"Absolūti nežēlīgs, netur cilvēka dzīvību nekādā vērtībā, viņa rokas būs pilnībā iemērktas Ukraiņu asinīs,” kāds bijušais kolēģis teica intervijā laikrakstam "The Guardian", sakot, ka ģenerāļa bezjūtīgās pieejas dēļ kolēģi viņu saukuši par ģenerāli Armagedonu.
Surovikins ir divas reizes ieslodzīts. Pirmo reizi par to, ka viņa pakļautībā karavīri 1991. gada augusta puča laikā Maskavā nogalināja demonstrantus, un vēlāk par nelikumīgu ieroču tirdzniecību.
Krievijā viņš bija zināms jau kopš Padomju Savienības sabrukšanas laika, kad augusta puča laikā, būdams bruņoto spēku kapteinis, pavēlēja ar kājnieku kaujas mašīnām sagraut barikādes, nogalinot vairākus demokrātiju atbalstošus protestētājus.
"Mēs par viņu zinām, ka viņam bijusi karjera, kuru aizēnojušas apsūdzības gan korupcijā, gan vardarbībā jau kopš 1991. gada, kad viņš bija viens no retajiem padomju virsniekiem, kuri pavēlēja šaut uz protestētājiem puča laikā pret Gorbačovu Tā kā varbūt tas sniedz kādu ieskatu tajā, kā viņš pieies situācijai. Taču no otras puses, Krievijas pieeja jau līdz šim bijusi diezgan brutāla, tā kā nav teikts, ka tas ko būtiski mainīs," spriež Lielbritānijas Karasliskā apvienoto dienestu institūta (RUSI) pētnieks Sidharts Kausals.
Taču pagātne nav liegusi Kremlim savulaik piešķirt Surovikinam Krievijas varoņa apbalvojumu par dienestu Sīrijā.
Šī ir pirmā reize, kad Krievijas karaspēka komandiera Ukrainā vārds oficiāli nosaukts publiski. Šī ziņa seko pēc tam, kad ir notikusi divu Krievijas augstāko militāro komandieru atlaišana, ko skaidro ar Kremļa neapmierinātību, Ukrainai strauji atgūstot teritorijas valsts ziemeļaustrumos un dienvidos.
Rietumu militārie eksperti pašlaik nesaredz iespējas, ka viens cilvēks varētu būtiski ietekmēt kopējo situāciju frontes līnijā tādā veidā, lai varētu būtiski apdraudēt Ukrainas aizsargāšanās spējas. Neraugoties uz pilsētu bombardēšanu no attāluma, kaujas laukā iniciatīva ir Ukrainas pusē, Krievijas armijai saskaroties ar loģistikas grūtībām un personāla trūkumu.
"Jautājumā, ko viņš darīs militāri – ir grūti pateikt. Un reizē tas ir jautājums par to, ko viņš vispār būs spējīgs darīt militāri, jo situācija krieviem ir ļoti smaga priekš jebkura komandiera, lai viņiem palīdzētu izkulties," norāda Kausals.
"Viņiem vienkārši nav pietiekami daudz karavīru, lai pārvaldītu šo ļoti izstiepto frontes līniju, kas pašlaik ir jāaizsargā pret Ukrainas pretuzbrukumiem. Mobilizētām vienībām nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai tās kļūtu saliedētas. Bet, ja viss, ko dari, ir tikko mobilizētos pievieno jau demoralizētām formācijām, tad tas droši vien rada vairāk problēmu, nekā ieguvumu."
Kā rezumē Lielbritānijas Aizsardzības ministrija jaunākajā izlūkošanas ziņojumā – Surovikina iecelšana atspoguļo mēģinājumus uzlabot operācijas gaitu. Tomēr viņam būs jāsaskaras ar arvien vairāk sašķeltu Krievijas Aizsardzības ministriju, kurai nav pietiekamu resursu, lai panāktu savus politiskos mērķus.
KONTEKSTS:
24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu.
Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.