Krievija, Turcija un Irāna, lai rastu politisku risinājumu Sīrijas konfliktam, pērn sāka sarunas Kazahstānas galvaspilsētā Astanā. Šis sarunas notika pēc tam, kad 2016. gada decembrī izdevās panākt uguns pārtraukšanu starp Sīrijas valdības spēkiem un nemierniekiem.
Tomēr pēc astoņām sarunu kārtām vēl nav izdevies panākt situācijas uzlabošanos Sīrijā, tāpēc sestdien, lai turpinātu runāt par Astanā izveidoto mehānismu deeskalācijas zonām un humānā stāvokļa uzlabošanu, Maskavā Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs tikās ar Irānas kolēģi Mohammadu Džavadu Zarifu un Turcijas pārstāvi Mevlitu Čavušolu.
Jāteic, ka daļēji šī tikšanās sasaukta, reaģējot uz ANO un Eiropas Savienības paziņojumu, kurā tās pārmet, ka Sīrijas centrālā valdība pret nemierniekiem izmantojusi ķīmiskos ieročus, tādējādi nepalīdzot stabilizēt situāciju un veicinot jaunu vardarbību. Tāpat tikšanās sasaukta, lai runātu par situāciju Sīrijā pēc ASV, Lielbritānijas un Francijas uzbrukumiem potenciālajām vietām Sīrijā, kurā atradušās šīs ķīmiskās vielas, tādējādi ministri norādīja arī uz Sīrijas teritorijas integritātes aspektu, kas jāizskata.
Jāņem vērā, ka pirms trīspusējās tikšanās vispirms Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs divpusēji tikās ar Turcijas ārlietu ministru. Lavrovs uzsvēra, ka pēc attiecību pasliktināšanās ar Turciju „lielu nozīmi” attiecību uzlabošanā deva abu valstu līderi, attiecīgi Vladimirs Putins un Redžeps Tajips Erdogans. Arī Turcijas ārlietu ministrs paslavēja Maskavu par ieguldītajām pūlēm uzticības stiprināšanā.
Savukārt, Lavrovam tiekoties ar Zarifu, galvenā uzmanība bija pievērsta Irānas kodolvienošās līgumam, kuru apdraud iespējamā ASV izstāšanās. Tāpat Irānas kolēģis norādīja uz Astanas miera sarunām, kuras rezultātā šīm trijām valstīm izdevās veiksmīgā sadarbība, tiekot sakautai „Islāma valstij”. Zarifs arī piebilda, ka šīs apstāklis bija nozīmīgs, lai sadarbotos ar „turku draugiem”.
Bet jau vēlāk, tiekoties visu triju valstu ārlietu ministriem, Lavrovs uzsvēra, ka tām kā līdz šim ir jāturpina atbalstīt Sīrijas centrālā valdība cīņā pret terorismu. Viņš arī norādīja uz šo triju valstu unikālo aliansi, kurā Krievija un Teherāna atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēkus, bet Turcija – nemierniekus.
Jāteic, ka bez Astanas miera sarunām, kuras dublē Ženēvā sāktās ANO Sīrijas miera sarunas, Krievija sākusi arī Sīrijas miera kongresu un konferenci. Uz to gada sākumā bija devies arī ANO īpašais sūtnis Sīrijas jautājumā Stafans de Mistura. Viņš par to tika kritizēts. Taču, neskatoties uz to, viņš pauda pārliecību, ka jebkuri pasākumi, kuri sekmē situācijas uzlabošanos Sīrijā, ir jāvērtē pozitīvi.