Intervijā ietekmīgajam laikrakstam “The Washington Post” Tramps norādīja, ka patlaban gaida nacionālās drošības padomnieku pilnu ziņojumu par svētdien notikušo incidentu Melnajā jūrā, kura gaitā Krievijas jūras spēki sagrāba trīs Ukrainas kara kuģus. Tas būšot ļoti izšķirošs, lai pieņemtu lēmumu par tikšanos ar Kremļa saimnieku.
Tramps arī pauda negatīvu viedokli par agresīvajām darbībām reģionā, taču atturējās tieši nosodīt Maskavas rīcību.
Tikmēr politikas eksperti norāda, ka intervijā teiktais ir līdz šim asākie Trampa izteikumi par Krievijas rīcību Ukrainas austrumos. Iepriekš Maskavas agresīvās darbības reģionā ASV vārdā kritizēja vēstniece ANO Nikija Heilija un valsts sekretārs Maiks Pompeo.
Iespējams, Baltā nama saimnieks tomēr nevēlas saasināt attiecības ar Putinu un grib turpināt Somijas galvaspilsētā Helsinkos uzsākto dialogu.
Trampa tikšanās ar Putinu ir plānota G20 samita laikā, kas šajā nedēļas nogalē notiks Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā.
KONTEKSTS:
Trešdien, 28. novembrī, Ukrainā uz 30 dienām stājas spēkā karastāvoklis apgabalos, kas robežojas ar Krieviju un Piedņestru, kā arī Melnās un Azovas jūras piekrastē. Karastāvoklis noteikts, jo Krievija svētdien Kerčas jūras šaurumā taranēja, apšaudīja un sagrāba trīs Ukrainas Jūras spēku kuģus. Dažas dienas vēlāk Maskavas okupētās Krimas tiesa sāka apcietināt ukraiņu jūrniekus, kas atradās uz trim Krievijas sagrābtajiem Ukrainas kuģiem.
Kijeva norāda, ka karastāvoklis nenozīmē kara pieteikšanu, bet tā mērķis ir pastiprināt Ukrainas aizsardzības spējas. Krievijas prezidents Putins savukārt paudis „bažas” par Ukrainas lēmumu ieviest karastāvokli un Kijevu aicina nespert „bezatbildīgus” soļus.
Līdz ar ASV un citām valstīm Eiropas Savienība jau ir ieviesusi sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju un Maskavas lomu bruņotajā konfliktā Ukrainas austrumos. Nu Eiropas Savienība apsvērs jaunu sankciju ieviešanu pret Krieviju.