Neatkarīgais laikraksts “Novaja gazeta” vēsta, ka Ovsjaņņikova tiek tiesāta pēc administratīvo pārkāpumu kodeksa panta par nesaskaņotu publiska pasākuma rīkošanu. Par to var sodīt ar naudassodu vai arestu līdz 10 diennaktīm. Otrdien vakarā tiesa viņai piesprieda 30 000 rubļu (pēc tagadējā kursa ap 245 eiro) naudassodu.
❗️Останкинский суд оштрафовал Марину Овсянникову на 30 тысяч рублей по статье об организации несогласованной акции (ч. 2 ст. 20.2 КоАП) за заранее записанное видеообращение, которое опубликовали в соцсетях.
— Новая Газета (@novaya_gazeta) March 15, 2022
Iepriekš bija izskanējušas bažas, ka Ovsjaņņikovu varētu tiesāt pēc jaunā likuma, kas par Krievijas karaspēka “nomelnošanu” paredz pat 15 gadu cietumsodu.
Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka naudas sods sievietei piespriests tikai par aicināšanu iet uz protestiem. Viņai varētu piespriest vēl vienu sodu, kas varētu būt bargāks.
“Pirmais kanāls” ir viens no galvenajiem Kremļa propagandas izplatītājiem. Ovsjaņņikova šajā kanālā gadiem ilgi strādājusi par ziņu redaktori, bet Krievijas karaspēka iebrukums Ukrainā viņu pamudinājis uz protesta akciju pret karu.
Pirmdien vakarā galvenā ziņu raidījuma laikā Ovsjaņņikova parādījās tiešraides ēterā aiz diktores muguras. Viņai rokās bija plakāts ar tekstu angļu un krievu valodās: “Nē karam! Apturiet karu! Neticiet propagandai. Šeit jums melo. Krievi pret karu”. Viņa arīdzan skandēja saukļus “Nē karam! Apturiet karu!”.
Sociālajos tīklos parādījies arī Ovsjaņņikovas sagatavots videoieraksts, kurā viņa izklāsta savas rīcības motīvus.
“Tas, kas pašlaik notiek Ukrainā, ir noziegums, un Krievija ir agresorvalsts. Atbildība par šo agresiju gulstas tikai uz viena cilvēka sirdsapziņas. Šis cilvēks ir Vladimirs Putins.”
Ovsjaņņikova skaidro, ka viņas tēvs ir ukrainis, bet māte – krieviete. Viņa norādīja uz savu kaklarotu, kas ir Ukrainas un Krievijas karogu krāsās. Ovsjaņņikova aicināja nekavējoties apturēt karu starp “brāļu tautām”.
“Diemžēl pēdējos gadus esmu strādājusi “Pirmajā kanālā”, izplatot Kremļa propagandu. Tagad man par to ir ļoti liels kauns.”
Ovsjaņņikova aicina Krievijas iedzīvotājus iziet ielās uz pretkara mītiņiem. “Nebaidieties, viņi nevar iesēdināt mūs visus!”
Krievijas mediji vēsta, ka Ovsjaņņikova tiek tiesāta tieši par šo aicinājumu, nevis pretkara plakātu, kas bija redzams TV ēterā. Viņa nav atzinusi savu vainu.
Kā britu laikrakstam “The Guardian” stāsta kāda Ovsjaņņikovas draudzene, Marina iepriekš gatavojusies šai protesta akcijai un rēķinājusies ar sekām.
“Kopš kara sākuma viņā auga dusmas par notiekošo. Pirms divām dienām viņa man pastāstīja, ko grasās darīt.”
Pēc protesta akcijas Ovsjaņņikova tika apcietināta un advokātiem ilgu laiku neizdevās ar viņu sazināties.
Otrdien pēcpusdienā viņa tika nogādāta Ostankinas rajona tiesā Maskavā, kur viņu tiesāja pēc administratīvo pārkāpumu kodeksa panta par nesaskaņotu publiska pasākuma rīkošanu. Par to var sodīt ar naudassodu vai arestu līdz 10 diennaktīm. Tiesa viņai piesprieda 30 000 rubļu (ap 245 eiro) naudassodu.
Ovsjaņņikovas advokāti norāda, ka saskaņā ar Krievijas likumiem administratīvo arestu nevar piemērot sievietēm, kas aprūpē bērnus līdz 14 gadu vecumam. Ovsjaņņikovai ir divi bērni, 12 gadus veca meita Irina un astoņus gadus vecs dēls Kirils.
Tiesas laikā advokāti norādīja uz vairākiem tiesībsargājošo iestāžu pārkāpumiem. Ovsjaņņikovai liedza sazināties ar radiniekiem un advokātiem. Viens no advokātiem, Daniils Bermans saka, ka psiholoģisks spiediens uz aizturētajiem Krievijā ir ierasta prakse.
"Pirmkārt, domā par to, ko viņai “piešūt” un saskaņo to ar visām instancēm. Krievijā ir tāda tradīcija, ka kaut kāda administrācija lemj, kā tieši sodīt, kā tieši krimināli vajāt, kādā kārtībā," norāda Bermans.
"Otrkārt, tā ir tāda klasiska metode, ka pie cilvēka nelaiž advokātu, nelaiž radiniekus. Viņam nedod iespēju ziņot, kur viņš atrodas. Tas viņu psiholoģiski ietekmē. Beigu beigās viss nonāk līdz tam, ka cilvēku nostāda izvēles priekšā: vai nu tu atzīsties un, piemēram, saņem nelielu nosacītu sodu, vai nu neatzīsties un tad nonāc izmeklēšanas izolatorā un beigās saņem 15 gadu cietumsodu."
Izskanējušas arī bažas, ka Ovsjaņņikovai varētu piemērot nesen ieviesto likumu, kas paredz līdz pat 15 gadu cietumsodu cilvēkiem, kas izplata “viltus ziņas” par Krievijas karaspēka operācijām. Krievijā ar šo likumu tiek mēģināts apklusināt neatkarīgos žurnālistus, kas vēsta patiesību par Krievijas iebrukumu Ukrainā.
Krievijas Izmeklēšanas komitejā vēl lemj, vai ierosināt kriminālprocesu pret Ovsjaņņikovu. Pamats tam varētu būt viņas aicinājums izbeigt karu Ukrainā.
"Pilnīgi jebkas. Sākot ar jauno pantu par "viltus ziņām" par Krievijas bruņotajiem spēkiem un viņu operācijām, līdz pat valsts nodevībai vai kaut kā līdzīga. Līdz valsts nodevībai laikam jau nenonāks, bet tas, ka viņi tur tagad kaut ko mēģina izdomāt, lai tā būtu tieši kriminālatbildība, es uzskatu, ka tas ir fakts," spriež advokāts Bermans.
Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs raksturojis Ovsjaņņikovas rīcību kā “huligānismu”. Toties viņa saņēmusi daudz atzinīgu vārdu gan no Krievijas opozīcijas, gan no citām valstīm. Ovsjaņņikovas drosmi uzslavējis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš aicina Krievijas iedzīvotājus protestēt pret noziedzīgo karu.
Francijas prezidents Emanuels Makrons solījis, ka Francija ir gatava aizstāvēt Ovsjaņņikovu un viņš šo jautājumu apspriedīšot nākamajā telefonsarunā ar Krievijas prezidentu Putinu.
Taču par Ovsjaņņikovas protesta akciju izplatījušās arī dažādas sazvērestības teorijas, kuru piekritēji uzskata, ka tā bija Kremlim izdevīga, iepriekš rūpīgi izplānota akcija, lai parādītu, ka Krievijā iespējama viedokļu dažādība.
Milzīgo uzmanību, kas pievērsta Ovsjaņņikovas akcijai, kritizē arī daļa ukraiņu, kas uzskata, ka pasaulei vairāk jāuztraucas par Ukrainas civiliedzīvotāju ciešanām, nevis to, kas tagad notiks ar sievieti, kas gadiem ilgi bijusi daļa no Kremļa propagandas mašīnas.