ĪSUMĀ:
- Svētdien otro nedēļu pēc kārtas Krievijā notika protesti pret opozicionāra Alekseja Navaļnija aizturēšanu.
- Likumsargi pret mītiņu dalībniekiem vēršas stingrāk; aizturēti vairāk nekā 5500 cilvēki.
- Protestos tika aizturēti arī Navaļnija sabiedrotie.
- Kremlis protestētājus nodēvējis par "huligāniem un provokatoriem".
- Agresija pret protestētājiem varētu būt skaidrojama ar rudenī gaidāmo vēlēšanu tuvošanos.
- Otrdien paredzēta tiesas sēde, lai nomainītu Navaļnijam pirms vairākiem gadiem piespriesto nosacīto sodu pret reālu cietumsodu.
Svētdien desmitos Krievijas pilsētu otro nedēļas nogali pēc kārtas notika varasiestāžu nesankcionēti mītiņi ieslodzītā opozicionāra Alekseja Navaļnija atbalstam.
Drošības struktūras pret mītiņotājiem vērsās vēl stingrāk nekā nedēļu iepriekš, aizturēts rekordliels cilvēku skaits – vairāk nekā 5500 cilvēki. Informāciju par aizturēto skaitu apkopojusi organizācija "Ovd-Info", kas Krievijā jau gandrīz desmit gadus uzskaita datus par aizturēšanām un politieslodzītajiem.
Aizturēto bija tik daudz, ka Maskavā aizturēšanas kameras bijušas pārpildītas, bet Maskavas un Sanktpēterburgas tiesas pārgājušas uz nakts darba režīmu, vēsta Krievijas neatkarīgie mediji. Maskavā aizturēti gandrīz divi tūkstoši cilvēku, Sanktpēterburgā vairāk nekā 1300, vēl simtiem reģionos.
Aizturēti tika arī vairāki Navaļnija sabiedrotie, arī viņa sieva Jūlija. Viņai Maskavas tiesa pirmdien piesprieda 20 tūkstošu rubļu jeb aptuveni 200 eiro sodanaudu par protestu rīkošanas noteikumu pārkāpšanu.
“Lēmuma nepiekrītam. Mēs to noteikti pārsūdzēsim pēc tam, kad būsim saņēmuši pilnu dokumenta tekstu,” norādīja Navaļnija sievas advokāte Svetlana Davidova.
Līdz 23. martam mājas arests piemērots arī Navaļnija preses sekretārei Kirai Jarmišai. Viņu apsūdz sanitāri epidemioloģisko noteikumu pārkāpšanā protestu laikā.
Varasiestādes mītiņus nebija atļāvušas, un Kremlis pirmdien paziņoja, ka demonstrācijās pret opozīcijas līdera Navaļnija apcietināšanu piedalījušies “huligāni un provokatori”.
Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs skaidroja: "Ar huligāniem un provokatoriem nevar būt nekādu sarunu. Pret viņiem jāvēršas ar visu likuma stingrību.”
Eksperti izceļ, ka svētdien pret mītiņotājiem iekšlietu struktūras vērsās daudz skarbāk nekā nedēļu iepriekš, kas liecina, ka konfrontācija kļuvusi asāka. Komentējot milicijas darbinieku agresīvo vēršanos pret mierīgo protestu dalībniekiem, Peskovs norādījis, ka būtu jāaizdomājas par šādas reakcijas iemesliem.
Agresīvā vēršanās pret protestētājiem varētu būt skaidrojama arī ar rudenī gaidāmo vēlēšanu tuvošanos.
“Krievijā septembrī būs parlamenta vēlēšanas. Tās ir pietiekami tuvu, lai valdība būtu nopietni noraizējusies un acīmredzot cenšas izbeigt šo protestu vilni, lai tas neietekmētu vēlēšanas. Vai tas izdosies, ir liels jautājums,” pauda Krievijas politikas analītiķe Marija Lipmane.
Otrdien paredzēta tiesas sēde, lai skatītu Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta prasību nomainīt Navaļnijam pirms vairākiem gadiem piespriesto nosacīto sodu pret reālu cietumsodu. Toreiz prāvā par krāpšanos Navaļniju atzina par vainīgu, taču daudzi lietu uzskata par politiski motivētu. Ģenerālprokuratūra prasību Navaļnijam piespriest reālu cietumsodu atbalsta, bet Navaļnija līdzgaitnieki aicina viņa atbalstītājus otrdien doties uz tiesas namu, lai pieprasītu opozicionāra atbrīvošanu.
Tikmēr Krievijas Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins paziņojis, ka nākotnē varētu ieviest kriminālatbildību par aicinājumiem ieviest sankcijas pret Krievijas pilsoņiem. Šeit jāpiemin, ka sankcijas pret vairākiem desmitiem Krievijas pilsoņu ir aicinājis ieviest arī Navaļnija vadītais Korupcijas apkarošanas fonds.
KONTEKSTS:
Kremļa opozicionāru Alekseju Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.
Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.
Arī 31. janvārī notikušajos protestos aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pārraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.