LTV žurnāliste Anna Ūdre apmeklēja Kopenhāgenas rajonu, kur šīm tēmām pievērsušies zinātnieki kopā ar jaunajiem uzņēmējiem.
"5 minūšu" rajons
Nordhavna ir Kopenhāgenas modernākais rajons, kur īpaši tiek domāts par zaļo enerģiju. Piemēram, Kopenhāgenas starptautiskās skolas fasādi pilnībā veido saules paneļi.
Nordhavna ir aptuveni divus kvadrātkilometrus liela ostas teritorija, kas attīstījusies 19. gadsimta beigās. Mūsdienās tā nav vairs tikai industriālā zona, bet gan milzīga viedās pilsētas laboratorija.
Šeit zinātnieki un uzņēmēji meklē veidus, kā ikdienas dzīvi padarīt videi draudzīgāku un kā elektrību un apkuri, energoefektīvas ēkas, kā arī elektrisko transportu integrēt gudrā, elastīgā un optimizētā energosistēmā. Vienkāršiem vārdiem runājot, šī rajona mērķis ir parādīt, kā izskatīsies nākotnes pilsēta.
Ostas rajona attīstība balstīta uz vairākiem pamatprincipiem, piemēram:
- Panākt oglekļa dioksīda emisiju neitralitāti.
- Izveidot viedu elektrības tīklu, kas ietver dažādas videi draudzīgas darbības un enerģijas uzkrāšana, kā arī taupīšanas pasākumus.
- Izveidot to par “5 minūšu” rajonu, kas nozīmē, ka citas pilsētas daļas iespējams sasniegt vien pāris minūšu laikā, neizmantojot privātās automašīnas. Šī mērķa sasniegšanai jau uzsākta jaunas metro līnijas izbūve.
Un, protams, arī saules paneļiem un tālumā redzamajiem vēja ģeneratoriem šeit ir milzīga nozīme.
Pielāgojas dažādu energoresursu izmantošanai
“Šādā vējainā dienā mūsu elektrības tīklā ir daudz atjaunojamās enerģijas. Šeit var redzēt, ka tā veido 77 procentus visā elektrības tīklā. Vēl joprojām nedaudz ogles, bet lielākoties vējš,” stāsta “EnergyLab Nordhavn” projektu vadītājs Kristofers Greisens.
“Atjaunojamā enerģija ir svārstīga pēc būtības. Piemēram, te mums ir saules paneļi uz Kopenhāgenas starptautiskās skolas, bet šādā pelēcīgā dienā tie neražo daudz enerģijas. Bet mums ir vējš. Nākotnes enerģijas sistēmai nepieciešams pielāgoties šādai svārstīgai realitātei.”
Ostas rajonā ievākušies ne tikai jaunuzņēmumi, šeit atvērtas arī vairāku valstu pārstāvniecības, ierīkota arī ANO mītne. Tāpat šeit tirgo pavisam jaunus dzīvokļus.
Dzīvokļus apsilda ar silto gaisu no lielveikaliem
Lai apsildītu telpas, kā viens no siltuma avotiem tiek izmantots siltais gaiss no pārtikas veikaliem. Tehnoloģiju uzņēmuma “Danfoss” pārstāvji stāsta, ka viens lielveikals var apsildīt 15 līdz 20 mājsaimniecību. Un, ņemot vērā, ka visā Dānijā ir ap 3000 lielveikalu, potenciāls esot liels. Silto gaisu iegūst, dzesējot veikalā esošos ledusskapjus un saldētavas.
“Vienkārši runājot, dzesēšana nozīmē, ka siltums tiek izsūkts no gaisa. Un tā notiek atdzišana. Un te mēs redzam iespēju ne tikai, kā optimizēt veidu, kā mēs izmantojam dzesēšanu, bet arī kā mēs varētu izmantot karsto gaisu.
Parasti to izlaiž pa skursteni, bet mēs to savācam un izmantojam siltināšanai vai nu tajā pašā lielveikalā, vai apkārtējām ēkām,” stāsta “Danfoss” pārstāvis Jonass Loholms Hamans.
To, ka Nordhavna atšķiras no citiem rajoniem, var redzēt velo un gājēju celiņu daudzumā attiecībā pret automašīnām paredzētajām brauktuvēm. Tāpat teju uz katra stūra atrodamas elektroauto uzlādes stacijas.
Lai arī rajona izstrāde vēl nav pabeigta, tas jau tagad saņēmis vairākus prezstižus apbalvojumus par videi draudzīgiem risinājumiem.
Jāpiebilst gan, ka līdz ar ostas rajona attīstību, arī telpu īres cenas būtiski pieaug, un šis kļuvis par dārgāko rajonu jau tā dārgajā Kopenhāgenā.