Tās bija bēres šaurā ģimenes lokā, kuras televīzijas tiešraidē vēroja miljoniem cilvēku Apvienotajā Karalistē un visā pasaulē.
Lielbritānijas prinča Filipa zārks nogādāts Sv. Jura kapelā, kur notiks karaliskās ģimenes atvadu ceremonija. Procesijā piedalījās arī karaliene Elizabete II, kurai šī ir pirmā parādīšanās publiskā pasākumā, kopš tika paziņots par prinča nāvi. #DukeofEdinburgh pic.twitter.com/web4PBUnGt
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) April 17, 2021
Bēru procesijā no Vindzoras pils prinča Filipa ozolkoka zārks tika novietots uz “Land Rover” katafalka, kurš izveidots pēc viņa paša norādēm un dizaina, tostarp nokrāsots militāri zaļā krāsā – 2. pasaules kara laikā viņš dienēja britu kara flotē un sirdī sevi vienmēr uzskatīja par militārpersonu. Zārks bija pārklāts ar viņa privāto karogu jeb karalisko standartu, kas atspoguļo viņa Grieķijas un Dānijas karalisko izcelsmi un britu titulus. Tam virsū novietoti karalienes izvēlēti ziedi, viņa flotes admirāļa cepure un zobens.
Soļojot aiz zārka, pēdējā gaitā Edinburgas hercogu pavadīja karaliskās ģimenes locekļi, tostarp viņa dēls princis Čārlzs un mazdēli Viljams un Harijs, pēdējais ieradies uz bērēm no ASV.
Pēc astoņu minūšu gājiena procesija ieradās pie Vindzoras pils kompleksa Svētā Jura kapelas.
Pulksten trijos pēc vietējā laika, atskanot lielgabalu zalvēm, princis Filips visā valstī tika pieminēts ar klusuma brīdi.
Covid-19 ierobežojumu dēļ bēru ceremonijā kapelā drīkstēja piedalīties tikai 30 cilvēki, ievērojot piesardzības pasākumus. Viesu sarakstā bija karalienes un Edinburgas hercoga tuvākie ģimenes locekļi.
“Šodien esam sapulcējušies Svētā Jura kapelā, lai Dieva rokās nodotu viņa kalpotāja prinča Filipa, Edinburgas hercoga dvēseli. Ar pateicīgu sirdi mēs atceramies daudzos veidus, kuros viņa ilgais mūžs mums bijis svētība. Mūs iedvesmojusi viņa nelokāmā lojalitāte mūsu karalienei,” sacīja Vindzoras dekāns Deivids Konners.
Kenterberijas arhibīskaps bēru ceremonijas laikā sacīja: „Ar pateicību sirdī mēs atceramies daudzus veidus, kā viņa garā dzīve nesa mums svētību. Mūs iedvesmoja viņa nesatricināmā lojalitāte mūsu karalienei, viņa kalpošana nācijai un Nāciju sadraudzībai, viņa drosme, gara spēks un ticība. Mūsu dzīvi bagātināja izaicinājumi, ko viņš mums uzdeva, iedrošinājumi, ko viņš mums sniedza, viņa laipnība, humora izjūta un cilvēcība. Tādēļ mēs lūdzam, lai Dievs mums iedotu spēku sekot viņa piemēram un lai kopā ar mūsu brāli Filipu beigās arī mēs iepazītu mūžīgās dzīves priekus".
Karalienes Elizabetes II dzīvesbiedrs guldīts kapelas karaliskajā kriptā.
Viņš bija Grieķijas un Dānijas karalisko dzimtu atvase, dzimis Grieķijas salā Korfu. Elizabete II un princis Filips apprecējās 1947. gadā, laulībā nodzīvoja 73 gadus, un viņš bija visilgākais karaliskais konsorts Lielbritānijas vēsturē.
Kaut Covid-19 dēļ cilvēkus pie Bekingemas pils aicināja nepulcēties, ielās ap Vindzoras pili bija bija sanākuši sērotāji, lai parādītu pēdējo cieņu Edinburgas hercogam.
Pats princis Filips esot vēlējies, lai viņa bēres būtu pēc iespējas klusākas un piezemētākas, tāpēc vienkāršajiem iedzīvotājiem nebūs iespēja publiski apskatīt viņa šķirstu.
Karalienes Elizabetes II dzīvesbiedrs princis Filips aizgāja mūžībā piektdien, 9. aprīlī, no rīta Vindzoras pilī. 10. jūnijā viņš būtu svinējis 100 gadu jubileju, bet pēdējā laikā Filipa veselība bijusi ļoti trausla.