Ķīnā jaunais koronavīruss jau nogalinājis 41 cilvēku. Vairāk nekā 1200 ir inficējušies, un liga turpina izplatīties arī ārpus Ķīnas teritorijām. Pirmie gadījumi ir konstatēti arī Eiropā – Francijā, kur divi cilvēki ar vīrusa infekciju ievietoti slimnīcā Parīzē un viens – Bordo. Francijas veselības ministre Agnese Buzīna medijiem apstiprinājusi, ka visi inficētie cilvēki ir apmeklējuši Ķīnu, un, visticamāk, tie nebūs pēdējie saslimšanas gadījumi. Francijas varas iestādes, tā pat kā atbildīgās institūcijas citās Eiropas valstīs aicinājušas ceļotājiem būt ļoti piesardzīgiem. Tajā pašā laikā pie Parīzes populārākā apskates objekta notikušas svinības par godu Ķīnas Jaunā gada sākumam, vienlaikus atbalstot vīrusa skarto zemi.
“Šodien Ķīna piedzīvo lielas grūtības, un šis ir veids, kā varam paust solidaritāti. Protams, mēs sekojam notikumu attīstībai, bet nav panikas, un turpinām saņemt viesus no visas pasaules,” norāda Eifeļa torņa uzraudzības organizācijas pārstāvis Patriks Branko-Ruivo.
Jaunā vīrusa infekcijas gadījumi ārpus Ķīnas ir konstatēti arī Japānā, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, ASV, Austrālijā un citās zemēs. Ārkārtas situācija šodien ir izsludināta Honkongā, to Latvijas Televīzijai pastāstīja komponists un doktorantūras students Edgars Raginksis.
“Honkongā mēs ievērojam higiēnas prasības un, visticamāk, turpmākās pāris nedēļas izvairīsimies no sabiedriskiem pasākumiem. Honkongas vadītāja Kerija Lama ir izsludinājusi ārkārtas situāciju, tas nozīmē, ka līdz 17. februārim ir atceltas mācības ne tikai pamatskolās un vidusskolās, bet arī augstākajās mācību iestādēs. Tajā skaitā arī manā augstskolā,” stāsta Raginskis.
Honkongā atcelts arī maratons, uz kuru gaidīja ierodamies aptuveni 70 000 dalībnieku.
“Es īpaši uztraucies neesmu, līdzīgi kā pārēji Honkongas iedzīvotāji, vismaz vairums, jo, līdzīgi kā kopš 2003.gada SARS uzliesmojuma, viņi ir labi informēti, kā rīkoties vīrusa draudu gadījumā, proti, jānēsā sejas maskas un jāievēro pastiprināti personiskās higiēnas pasākumi,” skaidro Raginskis.
Bet reģiona iedzīvotājos bažas rada kontinentālās Ķīnas valdības spēja kontrolēt situāciju un informācijas patiesums. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins Komunistiskās partijas sēdē atzina, ka valsts ir nonākusi smagā situācijā, vienlaikus izsakot cerību, ka to izdosies apturēt.