Ķīnas neitralitāte Ukrainas jautājumā – faktiski prokrieviska neitralitāte? Skaidro Āzijas pētniece Bērziņa-Čerenkova

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Āzijas politikas pētnieku vidū Ķīnas nostāja attiecībā uz Krievijas iebrukumu Ukrainā tiek dēvēta par prokrievisku neitralitāti, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece, Āzijas pētniecības programmas vadītāja Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova, skaidrojot pašlaik Ķīnas piekopto politiku.

Intervija ar Unu Aleksandru Bērziņu-Čerenkovu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Krievijas karš Ukrainā grauj to, kas Ķīnai ir izdevīgs starpvalstu attiecību kārtībā. Vismaz deklaratatīvi Ķīna vienmēr atsaucas uz ANO, bet tagad Krievija absolūti ignorē ANO pamatprincipus.

"Krievijas plānam par iecerēto trīs dienu triumfu – par laimi – nepiepildoties, Ķīna sāk saprast, ka faktiski Putina domāšana stratēģiski ir kļūdaina. Tā vietā, lai mazinātu Ķīnai neizdevīgo ASV drošības infrastruktūru pasaulē un Eiropā, faktiski Putins to ir stiprinājis," norādīja pētniece.

Ķīna gan nav gatava nostāties pret Krieviju, un Ķīnas amatpersonas un valsts mediji atkārto dažus Krievijas naratīvus. "Kā mani kolēģi asprātīgi to dēvē – Ķīnas neitralitāti var nosaukt par prokrievisku neitralitāti," sacīja Bērziņa-Čerenkova.

Vienlaikus Ķīnā izskan arī kritika attiecībā uz Krieviju tādos jautājumos kā graudu eksports un kodolieroču žvadzināšana.  

Komentējot Ķīnas nostājas izmaiņas gada laikā, kopš Krievija izvērsusi karu Ukrainā, eksperte norādīja uz acīmredzamām svārstībām: "Sākumā pozīcija bija nogaidoša. Paziņojumi sekoja stipri vēlāk. Un pēc tam, karam tuvojoties apaļam gadam, Rietumu presē sāka parādīties intervijas ar vārdos nenosauktiem ķīniešu diplomātiem, ka Sji Dzjiņpinam nemaz nebija zināms par Putina lielo plānu iebrukt Ukrainā."

Viņa skaidroja, ka Ķīnai šāda neskaidrība un svārstības šķiet pietiekamas, lai varētu saglabāt uzticību Krievijas un arī Rietumu acīs. Tomēr Rietumos tas nešķiet pietiekoši.

Vienlaikus Bērziņa-Čerenkova nesteidza augstu vērtēt Ķīnas un Krievijas draudzīgās attiecības: "Jā, viņiem ir daudz kopīga šobrīd. Bet ir arī ļoti daudz izaicinājumu šobrīd.

Bet nav svarīgi, cik tuvas ir Krievijas un Ķīnas attiecības. Svarīgi ir tas, ka Ķīna šobrīd konstruktīvu lomu Ukrainas kara atrisināšanā nespēlē."

Vienlaikus ASV izlūkdienestu informācija liecina par to, ka Ķīnas valdība apsver iespēju nodrošināt Krieviju ar bezpilota lidaparātiem un munīciju izmantošanai karā pret Ukrainu. Izlūkdienesti secina, ka Pekina vēl nav pieņēmusi galīgo lēmumu, taču notiek pārrunas starp Krieviju un Ķīnu par aprīkojuma cenu un apjomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti