Krievija un Ukraina apmainās ar gūstekņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Krievija un Ukraina sestdien, 7. septembrī, veikušas ilgi gaidīto gūstekņu apmaiņu. Katra no valstīm atbrīvojusi 35 personas. Atbrīvoto Ukrainas pilsoņu vidū ir režisors Oļegs Sencovs, kā arī 24 ukraiņu jūrnieki, kurus Krievija pagājušā gada novembrī sagūstīja Kerčas šaurumā. Savukārt visai pretrunīgus viedokļus izsaucis Ukrainas lēmums izdot Krievijai Vladimiru Cemahu, kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā Ukrainas austrumos.

ĪSUMĀ:

  • Abas puses bija vienojušās, ka no katra atbrīvos 35 cilvēkus.
  • Ukrainā atgriezās 24 pērnā gada rudenī aizturētie ukraiņu jūrnieki, kā arī 11 politieslodzītie.
  • Sagaidīšanas ceremonijā Ukrainā vislielāko uzmanību starp atbrīvotajiem izpelnījās Sencovs.
  • Ukrainas atbrīvotās personas ieradušās Maskavā; atšķirībā no Kijevas, viņas nav sagaidījuši tuvinieki.
  • Starp atbrīvotajiem arī Vladimirs Cemahs, kuru tur aizdomās par līdzdalību MH17 lidmašīnas notriekšanā.

Krievija un Ukraina veikušas ilgi gaidīto gūstekņu apmaiņu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt
Runas par ilgi gaidīto gūstekņu apmaiņu starp Krieviju un Ukrainu aktualizējās pirms dažām dienām, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par šo sarunu tuvošanos noslēgumam. Tika saņemtas ziņas, ka Krievijā ieslodzījumā esošie ukraiņu jūrnieki un vairāki politieslodzītie pamazām tiek nogādāti "Ļefortovas" izmeklēšanas izolatorā. Savukārt šorīt Kijevā un Maskavā ieradās lidmašīnas, lai gūstekņu apmaiņas ietvaros izraudzītos cilvēkus nogādātu mājās.

 

Abas puses bija vienojušās, ka no katras puses atbrīvoti tiek 35 cilvēki. Ukrainā atgriezās 24 pērnā gada rudenī aizturētie ukraiņu jūrnieki, kā arī 11 politieslodzītie.

Sagaidīšanas ceremonija Borispoles lidostā, klātesot Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, izvērtās ļoti emocionāla un savus piederīgos turpat pie lidmašīnas bija iespēja sagaidīt arī tuviniekiem.

Atbrīvoto ukraiņu vidū bez 24 jūrniekiem ir arī aktīvists Oleksandrs Koļčenko, kurš tika notiesāts kopā ar Sencovu, Staņislavs Klihs un Mikola Karpjuks, kuriem bija piespriesti gari cietumsodi par karošanu čečenu separātistu pusē Čečenijas kara laikā 90.gados, aģentūras "Ukrinform" žurnālists Romans Suščenko, kurš bija notiesāts par spiegošanu, un jaunietis Pavlo Hribs, kuru Krievijas drošības dienesti pirms diviem gadiem izvilināja uz Baltkrieviju un nolaupīja.

Vislielāko uzmanību starp atbrīvotajiem ukraiņiem izpelnījās režisors Sencovs, kurš ieslodzījumā Krievijā bija pavadījis piecus gadus.

Sarunā ar žurnālistiem Sencovs pauda gandarījumu par atgriešanos dzimtenē, taču norādīja, ka cīņa nebūt nav galā.

"Gribu pateikt paldies visiem tiem cilvēkiem, kuri visus šos gadus palīdzēja mums un mūsu ģimenēm. Kuri cīnījās par mūsu atbrīvošanu un galu galā to arī panāca. Liels jums paldies! Ceru, ka arī citi gūstekņi drīz tiks atbrīvoti. Taču pat ar pēdējā gūstekņa atbrīvošanu mūsu cīņa nebeidzas. Līdz uzvarai vēl ir ļoti tālu. Ienaidnieks ir spēcīgs un padoties negrasās. Taču uzvara noteikti būs mūsu pusē, jo citas izvēles mums nav," sacīja režisors.

