Tramps trešdien, 29. novembrī, no rīta savā sociālā tīkla "Twitter" kontā dalījās ar trim īsiem, pret musulmaņiem vērstiem video. Tos sākotnēji bija publicējusi britu labējo radikāļu politiskā organizācija "Britain First" jeb "Lielbritānija pirmajā vietā", kuras pārstāve Džeida Fransena šomēnes tika aizturēta ar apsūdzībām par naida runu pēc protesta akcijas sarīkošanas.
Video bija musinoši, tajos redzami vardarbības akti, kuros tiek vainoti islāmticīgie.
Lielbritānijas valdība paziņoja, ka Tramps rīkojās "nepareizi", vienlaikus norādot, ka briti noraida "galēji labējo aizspriedumaino retoriku", kas ir pretēja Lielbritānijas vērtībām.
Tramps uz Mejas un citu britu politiķu kritiku atbildēja, sakot, ka viņiem vajadzētu pievērst lielāku uzmanību notiekošajiem teroraktiem pašu valstī.
ASV prezidents Tramps turpat sociālajā tīklā "Twitter" aicināja Lielbritānijas premjeri nekoncentrēties uz viņu, bet gan "postošo radikālo islāma terorismu, kas notiek Apvienotās Karalistes iekšienē".
Pēc Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā Meja bija pirmā ārvalstu līdere, kas ar viņu tikās Baltajā namā, uzsverot Savienoto Valstu un Apvienotās Karalistes īpašās attiecības. Tomēr nu šīm attiecībām ir nopietns pārbaudījums. Atkal izskanējuši aicinājumi atcelt Trampa plānoto valsts vizīti Lielbritānijā.
Ceturtdien Meja pauda pārliecību, ka abu valstu attiecības izturēs šo pārbaudījumu un noraidīja aicinājumus atcelt Trampa vizīti. Atrodoties Jordānijā, viņa aizstāvēja valdības pūliņus cīņā pret ekstrēmismu, arī galēji labējo. Viņa norādīja, ka ASV un Lielbritānijas sadarbība drošības jomā ir ļoti svarīga, tomēr atkārtoti uzsvēra, ka Tramps rīkojās nepareizi.
"Fakts, ka mēs ar strādājam kopā, nenozīmē, ka mēs baidāmies runāt, ja domājam, ka Savienotās Valstis rīkojas nepareizi. Esmu skaidri pateikusi, ka labējo radikāļu organizācijas "Britain First" retvītošana ir nepareiza rīcība," paziņoja Meja.
Iepriekš debatēs Lielbritānijā parlamentā britu deputāti izteicās ne tik diplomātiski. Trampa kritizēšanā apvienojās viss politiskais spektrs, tostarp gan opozīcijā esošie leiboristi, gan valdošie konservatīvie. No leiboristu deputātiem izskanēja paziņojumi, ka Trampam varētu izvirzīt apsūdzības par "rasu naida kurināšanu", ja viņš ieradīsies Apvienotajā Karalistē.
Viens no konservatīvo deputātiem teica – ja sociālais tīkls "Twitter" tiešām cīnās pret naida kurināšanu internetā, tas izdzēstu Trampa tviterkontu. Bet deputāts Pīters Bouns aicināja Trampu to izdarīt pašam.
"Viena no priekšrocībām tam, ka ir tik īpašas attiecības ar Savienotajām Valstīm, ir – kad draugs tev pasaka, ka esi kaut ko izdarījis šausmīgi nepareizi, tu viņu uzklausi. Un vai pasaule nebūtu labāka vieta, ja premjerministre Meja varētu pierunāt Savienoto Valstu prezidentu izdzēst savu tvitera kontu?" sprieda Bouns.
Trampu kritizēja arī Londonas mērs Sadiks Hans, kurš pats ir musulmanis un sociālajos tīklos ar Trampu "saķēries" arī iepriekš. Retvītojot britu labējo radikāļu publicētus video, Tramps nodevis ASV un Lielbritānijas īpašās attiecības, teica Hans.
Baltais nams kritiku noraidījis, paziņojot – nav svarīgi, vai video ir īsti vai nav, bet "draudi ir īsti, un par tiem ir jārunā".