Jūsti bija viens no viesiem bruņutransportiera “Patria” prototipa demonstrēšanā Ādažu poligonā. Latvija no Somijas uzņēmuma plāno iepirkt līdz pat 300 šādu bruņumašīnu, kas būs pirmā šāda tipa tehnika mūsu nacionālajos bruņotajos spēkos.
Somija attīsta militāro ražošanu
Latvija arī vēlas piedalīties bruņutransportieru ražošanas procesā, par to pagaidām vēl gaidāmas sarunas. Taču pētniecības un attīstības fāzē sadarbība notiek jau tagad.
Somijas Aizsardzības ministrija ir pārliecināta, ka viss atbildīs bruņoto spēku specifikācijām ne tikai Latvijā, bet arī citās sabiedrotajās valstīs, kas varētu gan iepirkt šīs bruņumašīnas, gan piedalīties projektā.
“Esmu pilns pārliecības, jo programma tiek attīstīta ļoti labi, viss notiek paredzētajos termiņos. Mēs neredzam nekādas problēmas,” stāsta Jūsti.
Somija turpina attīstīt militāro ražošanu laikā, kad visā Baltijas jūras reģionā palielinājusies militārā spriedze, ko tagad papildinājis nesenais Baltkrievijas lēmums ar “MiG–29” iznīcinātāju nosēdināt civilo lidmašīnu.
Somijā viss ir diezgan klusi
Somija bija viena no valstīm, kas uzreiz lēma pārtraukt nacionālās aviokompānijas “Finnair” lidojumus Baltkrievijas gaisa telpā.
“Baltkrievijas rīcība bija starptautisko likumu pārkāpums, ko Eiropas Savienība jau ir uztvērusi pietiekami nopietni. Mēs gaidām, ka drīz tiks ieviestas jaunas Eiropas Savienības sankcijas. Domāju, ka agrāk vai vēlāk tās šo problēmu atrisinās,” uzskata Jūsti.
Tikmēr atšķirībā no Baltijas valstīm Somijai pēdējā laikā nav bijis jāsaskaras ar gaisa telpas un teritoriālo ūdeņu pārkāpšanu.
“Baltijas reģionā ir arvien lielāka militārā aktivitāte. Es teiktu, ka jau kopš Krimas notikumiem 2014. gadā tā ir palielinājusies diezgan ievērojami. Par laimi, Somijā viss bijis diezgan klusi.
Mūsu robežas vai gaisa telpa nav pārkāpta. Arī pašlaik, šķiet, ir mierīga sezona Somijā, un es ceru, ka tā būs arī šajā gadījumā saistībā ar Baltkrieviju, un jātic, ka būs miermīlīgs šīs problēmas risinājums.”
Mēs nevienu neprovocējam
Somija turpina aktīvi piedalīties militārajās mācībās ar NATO dalībvalstīm, to skaitā “BALTOPS” mācībās, kas sākas jūnijā kopā ar Baltijas valstīm. Krievijas medijos tās nosauktas par provokāciju, bet Somijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs kategoriski noraida šādu nostāju.
“Bruņotie spēki vienmēr piedalās mācībās, tas ir to uzdevums. Šādā ziņā nevar runāt par provokācijām. Bet, protams, ja šādas mācības tiek veiktas Krimā, kā tas bija pirms pāris nedēļām, tas gan ir provokācijas veids.
Somija piedalās aptuveni 15 starptautiskās mācībās, kas nepieciešamas mūsu aizsardzībai. Mēs nevienu neprovocējam.”