"Daugavas Vanagu" fonda nams Londonā ir iecienīta diasporas latviešu pulcēšanās vieta, taču šoreiz pagrabstāva kafejnīcā brīvo krēslu bija daudz.
Nav noslēpums, ka diasporas interese par vēlēšanām samazinājusies, pie tam kovida laikā ir atrasts no publiskiem pasākumiem, kā arī šīs ir pēdējās brīvās dienas pirms mācību sākuma.
"Tikko ir beigusies vasara, joprojām ir silts laiks, un cilvēki vēl nav aizgājuši atpakaļ tajā sezonā un nejūtas vēl līdz galam iesaistīti. Mazliet grūti ir pārslēgties, ka atkal paliks drūmāks un tumšāks, un atkal būs jādara darbi, visiem ir tas vasaras atvaļinājuma noskaņojums," sprieda diskusijas dalībnieks Dāvis Viļums.
Sākumā tika izskaidrota Latvijas vēlēšanu sistēma, balsošanas veidi un termiņi.
"Sabiedrībā – īpaši jauniešu vidū – daudzi nezina, ka ir vēlēšanas, daudziem ir tāda politiskā apātija – kas vispār tas ir? Un tas man īstenībā ļoti sāpēja. Es vienmēr esmu gājis balsot, un manā ģimenē cilvēki vienmēr gājuši balsot. Man tas ir licies ārkārtīgi svarīgi. Es gribēju, lai arvien vairāk cilvēki zina, ka tas ir jādara," skaidroja pasākuma organizators Jānis Skrebels.
Īpaši tika atgādināts, ka līdz 9. septembrim iespējams pieteikties balsot pa pastu.
"Tā pasta balsošana tiešām šoreiz būs viegla. Citreiz ir bijis jāsūta pases, un cilvēki ļoti baidās no tā, ka pazudīs pase. Bet šoreiz tas ir atrisināts un nav iemesla nebalsot," uzskata pasākuma apmeklētāja Rūta Abakuka.
Vēlāk uz diskusiju tika aicināti divi jaunieši, kuri ir ļoti aktīvi sociālajos tīklos, apspriežot Latvijas politiku un vēlēšanas.
"Līdzdalībai vajadzētu būt augstākai, jo īpaši tāpēc, ka ir cilvēki Latvijā, kuri mums, kas dzīvo ārzemēs, ir svarīgi, un mēs gribam, lai viņi dzīvo labklājīgā valstī ar labām nākotnes perspektīvām. Un tāpēc, man liekas, ir svarīgi balsot, ja tev ir kaut kāda iespēja ietekmēt to, kas notiek valstī pat, ja tu tur nedzīvo," sacīja diskusijas dalībniece Alīna Apine.
Viļums piebilda: "Nav tā, ka es balsojot domāju tik ļoti par sevi. Es domāju par to, kāda ir tā Latvija, ko es gribētu redzēt, un tas ir tas, ar kādu mērķi es eju balsot."
KONTEKSTS:
14. Saeimas vēlēšanas notiks 1. oktobrī. Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas tīmekļvietnē.
Vēlēšanām kopumā reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendē 1832 deputātu kandidāti. Taču 12 no esošajiem parlamentāriešiem vēlēšanās nestartēs.