Covid-19 izraisošais koronavīruss SARS-CoV-2 sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas lielpilsētas Uhaņas apkaimē. Tas radīja pamatu aizdomām, ka vīruss varētu būt izsprucis no Uhaņas Virusoloģijas institūta. Ķīnas amatpersonas jau kopš paša sākuma noraidījušas šo pieņēmumu.
Pasaules Veselības organizācijas starptautisko ekspertu darba grupa uz Uhaņu devās šī gada janvārī, aptuveni gadu pēc vīrusa uzliesmojuma sākuma. Tur starptautiskie eksperti kopā ar Ķīnas pārstāvjiem izmeklēja pandēmijas izcelsmi, bet pie konkrētiem secinājumiem nenonāca.
PVO eksperti sprieda, ka koronavīrusa noplūde no laboratorijas ir mazticams scenārijs. Par ticamāko scenāriju tika uzskatīta koronavīrusa pārceļošana no sikspārņa uz kādu citu dzīvnieku un tad tālāk pie cilvēkiem. Savukārt Pekina aizstāv savu teoriju, ka koronavīruss varēja nonākt Uhaņā ar saldētiem produktiem, kas ievesti no citurienes.
Vairums zinātnieku uzskata, ka koronavīrusam ir dabiska izcelsme, tomēr versija par nopludināšanu no laboratorijas, kas sākotnēji tika uztverta tikai kā sazvērestības teorija, pēdējā laikā tiek izvērtēta arvien nopietnāk, piemēram, tās ticamību pārbauda ASV izlūkdienesti.
Uhaņas Virusoloģijas institūta biodrošības laboratorijas vadītājs Juaņs Džimins nesen kategoriski noraidīja teoriju, ka Covid-19 izraisošais koronavīruss varētu būt apzināti vai neapzināti noplūdis no Uhaņas laboratorijas. Viņš uzsvēra, ka Uhaņas laboratorija pirms Covid-19 pandēmijas nekad nav nodarbojusies ar šī vīrusa izpēti.
“Uhaņas Virusoloģijas institūts līdz 2019. gada 30. decembrim nebija saskāries un netika pētījis SARS-CoV-2 vīrusu. Otrkārt, Uhaņas Virusoloģijas institūts nekad nav izstrādājis, radījis SARS-CoV-2 vai pieļāvis tā noplūdi. Treškārt, neviens no institūta darbiniekiem un studentiem līdz šim nav inficējies ar koronavīrusu.”
Ķīna atteikusies dalīties ar datiem par agrīnajiem Covid-19 gadījumiem, skaidrojot, ka starptautiskā izmeklēšana jau no sākta gala bijusi politiski motivēta.
KONTEKSTS:
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē, bet 2020. gada martā PVO paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Pasaulē ar Covid-19 inficējušies jau vairāk nekā 206 miljoni cilvēku, no kuriem vairāk nekā četri miljoni ir miruši. Covid-19 pandēmija iedragāja daudzu valstu ekonomiku, kā arī turpina ierobežot cilvēku ikdienu.