Hiršs Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda viedokli, ka Baidenam izdosies uzvarēt ar nelielu pārsvaru.
Sprūds uzsvēra, ka matemātika ir Baidena pusē.
Proti, jau saskaitītās balsis štatos, kur vēl nav zināms, kurš kandidāts uzvarēs, liecina par labu Baidena uzvarai.
Abi pētnieki gan uzsvēra, ka, sekojot līdzi vēlēšanām, šīs dienas laikā jau vairākas reizes mainījies potenciālais uzvarētājs.
Eksperti arī norādīja, ka Baidena uzvaras gadījumā Tramps mierā neliksies. Pašreizējais prezidents jau paziņojis, ka vērsīsies tiesā.
Abi pētnieki bija vienisprātis, ka Latvijai labāk būtu, ja ASV prezidenta vēlēšanās uzvarētu Baidens, jo viņš pazīst Baltijas valstis un ir gatavs strādāt, lai stiprinātu starptautiskās organizācijas.
Hiršs to raksturoja īsi: "Baidens ir gatavs strādāt, bet Tramps meklēt kašķi." Viņš arī uzsvēra, ka Baidens uz Krieviju skatās tāpat kā mēs, bet Tramps citādi.
Sprūds stāstīja, ka Trampa prezidentūra nesusi arī pozitīvas lietas Latvijai – piemēram, Tramps spiedis NATO dalībvalstīm maksāt 2% no iekšzemes kopprodukta aizsardzībai. Latvija to dara, un par to saņēmusi uzslavu un vietu pie sarunu galda. Vienlaikus eksperts piekrita, ka Baidena politika būtu paredzamāka.
KONTEKSTS:
ASV 3. novembrī norisinājās prezidenta vēlēšanas, kurās nobalsoja desmitiem miljoniem amerikāņu, bet uzvarētājs vēl nav zināms. ASV prezidentu neievēlē pilsoņi tiešajā balsojumā, bet gan tā sauktie elektori, kuru skaits katrā no štatiem atšķiras. Vairumā gadījumu attiecīgajā štatā uzvarējušais kandidāts saņem visu turienes elektoru balsis. Tāpēc īpaša uzmanība tiek pievērsta štatiem ar lielāku elektoru skaitu un tā dēvētajiem svārstīgajiem štatiem, kuros vēsturiski nav pārliecinoša atbalsta republikāņiem vai demokrātiem. Lai uzvarētu vēlēšanās, kandidātam nepieciešams iegūt vismaz 270 elektoru balsis.
Galvenā uzmanība ir pievērsta trīs svārstīgajiem štatiem – Pensilvānijai, Mičiganai un Viskonsinai –, kuros kopumā sadala 46 elektoru balsis. Pirms četriem gadiem šajos industriālajos štatos uzvarēja Tramps.
Šogad vēlēšanu rezultāti jāgaida ilgāk, nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, nepieciešams ilgāks laiks.