Pāri Maskavai lido helikopteri, slēgtas vairākas metro stacijas centrā un neierasti daudz policistu. Krievija sestdien atceras opozīcijas līderu Borisu Ņemcovu. Sociālajos tīklos daudzi dalās ar atmiņām – kur bijuši tajā brīdī, kad uzzināja par politiķa slepkavību, ka sākumā nav noticējuši. Dokumentālās filmas par Ņemcovu prezentācija, raidījumi neatkarīgajos medijos un – gājieni visā Krievijā.
Maskavas gājiena pirmajās rindās – opozīcijas līderi – Iļja Jašins, Mihails Kasjanovs, Vladimirs Kara-Murza un arī Borisa Ņemcova dēls. Viņiem līdzi pa slavenajiem Maskavas bulvāriem dodas desmitiem tūkstošu cilvēku.
"Esmu te, jo uzskatu, ka mēs esam pirms gada pazaudējuši savu īsto prezidentu," saka gājiena dalībniece Jeļena Vladimirovna.
"Es atnācu, lai parādītu, ka Krievijā ir liberāli noskaņoti cilvēki, ka mēs esam spējīgi uz kluso protestu. Varai ir jāredz, ka mēs te esam," saka gājiena dalībnieks Vladislavs Belovs.
Krievijas politiskajā dzīvē Ņemcova pietrūkst – šogad gaidāmas parlamenta vēlēšanas, un bez viņa opozīcijas spēki nevar vienoties savā starpā par rīcības plānu. Daudzi uzsver – Ņemcova slepkavība kļuva par sākumu tumšajam periodam Krievijas politiskajā dzīvē.
"Borisa Ņemcova slepkavība atzīmēja kārtējo brīvību un tiesību apspiešanas posmu Krievijā.
Mēs redzam, ka pēdējā gadā Valsts dome pēc būtības kļuva par aizliedzošo likumu konvejeru. Redzam, ka vara jau sāk gatavoties vēlēšanu falsificēšanai. Borisa Ņemcova nāve kļuva par politiskās situācijas pasliktināšanas atskaites punktu," norāda politiķis Genādijs Gudkovs.
Viņu papildina Ņemcova palīgs Mihails Koņevs. "Šis gads bez Borisa bija ļoti smags. Viņa nāve opozīcijas spēkiem bija nopietns trieciens. Daudzi saprata, ka ar opozīciju tiek galā tādām metodēm – fiziski iznīcinot," viņš skaidro.
Borisa Ņemcova slepkavības izmeklēšana oficiāli noslēgta, bet uz apsūdzēto sola sēž tikai iespējamie slepkavības izpildītāji – vīrieši, kas izsekoja un šāva uz politiķi. Daudzi no viņiem bijuši tā sauktās Kadirova armijas kaujinieki, bet vīrietis, ko Ņemcova ģimenes advokāti sauc par iespējamo organizatoru, Ruslans Geremejevs, ir viens no Čečenijas vadītājam Ramzanam Kadirovam tuvajiem cilvēkiem. Viņu izmeklētājiem pat neizdevās nopratināt. "Tagad mēģina novelt vainu uz kādu citu, uz konkrētiem izpildītājiem, kuri noteikti rīkojās pēc citu pavēles," izmeklētāšanas darbu komentē gājiena dalībniece Marija Jonova.
"Tāpēc esam te, lai vara redzētu, ka tautas par to nav aizmirsusi, un to nevar tā vienkārši paslaucīt zem tepiķa un izliekties, ka nekā nav bijis," piebilst Inna Skrepina.
Daudzi uz gājienu ir atnākuši ar plakātiem “Es nebaidos”. "Tagad jau no daudz kā var baidīties," saka gājiena dalībnieks Aleksandrs Gelfans. "Pirmkārt, jau no represijām ir zināms, ka pēc demonstrācijām cilvēki bieži tiek apcietināti, bet mēs no tā nebaidāmies. Ir jāiet ielās – jo mums daudz kas nepatīk – mums nepatīk karš Sīrijā, kas notiek ar medicīnu, ar izglītību," norāda Irina Vartanjana.
"Svarīgi, ka šodien ir atnākuši daudzi. Šīs akcijas jēga ir parādīt, kas cilvēkus nav izdevies iebiedēt. Jo Ņemcova slepkavība bija teroristisks akts, lai iebiedētu to sabiedrības daļu, kas nepiekrīt Putina politikai. Mēs redzam, ka cilvēki nav iebiedēti, viņi turpina iziet ielās un pieprasīt demokrātiskās izmaiņas," komentē politiķis Iļja Jašins.
Pēc demonstrācijas daudzi dodas uz Moskvoreckas tiltu – nolikt ziedus vietā, kur precīzi pirms gada ar pieciem šāvieniem mugurā nogalināts Boriss Ņemcovs. Daudzi sola nākt te arī pēc gada, diviem vai desmit – kamēr slepkavības pasūtītāji netiks sodīti.
Ņemcovu pieminēja arī Londonā, Berlīnē, Sietlā, kā arī Rīgā un citās pasaules pilsētās.
Boriss Ņemcovs tika nogalināts pagājušā gada 27.februāra vēlā vakarā Maskavas centrā. Slepkava politiķim sekoja no kafejnīcas pie Sarkanā laukuma un liktenīgie pieci šāvieni atskanēja uz Moskvoreckas tilta pārsimt metrus no Kremļa sienas.
Par slepkavu tiek uzskatīts Zaurs Dadajevs. Viņam palīdzēja brāļi Anzors un Šadids Gubaševi, Tamerlans Eskerhanovs un Hamzats Bahajevs. Vēl viens aizdomās turamais - Beslans Šavanovs - mīklainos apstākļos gāja bojā aizturēšanas laikā. Tomēr daudzi norāda, ka slepkavības pasūtītāji aizvien ir uz brīvām kājām.