Dienas ziņas

Par viltus ziņām – kriminālatbildība

Dienas ziņas

Kaņepju audzētāja uzvar tiesā

Maskavā vardarbīgi aizturēti simtiem cilvēku

Krievijas politologs: Navaļnijs nostiprina savu statusu kā Putina pretpols

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija notiesāšana ir nostiprinājusi viņa kā Vladimira Putina pretpola statusu, uzskata krievu politologi, norādot, ka varas mēģinājumi apspiest citādi domājošos tikai pastiprinās atbalstu opozīcijas spēkiem. Taču šis process var ilgt gadiem un tam ir arī nopietni izaicinājumi.

ĪSUMĀ:

  • Pēc Navaļnija notiesāšanas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās.
  • Miermīlīgos protestus apspieda, daudzus piekāva un aizturēja.
  • Navaļnija aizstāvji spriedumu pārsūdzēs, cik ātri lietu skatīs – nav prognozējams.
  • Komentētāji: Navaļnijs nostiprinājis savu kā Putina pretpola statusu.
  • Politologs: Bēdīgi, ka “ne Putins” ir tikai viens, tādiem jābūt vairākiem. 

Krievijas politologs: Navaļnija nostiprina savu statusu kā Putina pretpols
00:00 / 03:53
Lejuplādēt

Pēc tam, kad 2. februārī Maskavas tiesa pasludināja notiesājošo spriedumu opozīcijas aktīvistam un Kremļa kritiķim Aleksejam Navaļnijam, tūkstošiem cilvēku izgāja Maskavas, Sanktpēterburgas un arī citu Krievijas pilsētu ielās, lai paustu neapmierinātību ar šo spriedumu un izteiktu atbalstu Navaļnijam.

Taču visai drīz miermīlīgo akciju dalībniekiem nācās saskarties ar OMON vienībām, kas protestētājus dzina šķērsielās, pagalmos, piekāva un aizturēja. Kopumā visā valstī aizturēti vairāk nekā 1400 cilvēku.

Pēc otrdien pasludinātā sprieduma Navaļnija aizstāvības komandai ir tiesības šo spriedumu pārsūdzēt. Kā norādījusi Navaļnija advokāte Olga Mihailova, tas tiks darīts, taču, cik ātri lieta virzīsies uz priekšu, nav prognozējams.

“Vispirms mums ir jāiesniedz apelācijas sūdzība, un tam mums ir atvēlētas desmit dienas. Pēc tam tiesa bez konkrētiem termiņiem no pusēm iegūs iebildumus pret mūsu sūdzību, iepazīsies ar tiesas sēdes protokolu un tad nozīmēs lietas izskatīšanu. Kad tas notiks, ir grūti teikt. Tiesu prakse Navaļnija gadījumā īpaši nestrādā, taču parasti šādas apelācijas izskatīšana sākas mēneša – divu laikā, taču viss var notikt arī daudz ātrāk. Tā ka notikumu attīstība ir absolūti neprognozējama,” atzina Olga Mihailova.

Vairums politisko komentētāju norāda, ka pēc otrdienas notikumiem Aleksejs Navaļnijs faktiski ir iecelts pilnīgi citā statusā – viņš vēl vairāk ir nostiprinājies kā Krievijas prezidenta Vladimira Putina un viņa izveidotās sistēmas pretpols.

Kā intervijā radiostacijai “Eho Moskvi” norādīja neatkarīgais politologs Dmitrijs Oreškins, Putins gadu laikā ir izveidojis tādu pašu sistēmu kā Padomju Savienībā, kur joprojām tiek kultivēts ārējā ienaidnieka tēls un tagad arī iekšējā ienaidnieka – stabilitātes garanta Putina apdraudētāja Navaļnija tēls. Pēc Oreškina domām, ja Putina popularitāte kritīsies, tā augs Navaļnijam un otrādi. Arī šādai sistēmai ir nopietni izaicinājumi.

“Kamēr Navaļnijs ir dzīvs un kamēr reģionos ir viņu atbalstošas politiskās struktūras, pie tām turpinās nākt cilvēki, kuriem būs kļuvis spiedīgi, pretīgi un kuriem būs radusies bezperspektīvas sajūta. Šīs situācijas bēdīgākais faktors ir tas, ka alternatīva ir viena. Tikai viena!” skaidroja Dmitrijs Oreškins.

“Pret Alekseju Navaļniju ir jāizturas ar lielu cieņu un simpātijām, taču šādām alternatīvām būtu jābūt vairākām. Taču mums ir šāda bināra valsts – Navaļnijs krās punktus kā tēls, kā veidols, kā “ne Putins”. Kurš mums vēl ir “ne Putins?” [Komunistu līderis Genādijs] Zjuganovs? Viņš ir tāds pats Putins, tikai sarkanā krāsā!” sacīja politologs.

“Manuprāt, šis jautājums būs aktuāls vairākus gadus. Bet tuvākajā laikā man ir skaidrs, ka ar lojālo spēka struktūru palīdzību jebkādi protesti tiks apspiesti. Bet tie taču nekur nepazudīs,” atzina Oreškins.

Tieši tāpēc bieži vien komentāros tiek vilktas paralēles ar situāciju Baltkrievijā, kur līdz tam visai mierīgā pilsoniskā sabiedrība nebaidījās sākt sava viedokļa skaļu paušanu pat par spīti milicijas agresijai.

Jau ceturtdien Krievijā ir plānojis ierasties daudzkārt par Krievijai simpatizējošu politiķi sauktais Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. Lai arī politiskajās aprindās arvien pieaug aicinājumi Borelam šo vizīti atcelt, līdz šim šāds lēmums pieņemts nav. 

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši.  Arī 31. janvārī notikušajos protestos aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pāraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.

Savukārt pēc Navaļnijam piespriestā cietumsoda 2. februārī Krievijā izcēlās plaši protesti. Krievijas drošības struktūru darbinieki aizturējuši apmēram 1050 opozīcijas līdera atbalstītājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti