Aptaujas liecina, ka no diviem finālistiem Konservatīvās partijas biedri, visticamāk, būs izvēlējušies pašreizējo ārlietu ministri Lizu Trasu. Viņas konkurents ir bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks.
Spriežot pēc Trasas izteikumiem dažādās priekšvēlēšanu debatēs, viņa plāno svītrot dažas Ziemeļīrijas protokola daļas, kas ir galvenais strīda iemesls starp Briseli un Londonu. Jautāta, vai Francijas prezidents Emanuels Makrons ir britu draugs vai ienaidnieks, Trasa atbildēja, ka par to vēl lemšot, skatoties uz viņa darbiem, nevis vārdiem. Makrons gan šo komentāru novērtēja kā Trasas kļūdīšanos.
Trasas kļūšana par premjeri būtu labas ziņas Ukrainai, jo viņa solījusi turpināt atbalstīt Ukrainu, sūtīt tai ieročus un turpināt sankcijas pret Krieviju.
Tāpat viņa sola Lielbritānijas palīdzību Ukrainas atjaunošanai pēc kara un runā par jaunu Māršala plānu. Atšķirībā no Francijas prezidenta Makrona, Trasa skaidri pateikusi, ka ir pret jebkādas Ukrainas teritorijas atdošanu Krievijai.
Daži eksperti spriež, ka nav saprotams, kāpēc lai kāds šobrīd vispār gribētu kļūt par Lielbritānijas premjeru, jo britiem ir augstākā inflācija starp G7 valstīm un tuvojas recesija.
“Izskatās, ka no politiķiem neatkarīgā Anglijas Banka, lai kaut ko darītu inflācijas jomā, nākamā gada laikā paaugstinās procentu likmes. Un tas, protams, apturēs izaugsmi, un, iespējams, mēs ieejam recesijā. Tātad jauno premjeru gaida ļoti, ļoti grūts mantojums,” spriež Londonas Karalienes Marijas universitātes politikas profesors Tims Beils.
Kopš līdzšinējais premjerministrs Boriss Džonsons 7. jūlijā paziņoja par atkāpšanos no amata, Lielbritānijā notikuši vairāki streiki, novedot pie traucējumiem ostās, vilcienu satiksmē un vairākās rūpniecības nozarēs, jo enerģijas un pārtikas izmaksas strauji pieaug un arodbiedrības pieprasa labāku atalgojumu, un gaidāms, ka tas, visticamāk, turpināsies.
Pagaidām grūti spriest, kāda Liza Trasa būs kā premjere. Trasas kritiķi teic, ka viņa daudzējādā ziņā ir līdzīga Borisam Džonsonam un viņai īsti nav nekādu ideju. Viss, kas viņai rūp, esot izskatīties stingrai.
KONTEKSTS:
Lielbritānijā par iespēju uzņemties Konservatīvās partijas līdera un tātad arī Lielbritānijas valdības vadītāja pienākumus cīnās ārlietu ministre Liza Trasa un bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks. Premjera krēsls atbrīvojies, jo dažādu skandālu dēļ par demisiju nācās paziņot līdzšinējam premjeram Borisam Džonsonam.
7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no valdošās Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš plāno nostrādāt līdz septembrim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi.
Džonsona pēctecis Konservatīvās partijas līdera un līdz ar to arī Lielbritānijas premjerministra amatā kļūs zināms 5. septembrī.