Saņemtas ziņas, ka demonstrāciju dalībnieki ielauzušies pilsētas administrācijas ēkā un to aizdedzinājuši. Protestētāji iebrukuši arī Kazahstānas prezidenta rezidencē Almati (pats prezidents uzturas savā galvenajā rezidencē valsts galvaspilsētā Nursultanā).
Almati policijas priekšnieks paziņojis, ka sadursmēs ievainoti 500 cilvēku, aizdedzinātas 120 automašīnas. Pilsētas ielās tiek celtas barikādes. Kazahstānas mediji vēsta, ka nemiernieki ieņēmuši arī Almati lidostu.
В каких частях Казахстана проходят протесты, к чему прибегают протестующие, и где задействованы военные pic.twitter.com/57vnSxUvCB
— Настоящее Время (@CurrentTimeTv) January 5, 2022
Iedzīvotāji bija saniknoti par gāzes un degvielas cenu kāpumu
Trešdien pēcpusdienā visā valstī atslēgts internets; vairs nav iespējams norēķināties ar maksājumu kartēm. Darbu pārtraukuši vairāki TV kanāli.
Pēc protestiem daudzās Kazahstānas pilsētās pret dabasgāzes cenu celšanos un protestētāju prasībām par tautas labklājības celšanu Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs ir pieņēmis valdības atkāpšanos.
Lielāko daļu pagājušā gada litrs sašķidrinātās gāzes Kazahstānā maksāja ap 50 tenge (0,10 eiro), bet gada nogalē cena kāpusi līdz 80 tenge (0,16 eiro) un 1. janvārī sasniedza jau 120 tenge (0,24 eiro). Šāds cenu kāpums bijis smags trieciens iedzīvotājiem, jo atsevišķos Kazahstānas reģionos līdz pat 90% automašīnu tiek darbinātas ar gāzes iekārtām. Pēc protestiem valdība nolēmusi, ka cena nedrīkst pārsniegt 50 tenge.
Protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu celšanos svētdien sākās kādā nelielā pilsētā, bet vēlāk ielās izgāja citu lielo pilsētu iedzīvotāji. Tika izvirzītas arī politiskas prasības, tai skaitā par tautas labklājības līmeņa celšanu un valdības atkāpšanos. Protestētāji pieprasīja aizvākt no varas "veco vīru": ilggadējo Kazahstānas līderi Nursultanu Nazarbajevu, kuram joprojām ir liela ietekme šajā valstī.
Протестующие пытаются снести памятник Назарбаеву в Талдыкоргане. pic.twitter.com/MFQoPyoqaL
— The Insider (@the_ins_ru) January 5, 2022
Prezidentam jāatbrīvojas no Nazarbajeva ēnas
Lai gan 81 gadu vecais Nazarbajevs, kurš Kazahstānā bija valdījis kopš neatkarības pasludināšanas pirms 30 gadiem, 2019. gadā formāli atkāpās no valsts vadītāja posteņa, viņa rokās joprojām bija koncentrēta liela vara.
"Tas bija labi redzams Sanktpēterburgā, kur uz NVS valstu līderu samitu atbrauca uzreiz divi Kazahstānas prezidenti. Kurš no viņiem ir galvenais? Putins parādīja, kurš ir galvenais. Viņš tikās ar Nazarbajevu, bet Tokajevam tikai apsolīja atsevišķu tikšanos janvāra sākumā," portālam "Meduza" skaidro Vidusāzijas politikas pētnieks Arkādijs Dubnovs.
Kazahstānas prezidents Tokajevs trešdien pēcpusdienā nāca klajā ar uzrunu tautai. Viņš paziņoja, ka pats uzņemsies Drošības padomes vadību (līdz šim Drošības padomes priekšsēdētāja postenī darbojās Nazarbajevs). Tokajevs arī pauda gatavību stingri vērsties pret nemieru rīkotājiem.
