Nav šaubu, ka Žans Klods Junkers šobrīd ir pazīstamākais Luksemburgas politiķis. Pēc gandrīz 20 gadiem Luksemburgas premjera amatā 2014. gadā viņš kļuva par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju. Un tas ir viens no ietekmīgākajiem amatiem Eiropas Savienībā. Bet pēc šīm vēlēšanām Junkers gatavojas aiziet no aktīvās politikas, vismaz Eiropas līmenī, un vairāk pievērsties ģimenei.
Arī pašmājās – Luksemburgas parlamentā - viņa kristīgo demokrātu partija jau otro sasaukumu atrodas opozīcijā. Kā norāda Luksemburgas sabiedriskā radio žurnāliste Daniela Vēbere, šoreiz gan kristīgo demokrātu, gan citu partiju sarakstos ir krietni mazāk augstākās līgas politiķu:
“Agrāk bija pavisam savādāk. Viņu sarakstā bija ministri, lai gan visiem bija skaidrs, ka šie cilvēki negrasās strādāt Eiropas Parlamentā. Viņi kandidēja, tikai lai savāktu vēlētāju balsis, un tad nākamie sarakstā bija tie, kas patiešām kļuva par deputātiem. Šoreiz ir savādāk. Viņiem kandidē diezgan nezināmi vai mazpazīstami cilvēki. Tomēr man šķiet, ka šie cilvēki ir vairāk ieinteresēti Eiropas Savienības politikā.”
Luksemburgā, līdzīgi kā Latvijā, lielākās diskusijas notiek nevis par partiju programmām un priekšvēlēšanu solījumiem, bet gan par sarakstu līderiem. Un jau tagad ir skaidrs, ka pēc Junkera aiziešanas Luksemburgas valdība par nākamo komisāru virzīs bijušo nodarbinātības un migrācijas ministru Nikolā Šmitu. Viņš pārstāv pašreiz pie varas esošo sociāldemokrātu partiju.
Valdošajā koalīcijā ietilpst arī ''zaļie''. No šīs partijas vēlēšanās startēt gatavojas Tillija Meca, kura kļuva par eiroparlamentārieti aizvadītā gada vasarā, kad šo amatu atstāja viņas kolēģis. Pirms tam Meca bija skolas direktora vietniece.
Deputāte Meca uzstāj, ka cīņa ar klimata pārmaiņām, sociālā taisnīguma un dezinformācijas jautājumi būs viņas partijas priekšvēlēšanu kampaņas centrā. Vai ''zaļie'' arī Luksemburgā grib cīnīties ar lielo korporāciju nevēlēšanos maksāt nodokļus?
“Es domāju, ka Luksemburga ir uz pareizā ceļa, lai atbrīvotos no nodokļu paradīzes tēla. Mēs vairs neesam nekāda nodokļu paradīze. Mēs esam procesā, lai mainītu noteikumus un panāktu godīgāku nodokļu sloga sadalījumu. Protams, ka nav labi, ja lielās kompānijas nemaksā tik daudz nodokļu, cik tām vajadzētu. Bet
mums Eiropas Savienībā ir jābūt vienotiem ne tikai nodokļu jautājumā. Es teiktu, ka lielāka vienotība ir nepieciešama arī, piemēram, migrācijas un aizsardzības jomā. Ir daudz jautājumu, kur Eiropai būtu jārunā vienotā balsī,” klāsta Meca.
Bet, runājot par Junkeru, eiroparlamentāriete Meca aicina nodalīt politiķi no cilvēka:
“Junkers noteikti ir gudrs cilvēks un arī labs stratēģis. Atskatoties uz viņa karjeru, es varu izteikt viņam zināmu cieņu. Tomēr saturiski svarīgākajos politiskajos jautājumos, manuprāt, viņš nav pietiekami darījis.”
Vērtējums par to, kā luksemburgieši uzlūko Junkera paveikto aizvadītajos gados, ir arī žurnālistei Vēberei:
“Žans Klods Junkers ir ļoti populārs politiķis. Bet viņš jau diezgan ilgu laiku ir ārpus Luksemburgas un viņš šajā laikā arī nav bijis pārāk klātesošs. Tādēļ es domāju, ka kopumā vairums iedzīvotāju pozitīvi vērtē viņa sniegumu. Bet detaļās to ir grūti pateikt.”
Jaunākie aptauju dati liecina, ka sešas Luksemburgai atvēlētās deputātu vietas Eiropas Parlamentā varētu tikt sadalītas līdzīgi kā pašreiz: trīs vietas varētu iegūt kristīgie demokrāti, savukārt ''zaļie'', liberāldemokrāti un sociāldemokrāti varētu saņemt katrs pa vienam mandātam.