ĪSUMĀ:
- Britu valdība publisko jaunu migrācijas sistēmas ieceri.
- Lielbritānija vairs neizsniegs vīzas mazkvalificētiem strādniekiem.
- Valdība aicina uzņēmumus nepaļauties uz lētu darbaspēku.
- Valdība grib mudināt pārcelties uz Lielbritāniju cilvēkus ar prasmēm, kas tai nepieciešamas.
- Lielbritānija izbeigs darbaspēka brīvu kustību.
- Ieviesīs uz punktiem balstītu sistēmu - viesstrādniekam jāiegūst vismaz 70 punkti.
- Angļu valodas zināšana - 10 punkti, 20 punkti – ja ir konkrēts darba piedāvājums.
- Punktus piešķirs arī par izglītības līmeni un paredzamo algas apmēru.
- Opozīcija: jaunā sistēma kaitēs valsts ekonomikai un neradīs vairāk darbavietu britiem.
- Lauksaimniecības, ēdināšanas un sociālās aprūpes sektori: būs grūti atrast darbiniekus.
- Jaunā sistēma neskars vairāk nekā trīs miljonus ES pilsoņu, kas pieteikušies palikt Lielbritānijā.
Britu valdība uzskata, ka pēc “Brexit” pārejas perioda beigām decembrī un pilnīgas saišu saraušanas ar Eiropas Savienību (ES), ieviešot jauno sistēmu, imigrācijas apjomi Lielbritānijā samazināsies.
Britu valdība vēlas mudināt pārcelties uz dzīvi Lielbritānijā cilvēkus ar prasmēm, kas tai nepieciešamas, un samazināt mazkvalificēta darbaspēka ieplūšanu, trešdien raidsabiedrībā BBC teica iekšlietu ministre Priti Patela. Viņa piebilda, ka līdz ar to Lielbritānija izbeigs darbaspēka brīvu kustību.
“Šīs ir radikālas izmaiņas. Šī ir pirmā reize gandrīz 40 gadu laikā, kad britu valdība kontrolēs un pilnībā būs noteicēja par savu imigrācijas politiku,” sacīja ministre.
Imigrācija un robežu kontrole bija viens no galvenajiem jautājumiem 2016. gada referendumā par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.
Premjera Borisa Džonsona konservatīvo valdība grasās ieviest uz punktiem balstītu imigrācijas sistēmu – tādu, kas balstīta uz prasmēm, nevis pilsonību.
Jaunā sistēma noteiks punktus par katru kvalifikāciju vai prasmi, un katram viesstrādniekam jāiegūst vismaz 70 punkti. Piemēram, angļu valodas zināšana dotu desmit punktus, vēl 20 punkti – ja personai Lielbritānijā jau ir konkrēts darba piedāvājums.
Punktus paredzēts piešķirt arī par tādām lietām kā izglītības līmenis un paredzamais algas apmērs.
Lielākā opozīcijas partija leiboristi valdības plānus kritizē un brīdina, ka jaunā sistēma kaitēs valsts ekonomikai un patiesībā neradīs vairāk darbavietu britiem.
“Valdības jaunās imigrācijas politikas galvenā problēma ir, ka viņi tik ļoti vēlas radīt iespaidu, ka cīnās pret imigrāciju, ka nav padomājuši, kāda būs šīs politikas ietekme uz ekonomiku kopumā, un kādu vēstījumu viņi nosūta migrantiem, kuri šeit jau dzīvo un strādā,” sacīja leiboristu deputāte Diāna Abota.
Opozīcijas partijas priekšlikumus kritizējušas arī kā “ksenofobiskus” un “postošus” ekonomikai. Lauksaimniecības, ēdināšanas un sociālās aprūpes sektoru pārstāvošās organizācijas brīdina, ka, stājoties spēkā jaunajai kārtībai, būs grūti atrast darbiniekus.
Jaunā sistēma neskars vairāk nekā trīs miljonus Eiropas Savienības pilsoņu, kas pieteikušies palikt Lielbritānijā.