Mediju rīcībā esošā informācija liecina, ka izspiegošana varētu būt notikusi ļoti plašā mērogā.
Spiegošanās ierīcēm nebūtu brīvi jānonāk valstīs, kur tiesas vai citas neatkarīgās iestādes stingri neuzrauga noklausīšanās un izsekošanas operācijas. Tādu nostāju pauda Vācijas kanclere Angela Merkele.
Tāpat kā ANO cilvēktiesību vadītāja Mišela Bašelē, arī Merkele mudināja pastiprināt starptautisko uzraudzību pār to, kā rokās nonāk spiegošanas ierīces.
Žurnālistu izmeklēšana liecina, ka Izraēlas kompānijas “NSO Group” ražotā programmatūra ļauj ielauzties izspiegojamo personu viedtālruņos, aktivizēt mikrofonu un videokameru, lai ievāktu nepieciešamo informāciju. To esot izmantojušas vairāku valstu valdības.
The Pegasus spyware gives the attacker full access to the victim's phone. pic.twitter.com/9qtogMVg0g
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) July 22, 2021
Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien sasauca nacionālo drošības padomi, lai apspriestu Izraēlā ražoto spiegprogrammatūru. Informācija liecina, ka to izmantojusi Maroka, lai iegūtu informāciju no Francijas prezidenta, premjera un 14 valdības locekļu telefoniem. Tā raksta franču laikraksts "Le Monde". Marokas varas iestādes gan noliedz, ka būtu izspiegojušas franču politiķus.
Žurnālisti izpētījuši, ka līdzīgi izspiegots arī tālruņa numurs, kas pieder Eiropadomes prezidentam Čārlzam Mišelam, kad viņš bija Beļģijas premjerministrs.
Atšķirībā no lielākās daļas spiegprogrammatūru, "Pegasus" nepieprasa upuriem to neapzināti lejupielādēt, piemēram, atverot inficētu pielikumu vai noklikšķinot uz saites. Ar to var inficēt "Apple", "Android" vai "Blackberry" tālruņus. "Pegasus" ļauj lasīt pat to ziņojumu saturu, kas nosūtīti pa šifrētām platformām, piemēram, "Telegram" un "WhatsApp".
"Programmai ir pastāvīga piekļuve telefona mikrofonam un kamerai, kā arī pārvietošanās datiem. Mobilais tālrunis kļūst par ierīci jūsu kabatā, kas jūs pastāvīgi uzrauga. Tas ir ārkārtīgi bīstami žurnālistiem un aktīvistiem," stāstīja “Amnesty International” drošības grupas pārstāvis Etjēns Meinjērs.
Izraēlas uzņēmums gan apgalvo, ka šī spiegprogrammatūra tiek izmantota tikai likumīgai kriminālizmeklēšanai un terorisma apkarošanai, taču tagad redzams – ka notikusi ļaunprātīga tās izmantošana. Programmatūra pārdota Saūda Arābijai un Azerbaidžānai. Analīze rāda, ka arī Ungārija, Viktora Orbāna valdība izmantojusi šo programmatūru, lai izspiegotu savus pētnieciskos žurnālistus.
Datu bāzi ar izspiegotajiem telefona numuriem ieguva un analizēja un ieguva bezpeļņas organizācija "Forbidden Stories" kopā ar starptautisku žurnālistu konsorciju, kurā ir iesaistīti "Washington Post", "The Guardian", "Le Monde" un vēl 14 mediji no visas pasaules.