Taivānas bruņotie spēki mācību laikā ar kājniekiem, mīnmetējiem un tankiem simulē Ķīnas uzbrukuma atvairīšanu. Pēdējās nedēļās spriedze ir augusi, Ķīnai pastiprinot draudus atgūt salu un Taivānas šaurumā ar kuģiem un lidmašīnām demonstrējot savas armijas spēku. Un Taivānas bruņotie spēki atbild ar savu spēju demonstrēšanu.
"Mūsu bruņotie spēki uzrauga visu notiekošo Taivānas jūras šauruma ūdeņos. Gluži kā senajā teicienā: gatavošanās karam ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem miera saglabāšanai,” sacīja Taivānas armijas ģenerālmajors Čeņs Čongdži.
Gribi mieru, gatavojies karam – šķietami šāda mentalitāte patlaban valda abpus jūras šauruma. Tas ir 180 kilometru plats, un atdala Taivānu no kontinentālās Ķīnas. Pekina salu uzskata par atšķēlušos provinci, kurai jāatkalapvienojas ar Ķīnu, un neatzīst tās suverenitāti.
Kopš pagājušā gada sākuma Taivānas jūras un gaisa telpu pārkāpuši vairāk nekā 400 Ķīnas militāro kuģu un gandrīz 2000 militāro lidmašīnu, saka Taivāna.
"Pēdējā vairāk nekā gada laikā militārās lidmašīnas un kuģi no šauruma otras puses bieži bijuši aktīvi jūras un gaisa telpā ap Taivānu. Šāda rīcība neveicina mieru un stabilitāti. Mēs turpināsim nostiprināt savas pašaizsardzības spējas, lai tiktu galā ar visu veidu militārajiem izaicinājumiem,” norādīja Taivānas prezidente Cai Inveņa.
Ķīnai pastiprinot militārās aktivitātes ap salu, Pekina pirms pāris nedēļām atklāti brīdināja Taivānu – jebkādi mēģinājumi virzīties uz formālu neatkarības pasludināšanu “nozīmēs karu”. Pekina norādīja, ka šajā jautājumā nesola atteikties iespējas izmantot arī spēku.
“Tautas atbrīvošanas armijas militārie vingrinājumi demonstrē mūsu apņēmību aizsargāt nacionālo suverenitāti un teritoriālo vienotību. Tie ir stingrs brīdinājums pret ārējo iejaukšanos un separātisko spēku provokācijām, aicinot uz Taivānas neatkarību. Tikai ar šādu rīcību mēs varam saglabāt mieru un stabilitāti Taivānas šaurumā,” paziņoja Ķīnas valdības Taivānas lietu biroja pārstāve Džu Fenliaņa.
Par īpaši lielu Ķīnas karalidmašīnu aktivitāti ap Taivānu tika ziņots pirmajās dienās pēc jaunā ASV prezidenta Džo Baidena inaugurācijas amatā. Analītiķi vērtēja, ka tādā veidā Pekina testē viņa atbalstu Taivānai.
ASV ar Taivānu nav formālas attiecības, bet tās cieši sadarbojas. Piemēram, ASV ir vienošanās ar Taivānu tai piegādāt aizsardzības bruņojumu.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens vēl pirms stāšanās amatā Senāta noklausīšanos laikā uzsvēra, ka Vašingtonas politika nemainīsies. “Abas partijas stingri un ilgi ievērojušas saistības pret Taivānu, un daļa no šīm saistībām ir nodrošināt, ka Taivāna spēj sevi aizsargāt pret agresiju. Tā ir apņemšanās, kas pavisam noteikti būs spēkā arī Baidena administrācijā. Mēs nodrošināsim, ka Taivāna to spēj,” norādīja Blinkens.