Prezidents solīja, ka jebkurā gadījumā paliks galvaspilsētā Nursultanā (iepriekš bija izplatījušās baumas, ka Tokajevs ar ģimeni jau aizbēdzis no Kazahstānas). Toties parādījušās ziņas, ka Nazarbajevs varētu pamest Kazahstānu, lai dotos "ārstēties" uz ārzemēm.
Protesti pret valdošo varu pastiprinājās otrdien, kad sākās protestētāju sadursmes ar policiju, tika dedzinātas tiesībsargu automašīnas, policijai atbildot ar ielu bloķēšanu, gaismas, trokšņa granātām, asaru gāzi, gumijas lodēm un interneta slāpēšanu.
В Казахстане введено ЧП, правительство ушло в отставку, а протестующие ворвались в мэрию Алматы pic.twitter.com/ONeGH8dnpW
— Настоящее Время. Азия (@CurrentTimeAsia) January 5, 2022
Lietotājiem nav pieejami tādi saziņas kanāli kā "WhatsApp", "Telegram" un "Signal".
Izsludina ārkārtas stāvokli
Valsts lielākajā pilsētā Almati un citās apdzīvotās vietās izcēlās demonstrantu sadursmes ar policiju, bet galvaspilsētā Nursultanā aizturēti vairāki simti cilvēku, tostarp mediju pārstāvji. Varas iestādes valstī sākušas bloķēt interneta sakarus un divos reģionos izsludināts ārkārtas stāvoklis.
Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs vērsās pie protestētājiem ar uzrunu, aicinot viņus "izrādīt veselo saprātu un nepakļauties iekšējām un ārējām provokācijām", vienlaikus uzsverot, ka "vara nekritīs”.
"Aicinājumi uzbrukt civilajām un militārajām iestādēm, ir absolūti nelikumīgi. Tas ir noziegums, kuram var sekot arī sods. Vara nekritīs," uzsvēra Tokajevs.
"Mums nav nepieciešams konflikts, bet gan dialogs un abpusēja uzticība. Es vēršos pie jauniešiem – nebojājiet savu dzīves ceļu un nesabojājiet dzīvi saviem tuviniekiem. Visas jūsu likumiskās prasības un lūgumi tiks sadzirdēti un uzklausīti. Pašlaik uz spēles ir likta gan jūsu labklājība, gan mūsu valsts pozīcija mūsdienu pasaulē."
Rīta pusē gan tika saņemtas ziņas, ka prezidents ir izdevis vairākus dekrētus, tostarp arī par valdības atlaišanu un pagaidu premjerministra iecelšanu, kā arī divu nedēļu ārkārtas situācijas izsludināšanu lielākajā pilsētā Almati un Manghistau apgabalā valsts rietumos, kura laikā būs spēkā komandantstunda un citi ierobežojumi.
Premjera pienākumi uzticēti vicepremjeram Alihanam Smailovam. Saskaņā ar dekrētu valdības locekļi turpinās pildīt savus pienākumus līdz jauna ministru kabineta apstiprināšanai.
Valdība apturēs cenu kāpumu
Prezidents arī uzdevis valstiskā līmenī regulēt gan sašķidrinātās gāzes, gan benzīna, gan dīzeļdegvielas cenas. Šāds regulējums būs spēkā pusgadu. Uzdots izskatīt nepieciešamību uz šādu pašu laika posmu ieviest arī moratoriju komunālo tarifu celšanai.
Valsts vadītājs arī licis izstrādāt likumu "Par fizisko personu bankrotu".
"Izskatīt nepieciešamību ieviest moratoriju uz 180 dienu laiku attiecībā uz komunālo tarifu celšanu iedzīvotājiem. Izskatīt jautājumu par mājokļa īres maksas subsidēšanu sociāli mazaizsargātajiem iedzīvotājiem," norādīts paziņojumā.
Eksperti atgādina, ka lielajā un ar dabas resursiem bagātajā Vidusāzijas valstī, atšķirībā no vairākām citām reģiona valstīm, vismaz līdz šim izdevies nodrošināt politisko stabilitāti, neraugoties uz autoritārisma tendencēm.