Perevoščikovs norādīja, ka par vīrusu aizvien zināms diezgan maz, jo tas cirkulē apmēram mēnesi. Līdz ar to cilvēkiem nav imunitātes pret to un nav izstrādāta ne vakcīna, ne ārstēšanas zāles.
Lai gan šis ir jauns vīrusa paveids, koronavīrusi ir zināmi sen. Zināms, ka tie izplatās ar gaisa pilieniem, bet tam ir vajadzīgi diezgan tuvi kontakti ar saslimušajiem. “Būtiska lieta – esam Latvijā vai ceļojam uz Ķīnu, vajag regulāri mazgāt rokas. Jo apmēram pusē no visiem saslimšanas gadījumiem cilvēki inficējas tieši kontakta celā – ar nemazgātām rokām pieskaras mutei, degunam. Tas ir galvenais šajā konkrētajā gadījumā,” norādīja Perevoščikovs.
Vīrusa izplatība pasaulē saistīta ar to, cik daudz ceļotāji atgriežas no vīrusa skartās Ķīnas pilsētas Uhaņas. Eiropā šie riski vērtējami kā vidēji, sacīja SPKC pārstāvis.
Vienlaikus viņš norādīja uz Pasaules Veselības organizācijas pausto, ka neviena valsts nav garantēta pret inficētu cilvēku atbraukšanu.
Savukārt ceļotājiem, kuri plāno doties uz Ķīnu, Perevoščikovs norāda – pilsēta, kas ir vīrusa perēklis, ir slēgta. Pārējās Ķīnas pilsētās situācija var strauji mainīties, un ceļotājiem tam jāseko līdzi. “Pašlaik neizskatās, ka tūristiem šis galamērķis būtu pievilcīgs,” piebilda SPKC pārstāvis.
KONTEKSTS:
2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.
Reģistrēto inficēto skaits turpina pieaugt, un 27. janvārī tiek ziņots par 2744 saslimušajiem un 80 mirušajiem. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā - Francijā.
Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.