Strauji tuvojas Pekinas ziemas olimpiskās spēles, ko atklās 4. februārī. Taču spēļu norisi nopietni var ietekmēt Covid-19.
Iedzīvotājiem aizliegts izbraukt no pilsētas
Vairākās Ķīnas lielpilsētās pēdējās dienās atklāti koronavīrusa uzliesmojumi, atsevišķi cilvēki inficējušies ar vīrusa ļoti lipīgo omikrona paveidu.
Ķīnas ziemeļaustrumu pilsētā Tiaņdzjiņā, kas atrodas tikai 150 kilometrus no Pekinas, svētdien uzsāka obligātu visu 14 miljonu iedzīvotāju testēšanu. Varasiestādes šādu lēmumu pieņēma pēc tam, kad dienu agrāk pilsētā atklāja 20 inficēšanās gadījumus ar Covid-19. Diviem inficētajiem konstatēja vīrusa omikrona paveidu.
Tiaņdzjiņā ir slēgtas skolas un universitātes, bet visi vilcienu reisi uz Pekinu ir atcelti. Vietējiem iedzīvotājiem ir liegts pamest pilsētu bez nopietna pamatojuma.
Ķīnas centrālajā daļā esošajā Siaņas pilsētā, kurā mīt aptuveni 13 miljoni cilvēku, jau trešo nedēļu spēkā ir stingra mājsēde, jo tur decembra beigās atklāja vairākus simtus saslimšanas gadījumu ar Covid-19.
Pagājušā nedēļā vairāki tūkstoši Pekinas olimpisko spēļu darbinieki un brīvprātīgie devās slēgtā burbulī, no kura viņi drīkstēs iznākt tikai pēc olimpiādes noslēguma 20. februārī.
Ķīnas varasiestādes nevēlas pieļaut, ka spēļu dalībnieku vidū uzliesmo koronavīruss.
Būs jādzīvo burbulī
Džonsa Hopkinsa Veselības drošības centra ASV vadošais zinātnieks Amešs Adaldža stāsta, kas būtu jādara, lai vīruss pēc iespējas mazāk traucētu Pekinas olimpisko spēļu norisei.
“Vislabākais veids, kā padarīt olimpiskās spēles epidemioloģiski drošākas, būtu panākt, lai pēc iespējas vairāk dalībnieku būtu vakcinēti. Tā ir būtiskākā lieta, ko spēļu organizatori var izdarīt.
Ne mazāk svarīga būs testēšana un burbuļu principa ievērošana, lai mēģinātu nepieļaut, ka inficēšanās gadījumi izjauc spēļu norisi,” Adaldža sacīja intervijā Kanādas raidsabiedrībai „CBC News”.
Pasaules Veselības organizācija pagājušajā ceturtdienā ziņoja, ka aizvadītās nedēļas laikā pasaulē par 71% pieaudzis jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits.
Eiropa joprojām ir viens no Covid-19 pandēmijas epicentriem. Ziņu aģentūra „Reuters” vēsta, ka no katriem 100 pasaulē atklātajiem inficēšanās gadījumiem 47 ir Eiropā. Pašlaik ik dienu Eiropā reģistrē aptuveni miljonu jaunu saslimšanas gadījumu.
Eiropā vairākās valstīs nedēļas nogalē notikuši protesti pret ierobežojumiem.
Francijā turpinās nevakcinēto protesti
Vissliktākā epidemioloģiskā situācija ir Francijā, kur piektdien atklāja vairāk nekā 300 000 jaunu inficēto. Valstī strauji aizpildās gultasvietas slimnīcu intensīvas terapijas nodaļās. Atsevišķās slimnīcās pat 85% hospitalizēto kovida slimnieku nebija saņēmuši nevienu vakcīnas devu.
Francijas valdība plāno palielināt Covid-19 testēšanas jaudu, jo pie testēšanas centriem visā valstī veidojas garas cilvēku rindas. Francijā ik nedēļu tiek testēti aptuveni 10 miljoni cilvēku.
Sestdien visā Francijā vairāk nekā 100 000 cilvēku piedalījās protestos pret valdības plāniem ierobežot nevakcinēto iedzīvotāju sabiedrisko dzīvi.
Pagājušajā nedēļā Francijas parlamenta apakšpalāta apstiprināja likumprojektu, kas tikai pilnībā vakcinētajiem atļaus apmeklēt sabiedriskas vietas, piemēram, bārus un restorānus.
Nedēļas nogalē protesti pret Covid-19 ierobežojumiem notika arī Beļģijā, Čehijā, Vācijā un Austrijā. Kā zināms, Austrijā no 1. februāra būs spēkā prasība obligāti vakcinēties pret kovidu.
Izraēlā cer izvairīties no ierobežojumiem
Izraēlas premjerministrs Naftali Benets brīdinājis, ka pašreizējā Covid-19 uzliesmojuma laikā varētu inficēties gandrīz 40% no valsts 9,4 miljoniem iedzīvotāju.
Aizvadītajā nedēļā Izraēlā atklāto saslimšanas gadījumu skaits četrkāršojās, salīdzinot ar nedēļu agrāk.
Neraugoties uz to, Benets vēlas izvairīties no ļoti stingriem ierobežojumiem, jo tie neesot efektīvi pret omikrona paveidu un varot smagi iedragāt ekonomiku.
Līdz šim 4,3 miljoni izraēliešu ir saņēmuši vismaz trīs Covid-19 vakcīnas devas, bet iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 60 gadiem, var saņemt arī ceturto poti. Pagājušajā nedēļā vakcīnas ceturto devu saņēmuši 254 000 cilvēku.
Kopš kovida uzliesmojuma Ķīnā 2019. gada decembrī pasaulē ir reģistrēti gandrīz 5,5 miljoni ar Covid-19 mirušo. Tomēr Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka patiesais kovida nonāvēto skaits varētu būt pat divas vai trīs reizes lielāks.