Sākotnēji cīņā par konservatīvo līdera posteni iesaistījās astoņi kandidāti, bet pēc vairākām balsošanas kārtām palikuši tikai divi: tagadējā Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa un bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks.
Iespēja paust savu viedokli būs visiem partijas biedriem
Kandidātu atsijāšana notika Lielbritānijas parlamenta konservatīvo frakcijas deputātu balsojumā. Trešdien deputāti balsoja par trim atlikušajiem kandidātiem: Sunaks saņēma 137 balsis, par Trasu nobalsoja 113 deputāti, bet aiz svītras palika līdzšinējā tirdzniecības politikas ministre Penija Mordenta, kas saņēma 105 balsis, ziņo BBC.
BREAKING: Liz Truss will face Rishi Sunak in a runoff vote to become the next Conservative leader and UK prime minister, as Penny Mordaunt is eliminated from the race, 1922 Committee Chairman Graham Brady announces
— Bloomberg UK (@BloombergUK) July 20, 2022
More: https://t.co/Sb73t64avU pic.twitter.com/oc3KYx4HmJ
Divu spēcīgāko pretendentu kandidatūras tagad tiks nodotas visu Konservatīvās partijas biedru balsojumam. Tiek lēsts, ka partijā ir ap 160 000 biedru.
Paredzams, ka balsošana pa pastu notiks augustā, bet rezultāti tiks paziņoti 5. septembrī, kad deputāti pēc vasaras brīvdienām atsāks darbu parlamentā. Uzvarētājs varēs uzņemties partijas līdera un Lielbritānijas premjera pienākumus.
Tuvāko nedēļu laikā abiem kandidātiem ir gaidāmas 12 publiskās uzstāšanās dažādos Apvienotās Karalistes reģionos.
Konservatīvās partijas vesture rāda, ka pirmajā kārtā uzvarējušais pretendents parasti uzvar arī beigās, taču līdz šim aptaujas ir sniegušas visai pretrunīgus datus, prognozējot uzvaru gan Sunakam, gan Trasai. Tieši viņa ir favorīte bukmeikeru prognozēs.
Sabiedriskās domas izpētes firma “YouGov” otrdien publicēja Konservatīvās partijas biedru aptaujas rezultātus, saskaņā ar kuriem Trasas un Sunaka cīņā pārliecinoša favorīte būtu Trasa: par viņu teicās balsot 54% respondentu, bet Sunaka kandidatūru atbalstītu tikai 35%.
Abi kandidāti kritizē viens otru
Līdzšinējā ciņa ir pierādījusi, ka liela nozīme turpmākajā cīņā būs vienīgajām televīzijas debatēm. Iepriekšējās debates jau parādījās asā sāncensība starp Sunaku un Trasu, kura ir solījusi piedāvāt jaunu ekonomikas plānu, paredzot nodokļu mazināšanu un ekonomikas izaugsmi. Debašu laikā Trasa norādīja, ka pašreizējā ekonomiskā politika šādu izaugsmi slāpē.
"Riši, jūs pacēlāt nodokļus līdz augstākajam līmenim 70 gadu laikā, un tas neveicinās ekonomisko izaugsmi. Jūs paaugstinājāt sociālās apdrošinānas apjomu, lai arī tādi cilvēki kā es valdībā jums toreiz iebilda. Mēs būtu varējuši apmaksāt Nacionālā veselības dienesta darbu ar vispārējiem nodokļiem.
Taču fakts ir tāds, ka nodokļu palielināšana apturēs ekonomisko izaugsmi un liegs mums iegūt nepieciešamos ienākumus parādu nomaksai," uzskata Trasa.
Trasa, kas ir ieņēmusi daudzus amatus valdībā, tiek kritizēta par savu vadības stilu. Un arī Sunaks viņas solījumus sauc par absurdiem.
"Mums ir jāatzīst, ka mēs tikko kā esam izgājuši cauri nepieredzētai pandēmijai un visiem tiem zaudējumiem, ko tā radīja. Manuprāt, visi saprot, ka mums tas būt jāatmaksā. Es labprāt šeit stāvētu un teiktu, ka es samazināšu to, šo vai citu nodokli un viss būs kārtībā. Ziniet – nebūs! Visām šīm lietām ir savas izmaksas.
