, lai panāktu referendumu par Katalonijas republiku," uzsver vēlēšanu uzvarētāji.
Spānijā valdošā Sociālistiskā strādnieku partija Katalonijas vēlēšanās kā pirmo numuru bija izvirzījusi līdzšinējo Spānijas veselības ministru Salvadoru Ilju, cerot, ka cīņā ar koronavīrusu popularitāti ieguvušais ministrs varētu palīdzēt sakaut separātistu bloku. Lai gan partija spēja izcīnīt 23% balsu, kas bija ievērojami vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, ar to tomēr nebija pietiekami.
Vienlaikus pirmo reizi Katalonijas parlamentā būs pārstāvēta galēji labējā partija “Vox”, kas ir skaļākā Katalonijas neatkarības pretiniece. "Šī nav uzvara, jo separātisti būs mūsu institūcijās un droši vien valdīs. Taču tagad jums ir patiesa opozīcija, kas sniegs jums balsi. Esiet droši, ka mēs aizstāvēsim jūsu brīvību un Spāniju! Mēs aizstāvēsim visu Katalonijas iedzīvotāju tiesības un brīvības," savus atbalstītājus uzmundrina "Vox" vadība.
Politikas komentētāji spriež, ka Katalonijas neatkarību atbalstošajām partijām atšķiras viedokļi par turpmāko stratēģiju cīņā par pašnoteikšanos, kas var sarežģīt sadarbošanos. Kopš neveiksmīgā neatkarības pasludināšanas mēģinājuma 2017. gadā partijas nav vienisprātis par to, cik daudz sadarboties ar Spānijas valdību Madridē, kuras uzraudzībā tika notiesāti un ieslodzīti, vai arī devās trimdā uz ārvalstīm visi tā laika Katalonijas neatkarības kustības līderi.
KONTEKSTS:
Katalonijas valdība 2017. gada oktobrī sarīkoja neatkarības referendumu par spīti Spānijas valdības aizliegumam un tiesu atzinumam, ka tas ir pretrunā konstitūcijai. Vēlāk oktobrī Katalonijas parlaments pasludināja neatkarību, uz ko Madride atbildēja, ieviešot tiešo pārvaldi pār autonomo reģionu un atlaižot tā brīža Katalonijas premjera Karlesa Pudždemona valdību.