„Es nobalsoju par Ingrīdu. Viņa ir ļoti gudra, godīga, ar labām vērtībām un labu izglītību. Es viņai uzticos. Arī Nausēda ir labs, man pret viņu nekas nav iebilstams. Bet man vairāk patīk Ingrīda, jo viņa ir jaunāka un varbūt ne tik konservatīva," saka informācijas tehnoloģiju jomas pārstāve Egle, 36 gadi.
„Izvēlējos Nausēdu, jo man viņš patīk labāk. Man nepatīk Šimonīte, un man nepatīk partija, kas viņu atbalsta. Nausēda ir neatkarīgāks un kulturālāks," tā savukārt cita balsotāja.
Kampaņa kopumā bijusi bez lieliem asumiem, Šimonītei un Nausēdam ir līdzīgas nostājas. Abi uzsvaru liek uz sabiedrības saliedēšanu un nevienlīdzības mazināšanu, starptautiski turpmāku drošības stiprināšanu NATO sastāvā, ciešāku sadarbību Eiropas Savienībā jomās, kur tas iespējams, līdzšinējā kursa ieturēšanu pret Krieviju. Šimonīte uzsver savu pieredzi politikā, Nausēda - ka viņš ir neatkarīgs kandidāts. Stāsta lietuviešu sociologos Vlads Gaidis:
„Viņiem ir līdzīgs pasaules skatījums, pat viņu biogrāfijas ir līdzīgas. Abiem patīk rokmūzika, abi ir ekonomisti. Viens nedaudz vecāks, otrs nedaudz jaunāks. Abiem ir diezgan liberāli uzskati.”
Šimonīte un Nausēda uzvarēja vēlēšanu pirmajā kārtā pirms divām nedēļām deviņu kandidātu konkurencē. Abi ieguva praktiski vienādu atbalstu – 31%. Eksperti sliecas uzskatīt, ka šodien labākas izredzes ir Nausēdam. Politoloģe Aine Ramonite norāda, ka pirmajā kārtā izkritušo kandidātu atbalstītāji vairāk sliecas atbalstīt tieši viņu:
„Nausēda vienmēr bijis nedaudz neitrālāks nekā Šimonīte. Šimonīte ir saistīta ar „Tēvzemes savienības” partiju. Arī personiskā rakstura iezīmes. Šimonītei ir izteiktākts raksturs. Vieniem tas patīk, citiem ne. Savukārt Nausēda ir neitrālāks– gandrīz nevienam pret viņu nav nekas iebilstams.”
Sociologs Vlads Gaidis skaidro, kur atrodamas katra atbalsta bāzes:
„Šimonītes elektorāts ir galvaspilsētā Viļņā, jaunāki un enerģiskāki cilvēki, cilvēki ar augstāku kvalifikāciju un algām. Savukārt Nausēdam - jo tālāk no Viļņas, jo vairāk viņa atbalstītāju.”
Svētdien Lietuvā vienlaikus notiek Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kurās prezidenta vēlēšanu dēļ aktivitāte gaidāma liela. Taču vienlaikus tas arī nozīmē, ka prezidenta kampaņa Eiropas vēlēšanas aizēno:
„Interese nav pārāk liela, pat neskatoties uz to, ka Lietuva eirobarometrā ieņem pirmo vietu, ja runa par uzticēšanos Eiropas Savienībai un tās institūcijām. Bet Eiropas vēlēšanas ir cits stāsts. Te iznākumu izšķirs sarakstos iekļautās personības, ne obligāti saistītas ar politiku. Vienā sarakstā ir slavens basketbolists – Šarūns Marčuļonis. Cita galvgalī pazīstams vēsturnieks Ļuds Mažīlis, kurš nesen atrada Lietuvas neatkarības atjaunošanas akta oriģinālu. Tā ir cīņa starp basketbolistu un vēsturnieku. Tā nav cīņa starp sociāldemokrātu un liberāli," tā saka Vlads Gaidis.
Lietuvu Eiropas Parlamentā pārstāv 11 deputāti. Vietas varētu sadalīt aptuveni septiņas partijas. Uzvaru prognozē vai nu Lietuvā valdošajiem „zaļzemniekiem”, vai opozīcijas lielākajai partijai, centriski labējiem „tēvzemiešiem”.
Plašāka reportāža - šovakar "Panorāmā"! https://t.co/mlJgUsWnpE
— LTV Panorama (@ltvpanorama) May 26, 2019