Saharova balva tiek piešķirta personām un organizācijām, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības.
Piešķirot balvu, EP godina Ukrainas tautu par to, ka tā aizstāv savu valsti un Eiropas pamatvērtības pret Krievijas agresiju. Balvu attālināti pieņēma Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
Ukrainas prezidents pirms balvas pieņemšanas aicināja EP deputātus ar klusuma brīdi pieminēt tos, kas gājuši bojā šajā karā.
"Es sveicu jūs to vārdā, kas cīnās un strādā Ukrainas un brīvības labā. Mēs visi nevaram iedomāties dzīvi Eiropā bez Ukrainas un bez brīvības, jo tas būtu vienkārši nepareizi. Bet tāpēc arī jebkurš mēģinājums atņemt Eiropai Ukrainu un brīvību ir noziegums," uzsvēra Zelenskis.
EP prezidente Roberta Metsola norādīja, ka par šīgada uzvarētāju bijusi izteikta vienprātība, jo neviens cits to nav pelnījis tik ļoti kā Ukrainas iedzīvotāji.
"Pēdējo deviņu mēnešu laikā Eiropas Parlaments un visa pasaule ir redzējuši, kā ukraiņi varonīgi aizstāv savu valsti, savu brīvību, savas mājas un ģimenes.
Ukrainas iedzīvotāji riskē ar savu dzīvību arī Eiropas dēļ, lai nosargātu tās vērtības, kurām mēs visi ticam – brīvību, demokrātiju un tiesiskumu. Neviens šo balvu nav pelnījis vairāk.
Šī balva ir tiem ukraiņiem, kas cīnās kaujas laukā, tiem, kuri ir bijuši spiesti bēgt, tiem, kuri ir zaudējuši savus tuviniekus un draugus. Šī ir balva visiem tiem, kuri ir piecēlušies un cīnījušies par to, kam viņi tic. Es zinu, ka drosmīgā Ukrainas tauta nepadosies, un esiet droši – arī mēs ne. Slava Ukrainai!
Mēs to domājam nopietni, sakot, ka stāvēsim Ukrainas pusē. Un es zinu, ka mums būs jāturpina darīt arvien vairāk. Bet lai šodienas balva kalpo kā atgādinājums par mūsu nelokāmo atbalstu un lai tā tiek veltīta visām drosmīgajām ukraiņu sievietēm un vīriešiem," teica Metsola.
Ukrainas tautas vārdā Saharova balvu saņēma Pilsonisko brīvību centra vadītāja Oleksandra Matvijčuka, Pilsoniskās pretošanās kustības "Dzeltenā lente"pārstāvis Jaroslavs Božko, medicīniskās evakuācijas vienības "Tairas eņģeļi" dibinātāja Jūlija Pajevska un pašlaik Krievijas okupētās Melitopoles pilsētas mērs Ivans Fedorovs.
"Es personīgi intervēju simtiem cilvēku, kuri izdzīvoja krievu gūstu, un viņi man stāstīja šausmīgus stāstus – kā viņus sita un izvaroja, kā viņiem grieza pirkstus, kā urba un rāva nost nagus. Tie ir šausmīgi stāsti par to, kas tagad pēc Krievija iebrukuma notiek Ukrainas reģionos, kas kļuvuši par Krievijas mērķi," atzina Matvijčuka, kas pirms dažām dienām savas organizācijas vārdā saņēma arī Nobela Miera prēmiju.
Melitopoles mērs Fedorovs atzina, ka Saharova balvu visvairāk ir pelnījuši Ukrainas karavīri.
"Šo balvu visvairāk ir pelnījuši mūsu bruņotie spēki, kuri ir izlēmuši cīnīties par uzvaru un aizstāvēt Eiropas principus par savas dzīvības cenu.
To ir pelnījuši uz laiku okupēto teritoriju iedzīvotāji, kuri nepadevās un turpina pretoties par spīti teroram. Uz laiku pārvietotās personas, kuras nezina, vai, atgriežoties savās mājās, viņu dzīvesvieta būs izdzīvojusi visas Ukrainas teritorijas deokupāciju," teica Fedorovs.
"Visa Eiropas Savienība gatavojas Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, bet ukraiņi gatavojas uzvarai.
Kamēr Eiropas pilsētās tiks iedegtas Ziemassvētku lampiņas, Ukrainā elektrības trūkuma dēļ tiek iedegtas sveces. Taču pat bez gaismas mēs neļausim Krievijas tumsai iekļūt Eiropā," apsolīja Fedorovs.
Balvas saņēmēji atzina, ka ir mazliet dīvaini būt Eiropas Parlamentā, kur ir siltums, gaisma, elektrība un internets. Un visi arī saprot, ka balva ir visai Ukrainas tautai, ne tikai tiem, kas ieradušies to saņemt.
Saharova balvu par domas brīvību katru gadu piešķir Eiropas Parlaments. Tā tika dibināta 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Balva nosaukta par godu padomju fiziķim un disidentam Andrejam Saharovam. EP pagājušogad šo balvu piešķīra Krievijas opozīcijas politiķim un aktīvistam Aleksejam Navaļnijam.