Diskusijas par Covid-19 sertifikātu atcelšanu pastiprinājušās arī Igaunijā, kur pie varas esošās partijas paudušas atbalstu šādam solim, tomēr pašlaik vēl neesot īstais laiks ierobežojumu atcelšanai, jo vispirms jāsagaida Covid-19 vīrusa omikrona paveida izraisītā saslimstības viļņa beigas.
Lēmums gaidāms trešdien
"Varu pateikt, ka valdībai jau vairākas nedēļas ir plāns apturēt "Iespēju pases" darbību, vienkārši šo nedēļu laikā tika saskaņoti operacionālās vadības risinājumi, notika apspriešanās ar biznesu. Es domāju, ka lēmumu par "Iespēju pases" apturēšanu valdība pieņems nākamtrešdien," apmeklējot robežsardzes posteni pie robežas ar Baltkrieviju, žurnālistiem teica Šimonīte.
Tā kā Lietuvā pēdējā laikā strauji pieaug inficēšanās ar Covid-19 vīrusa omikrona paveidu, taču slimības gaita lielākoties ir viegla, nepieciešamība pēc "Iespēju pases" aizvien vairāk tiek apšaubīta.
Turklāt veselības ministrs Arūns Duļķis apstiprinājis kārtību, kas ļauj ar Covid-19 inficētajiem, kuriem slimības gaita norit bez simptomiem, ierasties darbā, ja viņi strādā vitāli svarīgās nozarēs, kurās trūkst darbinieku.
Saslimstības līmenis joprojām augsts
"Iespēju pase" Lietuvā tika ieviesta maijā vēl pirms Eiropas Savienības vienotā Covid-19 sertifikāta nolūkā motivēt cilvēkus vakcinēties un kontrolēt koronavīrusa izplatību.
To var saņemt pret Covid-19 vakcinētie, šo slimību pārslimojušie un uz īsu laiku – tie, kuriem koronavīrusa tests bijis negatīvs.
"Iespēju pase" ir vajadzīga, lai apmeklētu lielveikalus, sabiedriskās ēdināšanas vietas, kultūras un izklaides vietas, saņemtu pakalpojumus.
Pēc Statistikas departamenta piektdien publiskotajiem datiem, 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Lietuvā palielinājies līdz 3261.
Aizvadītās diennakts laikā reģistrēti 11 365 jauni inficēšanās gadījumi, ar Covid-19 miruši 12 cilvēki, ziņo LRT.lt.
Covid-19 sertifikātu sistēma esot sevi izsmēlusi
Diskusijas par iespējamo Covid-19 sertifikātu atcelšanu pastiprinājušās arī Igaunijā.
Igaunijas valdošās koalīcijas sastāvā esošās Centra partijas līderis Jiri Ratass paziņojis, ka vajadzētu sākt domāt par Covid-19 sertifikātu atcelšanu valsts iekšienē, lai šis dokuments paliktu tikai ceļošanas vajadzībām.
Pēc viņa domām, Covid-19 sertifikātu ieviešana savulaik bija pareizs solis, bet tagad šī sistēma esot sevi izsmēlusi.
“Nepieciešams apvienot cilvēkus, sabiedrību. Jārada priekšnoteikumi, lai visi cilvēki varētu piedalīties darba un privātā dzīvē. Nepieciešams atgriezt sabiedrībā tos cilvēkus, kas dažādu iemeslu dēļ palikuši malā, nebija vakcinēti, lai arī viņi varētu pilnvērtīgi piedalīties sabiedrības dzīvē,” uzskata Ratass.
Arī citu Igaunijas partiju pārstāvji pauduši viedokli, ka būtu jāsāk domāt par Covid-19 sertifikātu atcelšanu, lai gan šobrīd tam vēl nav īstais brīdis.
Jāsagaida omikrona viļņa beigas
"No savas pieredzes varu teikt, ka ātrie testi ir daudz efektīvāki par vakcināciju. Esmu divreiz vakcinējies, bet arī divreiz izslimojis Covid-19. Izskatās, ka tas neglāba mani no aplipināšanas," spriež Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētāja vietnieks Lauri Lēnemetss.
Reformu partija, kas ir Centra partijas partnere valdībā, uzskata, ka ierobežojumu atcelšana būs iespējama tikai pēc tam, kad būs beidzies Covid-19 vīrusa omikrona paveida izraisītais saslimstības vilnis.
"Tiklīdz saslimstības vilnis kritīsies, reformisti pie pirmās iespējas atbalstīs visu ierobežojumu atcelšanu. Ja atcelsim Covid-19 sertifikātus, arī ātrie testi vairs nebūs vajadzīgi.
Taču mums jāsagaida saslimstības rādītāju krišanās, bet pagaidām diemžēl nav šādas tendences," norāda Reformu partijas parlamenta frakcijas priekšsēdētājs Marts Verklaevs.
Ratass uzskata, ka Covid-19 sertifikātu atcelšana Igaunijā varētu būt iespējama pavasarī. Veselības ministrs Tanels Kīks izteicies, ka Covid-19 pandēmija Igaunijā būs beigusies, kad slimnīcās būs mazāk nekā 100 kovida pacientu. Pašlaik slimnīcās ārstējas gandrīz 300 kovida pacientu, no kuriem divām trešdaļām ir smaga slimības gaita.