Krievijas Federālais drošības dienests Sencovu aizturēja Krimā 2014. gada pavasarī, bet pēc tam izveda uz Krieviju. 2015. gada augustā viņam tika piespriesti 20 gadi cietumā par terora aktu plānošanu un partijas biroju dedzināšanu. Visas šīs apsūdzības Sencovs uzskata par safabricētām.

Karagūstekņu apmaiņu atzinīgi novērtējusi arī Eiropas Padome, kas notiekošo nosaukusi par soli pretī divu Padomes dalībvalstu attiecību normalizācijai. Savukārt Eiropas Tautas partijas grupas pārstāvis Mihaels Gālers aicinājis Sencovu viņam pieejamā laikā ierasties Eiropas Parlamentā, lai personiski saņemtu un nosvinētu viņam 2018. gadā piešķirto Saharova balvu par vārda brīvību.

Arī Ukrainas atbrīvotās personas – gan Krievijas pilsoņi, gan ukraiņi, kas pārgājuši prokrievisko kaujinieku pusē – ir ieradušās Maskavā, taču atšķirībā no Kijevas, viņas nav sagaidījuši tuvinieki.

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs apsveicis veikto apmaiņu, solot vēlāk publicēt atbrīvoto personu sarakstu. Ukrainas puse šos sarakstus jau ir publicējusi.  Ukrainas atbrīvoto  personu vidū ir Krievijas ziņu aģentūras "RIA-Novosti" redaktors Kirils Višinskis. Vislielāko uzmanību un arī bažas ir izraisījis fakts, ka starp atbrīvotajām personām ir arī viens no galvenajiem Malaizijas aviolīniju reisa MH17 lidmašīnas notriekšanas lietas lieciniekiem Vladimirs Cemahs.

Kaut arī starptautiskie prokurori vēlējās, lai viņš paliek Ukrainā, lai varētu turpināt viņa iztaujāšanu, tiesa lēma viņu atbrīvot. Nīderlandes valdība paudusi vilšanos ar šo lēmumu.

Kā atzinis Zelenskis, pieņemt šādu lēmumu ir bijis grūti, taču, ja Cemahs nebūtu atbrīvojamo personu sarakstā, apmaiņa varētu izgāzties.

Savukārt Ukrainas Drošības dienesta vadītājs Ivans Bakanovs šo lēmumu nosaucis par ļoti izsvērtu, piebilstot, ka pirms atbrīvošanas Cemahs tika vairākas reizes nopratināts. Pēc Bakanova vārdiem, ir jāpiekrīt viedoklim, ka Maskavas prasības iekļaut Cemahu savos sarakstos tikai apstiprina Krievijas saistību ar Malaizijas lidmašīnas notriekšanu. Tāpat Drošības dienesta vadītājs solījis pielikt visas pūles, lai vainīgie tiktu sodīti.

Sagaidāms, ka tuvākajās dienās visi atbrīvotie ukraiņi izies pilnu veselības pārbaudi. Daudzi no atbrīvotajiem jūrniekiem jau paziņojuši, ka atgriezīsies dienestā flotē, citi vēl sola pārdomāt. Par Krievijai izdoto personu nākotnes plāniem pagaidām ziņu nav.

Tūlīt pēc atbrīvoto ukraiņu apsveikšanas Zelenskis atklāja, ka sarunas ar Krieviju ir sākušās jau jūlija pirmajā pusē un ir izpildīti visi solījumi, kas ir doti. Taču šis ir tikai pirmais sarunu posms. Nākamais mērķis esot panākt pilnīgi visu Krievijas cietumos esošo ukraiņu gūstekņu atgriešanos dzimtenē. Tāpat Minskas procesa ietvaros un arī Normandijas formātā tiks strādāts pie Krievijas spēku izvešanas no Ukrainas austrumu reģioniem divos etapos. Ukrainas prezidents paudis cerību, ka jau vistuvākajā laikā izdosies spert nākamos soļus, lai izbeigtu ieilgušo karu.

"Mēs esam izpildījuši pirmo vienošanos. Es teicu žurnālistiem, ka mēs visas vienošanās, visus soļus Minskas procesā veiksim publiski. Ceru, ka mums drīz būs tikšanās Normandijas formātā, kur runāsim par nākamo soļu izpildi jau tuvākajā nākotnē. Mums jāizpilda visi soļi, lai izbeigtu šo briesmīgo karu," teica Ukrainas prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti