Gudkovs izvēlējās otro variantu. Opozīcijas politiķis uzsver, ka pret viņu ierosinātā krimināllieta ir safabricēta, lai nepieļautu viņa kandidēšanu Valsts domes vēlēšanās. Pirms septembrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām Krievijas varasiestādes pastiprināti vēršas pret opozīcijas kandidātiem, kā arī organizācijām, kas atzītas par valsts varai nedraudzīgām.
Gudkovu kopā ar viņa tanti Iru aizturēja uz aizdomu pamata par viņas uzņēmuma nesamaksātu īri pirms vairākiem gadiem. “Mūs arestēja, iesēdināja, sacēlās liels troksnis. Pēc divām dienām mani negaidīti izlaida,” sarunā ar LTV žurnālistu Gintu Amoliņu stāsta Gudkovs.
“Kad aprunājos ar tēvu un sievu, kuri bija kontaktējušies ar, teiksim tā – cilvēkiem, kas saistīti ar Kremli un spēka struktūrām, sapratu, ka man vienkārši dod laiku aizbraukt, un laika nav daudz. Vai nu es aizbraucu no valsts, vai arī viņi turpina krimināllietu, un tā skars arī citus tuviniekus.
Viņi bija paņēmuši ķīlā manu tanti, bija gatavi iesēdināt vēl citus tuviniekus. Tādēļ izsvēru plusus un mīnusus, sapratu, ka neesmu gatavs riskēt ar savu tuvinieku dzīvību, veselību un brīvību, lai piedalītos parlamenta vēlēšanās.”
Gints Amoliņš: Kāpēc, jūsuprāt, vara tik skarbi pēdējos mēnešos vērsusies pret tādiem opozicionāriem kā jūs un citi?
Dmitrijs Gudkovs: Tā ir diktatūras attīstības loģika. Sākumā tā ir maiga, tad kļūst arvien stingrāka. Acīmredzams, ka Vladimirs Putins gatavojas 2024. gadam [prezidenta vēlēšanām]. Viņš dara visu, lai spilgtas personības prezidēšanas vecumā, kad viņiem ir izredzes uz ievēlēšanu, kas ir aptuveni 40 līdz 50 gadi – lai šādu spilgtu personību nebūtu parlamentā un vispār valstī.
Tādēļ viņi dara visu, lai šie cilvēki vai nu aizbrauktu, vai būtu cietumā. Pēc vēlēšanām skrūves piegriezīs vēl stingrāk, ar septembri nekas nebeigsies.
Kādu nākotni jūs redzat opozīcijas kustībai šajos apstākļos, turklāt sakāt, ka pēc vēlēšanām skrūves piegriezīs vēl stingrāk?
Domāju, ka opozīcijas šī vārda eiropeiskā izpratnē Krievijā vairs nebūs. Drīzāk atsevišķas personības pielīdzināmas disidentiem padomju laikos. Taču ar lielākām iespējām, jo ir internets, var komunicēt ar iedzīvotājiem, izklāstīt savu viedokli. Bet pēc pēdējo likumu pieņemšanas simtiem tūkstošu cilvēku, kas kritizē režīmu, kaut kā atbalsta opozīciju, ziedo vai iet uz mītiņiem – viņi būs izslēgti no dalības vēlēšanās tuvākos trīs gadus.
Esmu pārliecināts, ka režīma maiņa nenotiks vēlēšanās. Domāju, ka kādā brīdī elites būs sašķeltas, parādīsies sociālais protests, tas saplūdīs ar politisko protestu. Pieaugot protesta noskaņojumiem, samazinoties Putina reitingam vai pie ekonomikas sabrukuma elites var sašķelties.
Parādīsies kāds cits, kas pamainīs valsts virzības vektoru. Tā būs vai nu maigā pāreja no Putina uz kādu no pēctečiem, vai tas būs skarbais variants, kad elites noņems Putinu un ieliks kādu citu.
Par jūsu aizbraukšanu no Krievijas – kāpēc izvēlējāties doties uz Ukrainu?
Pagaidām neko neesmu izvēlējies. Pret to attiecos kā pagaidu aizbraukšanu no valsts. Vienkārši ar mašīnu braucu vecāku virzienā, kuri dzīvo Bulgārijā. Iekāpu mašīnā, paņēmu līdzi savu brāli. Pagaidām palieku Kijevā, jo uz Varnas pilsētu Bulgārijā varu aizbraukt vai nu caur Minsku vai Kijevu.
Šeit man ir daudz draugu, labu paziņu, žurnālistu. Tādēļ pagaidām esmu Kijevā. Kad sagaidīšu ģimeni, brauksim uz Varnu. Un tur jau domāsim, ko darīt tālāk, ņemot vērā to, kā attīstīties lietas ar krimināllietu, kā paies vēlēšanas un kas tobrīd notiks Krievijā.
Teicāt, ka savu došanos prom redzat kā pagaidu aizbraukšanu. Kad jums būs iespēja atgriezties Krievijā, un vai plānojat to darīt?
Šobrīd nevaru atbildēt uz šo jautājumu, jo nezinu, kā tālāk attīstīsies krimināllietas pret maniem tuviniekiem. Tas ir svarīgs faktors. Es nezinu, kas notiks Krievijā pēc vēlēšanām. Tas droši vien būs skaidrāks rudens pusē. Nesen atbraucu uz Kijevu, un man pat īsti nav laika padomāt, jo te visu laiku piedalos dažādos raidījumos, ir dažādas tikšanās, visiem ļoti interesanti uzzināt, kas notiek Krievijā.
Atrodos pauzes stāvoklī, jo nemaz nebiju domājis par aizbraukšanu no Krievijas un negrasos zaudēt saites ar savu valsti. Turpināšu nodarboties ar politiku. Jā, nevaru piedalīties vēlēšanās un mītiņos, bet visu pārējo varu darīt, neatrodoties Krievijā.