Augstā inflācija un augstāki aizņēmumu procenti ir nodeldējuši uzkrājumus. Šī “kaut ko pret neko” ekonomika nav konservatīva ekonomika. Tas ir sociālisms," apgalvo Sunaks.
Oksfordas absolventu cīņa
42 gadus vecais Riši Sunaks līdz jūlija sākumam bija Lielbritānijas finanšu ministrs. Tieši viņa un veselības ministra Sadžida Džavida paziņojums par aiziešanu no Džonsona valdības ievadīja valdības locekļu atlūgumu vilni, kas galu galā piespieda arī pašu Džonsonu paziņot par atkāpšanos no amata.
Sunaks ir audzis indiešu izcelsmes britu ģimenē. Viņš ir absolvējis Oksfordas Universitāti un Stenforda universitātē ASV ieguvis biznesa vadības maģistra grādu. 2015. gadā viņš tika ievēlēts Lielbritānijas parlamentā; 2020. gada februārī kļuva par finanšu ministru, tādējādi tieši viņam nācās koordinēt valdības finanšu politiku Covid-19 pandēmijas laikā.
46 gadus vecā Liza Trasa kopš pagājušā gada septembra ir Lielbritānijas ārlietu ministre. Viņas pilnais vārds ir Mērija Elizabete Trasa, bet kopš bērnības viņa tiek saukta par Lizu. Trasa ir dzimusi Oksfordā un absolvējusi Oksfordas Universitāti. Lielbritānijas parlamentā viņa ievēlēta 2010. gadā, pēc tam ieņēmusi dažādus amatus valdībā, piemēram, bijusi sieviešu lietu ministre, kā arī starptautiskās tirdzniecības ministre.
Jau tagad skaidrs, ka līdz ar nākamo premjeru būs mazinājusies balto vīriešu dominance šajā amatā: Lielbritānija tiks vai nu pie pirmā aziātu izcelsmes brita šajā postenī, vai arī pie trešās sievietes premjera amatā (pirmās divas bija Mārgareta Tečere un Terēza Meja).
Kā drīz pēc trešdien balsojuma savā oficiālajā paziņojumā norādīja opozīcijā esošā Leiboristu partija, nekādas pārmaiņas konservatīvo valdīšanā, visticamāk, nav gaidāmas.
"Turpmākajā cīņā par toriju līdera izraudzīšanos, būs jāizvēlas starp diviem līdzšinējās politikas turpinātājiem.
Gan Trasa, gan Sunaks ir Džonsona administrācijas ielikteņi, kuru pirkstu nospiedumi ir atrodami uz visa tā, kādā situācijā pašlaik ir mūsu valsts," norāda leiboristi.
"Abi tagad izmisīgi mēģina distancēties no toriju līdzšinējo 12 gadu darbības. Taču abi ir atbalstījuši katru no lēmumiem, ieskaitot visus 15 Borisa Džonsona nodokļu kāpinājumus. Tā vietā, lai piedāvātu plānus toriju izraisītās dzīves dārdzības krīzes risināšanai vai britu ekonomikas celšanai, viņi vienkārši piedāvā fantāziju ekonomiku un nepamatotas izmaksas. Neviens nepiedāvā strādājošajiem neko jaunu," apgalvo leiboristi.
KONTEKSTS:
Lielbritānijas politisko dzīvi bija pārņēmuši skandāli par premjera Borisa Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī kovida dēļ bija spēkā stingri pulcēšanās ierobežojumi.
Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.
Džonsona valdību pameta vairāki ministri, kas pieprasīja viņa atkāpšanos. 7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš vēlas nostrādāt līdz rudenim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi un Lielbritānijas valdības vadītāju.
Džonsona pēctecis Lielbritānijas Konservatīvo partijas līdera un līdz ar to arī premjerministra amatā kļūs zināms 5. septembrī.