Londona pēdējā dienā pirms "Brexit" mostas, ierastās miglas ieskauta. Šķietami tā ir ikdienišķa darba diena, un tomēr ne. Vēl dažas stundas atlikušas līdz brīdim, kad Lielbritānija pēc vairāk nekā 40 gadiem aiziet no Eiropas Savienības (ES). Tie, kuri vēl vēlas izteikties pirms vēsturiskā mirkļa, pulcējas laukumā pie britu parlamenta.
"Mēs esam šeit, lai pateiktu, ka esam atguvuši savu valsti un cerams, atgūsim arī suverenitāti. Tagad mēs varam paši veidot savu valsti kopā ar amerikāņiem, austrāliešiem, jaunzēlandiešiem un citiem pasaules cilvēkiem," teica "Brexit" atbalstītājs Marks Goldsmits.
"Es balsoju par izstāšanos, jo tur, kur es dzīvoju, ir daudz cilvēku no Āzijas. Viņiem ir lielas mājas, viņi ierodas un iegūst pabalstus, nodokļu atvieglojumus. Es esmu students un nevaru dabūt darbu, jo ikviens, kurš iebrauc mūsu valstī, paņem mūsu darbu," klāstīja "Brexit" atbalstītājs Maikls Kārpers.
Savukārt "Brexit" pretinieks Pīters Hajs sacīja: "Es nedomāju, ka cilvēki tiešām vēlas pamest Eiropas Savienību. Jā, ir politisks lēmums un mēs aizejam, taču es domāju, ka tas ir ļoti slikti šīs zemes jaunajiem cilvēkiem, kuri lielākoties balsoja par palikšanu Eiropas Savienībā."
Parlamenta skvērā turpina sarasties arvien vairāk cilvēku, žurnālisti ieņem savas vietas, nāk tūristi un interesenti, un tie, kuri dažādos veidos vēlas paust savu attieksmi.
Spāņu izcelsmes gleznotājs un daudzus gadus londonietis Kaija Mars atnācis ar gleznām, kurās kariķējis politiķus. "Jaunajai paaudzei tiek atņemta nākotne. Lielbritānija bija politiski un ekonomiski spēcīga, bet tagad mēs paliekam neliela valsts Atlantijā."
Attieksmi Parlamenta skvērā pauž arī britu lauksaimnieku pārstāvji, kuri saka, ka nav īsti nedz par aiziešanu, nedz izstāšanos, bet vēlējušies vēsturisko brīdi atzīmēt ar jaunu ābolu šķirni.
"Mēs esam pārdēvējuši ābolu vārdā Ēosa, kas ir grieķu rītausmas dieviete, tādēļ, ka Lielbritānija ieiet jaunā rītausmā," sacīja Lielbritānijas Ābolu un bumbieru audzētāju asociācijas pārstāve Šarlote Džozefa.
Britu parlaments šovakar kļūs par centrālo notikumu vietu, kur solījuši pulcēties daudzi tūkstoši "Brexit" atbalstītāju un ar runām uzstāties politiķi, to vidū Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas "Ukip" līderis un par "Brexit" tēvu dēvētais Naidžels Farāžs.
Savukārt Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons nolēmis publiski neuzstāties, teikt runu televīzijā. Valdības ēku šovakar izgaismos Liebritānijas karoga krāsā, lai apliecinātu Apvienotās Karalistes vienotību.
Savukārt "Brexit" pretinieki pulcēsies Svētā Džona Smita skvērā netālu no Eiropas mājas, bet
Londonas pilsētas dome vērs durvis "Brexit" procesā noskumušajiem un apjukušajiem, cienās ar tēju un sniegs juridiskus padomus, īpaši iebraucējiem.
Klusēs arī vēsturiskais pulkstenis "Bigbens", kas patlaban ir remontā un "Brexit" brīdī nezvanīs, arī tādēļ, ka sabiedrībai nav vienota noskaņojuma - daļa britu sabiedrības skumst un daļa priecājas.