Konflikts Ukrainā - starp jēdzieniem «karš» un «pretterorisma operācija»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas aplēsēm kopš konflikta sākuma bruņotajās sadursmēs Ukrainas austrumos bojā gājuši vairāk nekā 2000 cilvēku. Gandrīz puse no tiem varētu būt civiliedzīvotāji. Kaut arī ikdienā to bieži dēvē par karu, tomēr vēl aizvien tas tiek klasificēts kā pretterorisma operācija. Tādējādi nemiernieku kaujinieki ir nevis karagūstekņi, bet gan noziedznieki.

Aprīļa sākumā protestētāji ieņēma vietējo administrāciju ēkas Doņeckā, Luhanskā un Harkivā. Strauji sekoja eskalācija. Drīz vien notiek apšaudes kontrolpunktos, 2.maijā strauji pieaug bojā gājušo skaits Odesas arodbiedrības mājas ugunsgrēka dēļ. Kopš tā laika ziņas par bojā gājušajiem ir kļuvušas par drūmu ikdienu.

Taču vēl arvien konflikts nav definēts kā kara darbība jeb, terminos runājot, bruņots vai militārs konflikts. Ciktāl runa par nemiernieku apkarošanu, operācijas statuss dod salīdzinošas priekšrocības Kijevai. Karā ievainotos un karagūstekņus sargā starptautiskas vienošanās. Karam beidzoties – gūstekņi dodas mājās, bet teroristus gaida Krimināllikuma bardzība.

Jebkurš pretinieka karavīrs (..), tikko kā noliek ieroci, kļūst par karagūstekni. Klasiski viņu nevar tiesāt. Beidzoties karadarbībai, viņš ir jālaiž mājās. (..) Ja teroristi, [viņu] mājās nelaiž. Ja karavīri, [viņu] karam beidzoties palaiž mājās,” saka LU docētājs un starptautisko attiecību eksperts Māris Lejnieks.

Klasificējot bruņotās operācijas Ukrainas austrumos kā karu, nekavējoties jāiesaistās arī Sarkanajam Krustam. Šobrīd tas negribīgi piedalās strīdīgā balto furgonu humānās palīdzības konvoja loģistikā.

Bruņots konflikts vai cīņa pret teroristiem – to var aplūkot arī no starptautiskās politikas un diplomātijas puses. Šī brīža stāvoklis ļauj paturēt iespēju logus atvērtus. Kara gadījumā ar politisku atbalstu Ukrainai no citām valstīm, tostarp Latvijas, būtu par maz. Tiešs militārs konflikts ar Krieviju nozīmē savstarpēju iznīcināšanos un tādēļ nepieņemams.

Būtībā tā bija pretterorisma zināma viltība, jo analoģija ar Čečenijas karu. Būtībā pretterorisma aktivitāte. Un šie cilvēki ir teroristi. Atstājot logus atvērtus, jo tad sākas visas konsekvences, kurās arī mums būtu jāieņem ļoti konkrētas puses. Ne tikai politiski, bet arī militāri,” analizē RSU profesors, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Lai kā arī sauktu notiekošo Ukrainas austrumos, tas prasa arvien jaunas dzīvības un ir ļaunākais attiecību saasinājums starp Rietumiem un Krieviju kopš Padomju Savienības sabrukuma nestajām aukstā kara beigām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti