ĪSUMĀ:
- Pasaulē norisinās desmitiem Covid-19 vakcīnu izmēģinājumi.
- Krievijas amatpersonas CNN paziņoja, ka jau augustā plāno apstiprināt vakcīnu.
- Vakcīnu vispirms saņems veselības aprūpes darbinieki.
- Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs: Krievija šajā ziņā būs pirmā.
- Taču saglabājas neskaidrība par vakcīnas drošību un efektivitāti.
- Krievija nav publiskojusi zinātniskus datus par vakcīnu pārbaudēm.
- Pastāv arī plašas bažas, ka vakcīnas izmēģinājumi ar cilvēkiem nav pabeigti.
Vairums zinātnieku ir brīdinājuši, ka priekšā vēl ir daudz darba, pirms viņu izstrādātās vakcīnas būs iespējams apstiprināt.
Viena no valstīm, kas ir vakcīnas meklējumos, ir arī Krievija.
Kā telekanālam CNN norādījušas vārdos nenosauktas Krievijas amatpersonas, šajā valstī tiek strādāts pie tā, lai jau līdz 10. augustam vai pat agrāk apstiprinātu Covid-19 vakcīnu, kuru izstrādājis Maskavā bāzētais Gamalejas institūts.
Vakcīna tikšot apstiprināta publiskai lietošanai, un vispirms to saņems veselības aprūpes darbinieki.
Kamēr dažu citu valstu izstrādātās vakcīnas ir izmēģinājumu trešajā posmā, Krievijas vakcīnai vēl jāpabeidz otrā fāze. Izstrādātāji plāno pabeigt šo posmu līdz 3. augustam un pēc tam veikt trešo pārbaudes posmu paralēli medicīnas darbinieku vakcinācijai.
Vakcīnas meklējumus finansē Krievijas Tiešo investīciju fonds. Tā ģenerāldirektors Kirils Dmitrijevs vakcīnas izstrādi un plānoto apstiprināšanu salīdzināja ar Maskavas panākumiem Zemes mākslīgā pavadoņa “Sputnik-1” palaišanā.
“Tas ir kā brīdis, kad tiek palaists ''sputņiks''. Amerikāņi bija pārsteigti, izdzirdot “Sputņika” signālu. Tas pats ir ar šo vakcīnu. Krievija šajā ziņā būs pirmā,” solīja Dmitrijevs.
Tomēr, kā vēsta CNN, joprojām saglabājas neskaidrība par vakcīnas drošību un efektivitāti.
Krievija nav publiskojusi zinātniskus datus par vakcīnu pārbaudēm, un CNN nav spējis pārliecināties par Krievijas apgalvojumiem saistībā ar vakcīnas drošumu vai efektivitāti.
Pastāv arī bažas, ka vakcīnas izmēģinājumi ar cilvēkiem nav pabeigti.
Kritiķi norāda, ka valsts centieni paātrināt vakcīnas izstrādātāju darbu saistīti ar Kremļa politisko spiedienu, kas vēlas attēlot Krieviju kā globālu zinātnisku spēku. Krievijas Tiešo investīciju fonda ģenerāldirektors gan uzsvēra, ka “zinātnieki nav koncentrējušies uz to, lai Krievija būtu pirmā, bet gan uz to, lai pasargātu cilvēkus”.
Krievu zinātnieki saka, ka vakcīnu bijis iespējams ātri izstrādāt, jo tā ir modificēta versija vakcīnai, kas jau ir izveidota cīņai pret citām slimībām.
Tāda pati pieeja vakcīnas izstrādē tiek izmantota arī daudzās citās valstīs un citos uzņēmumos.
KONTEKSTS:
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.