ĪSUMĀ:
- Meja paziņoja: Nepieciešams vēl viens “Brexit” pagarinājums.
- Meja trešdien tiksies ar opozīcijas līderi Korbinu, lai vienotos, kā izvairīties no “cietā Brexit”.
- Ja šo plānu noraidīs, valdība deputātiem piedāvās vairākus citus rīcības variantus.
- Lielbritānijai jāpiedāvā ES tālākās rīcības plāns līdz pašlaik nospraustajam “Brexit” datumam - 12. aprīlim.
Meja otrdien vairāk nekā septiņas stundas pavadīja sarunās Ministru kabineta sēdē, lai mēģinātu atrast ceļu uz priekšu pusotru nedēļu pirms patlaban noteiktā izstāšanās datuma. Parlaments viņas panākto “Brexit” vienošanos joprojām nav apstiprinājis. Vairākuma atbalstu nav ieguvuši arī virkne alternatīvo priekšlikumu kā palikšana muitas ūnijā ar Eiropas Savienību (ES) vai atkārtots referendums.
Pēc vairāku stundu sarunām ar savu valdību Meja otrdien vakarā paziņoja, ka ir nepieciešams vēl viens “Brexit” pagarinājums.
„Zinu, ka ir cilvēki, kuriem tik ļoti apnikušas aizkavēšanās un bezgalīgie strīdi, ka viņi gribētu izstāties bez vienošanās nākamnedēļ. Ilgtermiņā ar bezvienošanās izstāšanos varam gūt panākumus, taču labākais risinājums ir izstāties ar vienošanos. Tādēļ mums vajadzēs vēl vienu “Brexit” pagarinājumu, kas būs tik īss, cik iespējams. Tas nepieciešams, lai izstāšanās būtu gluda. Šie strīdi un sašķeltība nevar ilgi turpināties.
Lai atrastu izeju no strupceļa, es piedāvāju apsēsties pie sarunu galda ar opozīcijas līderi, lai mēģinātu vienoties par plānu, kas nodrošinās, ka mēs pametam Eiropas Savienību un ka mēs to izdarām ar vienošanos,” sacīja Meja.
Mejas tikšanās ar leiboristu līderi Džeremiju Korbinu paredzēta trešdien.
Mejas lēmums tiek uztverts kā signāls, ka viņa varētu būt gatava piedāvāt ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību, nekā to vēlētos stingrā “Brexit” piekritēji viņas vadītajā konservatīvo partijā. Viņi Mejas piedāvājumu Korbinam kritizē.
Intervijā raidsabiedrībā BBC leiboristu līderis Korbins uzsvēra, ka viņa prioritātes ir muitas savienība ar Eiropas Savienību un strādājošo tiesības.
„Esmu ļoti priecīgs tikties ar viņu, mums vajadzīga diskusija par premjerministri. Mums jānodrošina, ka parlamentam ir iespēja balsot par priekšlikumiem, kas neļaus mums izgāzties ārā no Eiropas Savienības nākamās nedēļas beigās.
Mums arī jādod drošība un skaidrība šīs valsts iedzīvotājiem,” uzsvēra Korbins.
Lielbritānijai jāpiedāvā Eiropas Savienībai tālākās rīcības plāns līdz pašlaik nospraustajam "Brexit" datumam, nākamajai piektdienai, 12.aprīlim.
Meja ar Korbinu vēlas panākt jaunu plānu par turpmākajām attiecībām ar bloku un to iesniegt balsošanai parlamentā līdz 10. aprīlim, kad Briselē notiks Eiropas Savienības līderu ārkārtas samits.
Ja plāns tiks noraidīts, tad valdība deputātiem piedāvās vairākus citus turpmākās rīcības variantus.
Vienlaikus britu parlamentā trešdien paredzēts balsojums par priekšlikumu, kas paredz nepieļaut izstāšanos bez vienošanās.
KONTEKSTS:
2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos jau trīs reizes noraidīja britu parlaments.
2019. gada 29. marts bija datums, kad sākotnēji bija paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).
Tuvojoties šim datumam un neesot skaidram rīcības plānam no Lielbritānijas puses, ES līderi martā piekrita "Brexit" pagarinājumam, tam nosakot divus termiņus:
- Viens no termiņiem ir 22. maijs - šajā datumā Lielbritānija no ES varētu izstāties gadījumā, ja Lielbritānijas parlaments nobalsos par izstāšanās vienošanos.
- Savukārt gadījumā, ja parlaments tomēr nenobalsos par vienošanos, tad tai 12. aprīlī nāksies izstāties bez vienošanās vai lūgt vēl vienu "Brexit" pagarinājumu.
"Brexit" atlikšana uz ilgāku laiku nozīmētu, ka Lielbritānijai jāpiedalās maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.
Britu premjere Meja solīja atkāpties no amata, tiklīdz tiks apstiprināta "Brexit" vienošanās.
Tikmēr Eiropas Savienības līderi gatavojas 10. aprīlī sasaukt ārkārtas samitu.