Minskā sācies Lukašenko atbalstītāju saiets

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā darbu sākusi visas Baltkrievijas Tautas sapulce, ko valdošā režīma pretinieki salīdzina ar padomju laika kompartijas kongresiem.

ĪSUMĀ:

  • Minskā ieradušies 2700 delegātu no visas Baltkrievijas.
  • Opozīcija uzskata, ka pasākuma mērķis ir nostiprināt Lukašenko varu.
  • Lukašenko pārmet opozīcijai centienus sagraut Baltkrieviju.
  • Eiropas Savienība un ASV neuzskata, ka šajā sapulcē pārstāvēta tautas balss.

2700 delegātu no visas Baltkrievijas uz divām dienām ir ieradušies Minskā uz sapulci, kuras oficiālais mērķis ir apspriest un apstiprināt valsts attīstības plānus nākamajiem pieciem gadiem. Lai arī oficiālā vara šo tikšanos raksturo kā platformu dialogam par krīzes pārvarēšanu valstī, valdošā režīma kritiķi to dēvē par izrādi, kuras mērķis ir leģitimizēt Aleksandra Lukašenko varu.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par Minskā notiekošo pasākumu
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Tikšanās, kurai atvēlēta ļoti nozīmīga loma pašreizējās varas darbībā, nav nekas vairāk par Lukašenko lojālo ierēdņu sapulci.

Uz to norāda Baltkrievijas Stratēģisko pētījumu institūta BISS analītiķis Vadims Možeiko.

“Tas, kas tiek saukts par visas Baltkrievijas Tautas sapulci, ir cilvēku tikšanās, kurai nav absolūti nekāda likumdošanas statusa. Protams, gandrīz trīs tūkstošiem Lukašenko atbalstītāju ir tiesības sapulcēties vienā zālē, parunāties un pieņemt rezolūcijas, taču nav saprotams, kāpēc tas tiek apmaksāts par valsts naudu.

Nekādu oficiālu pilnvaru šim orgānam nav, delegāti demokrātiskā procesā nav izvēlēti, bet gan iecelti. Patiesībā tie visi ir vietējās varas vertikāles pārstāvji, vietējie deputāti, ideologi un ierēdņi. Birokrātiski Lukašenko atbalstītāji un nekas cits.”

Pēc Vadima Možeiko vārdiem, Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko turpina darīt to, ko vislabāk māk. Viņš atceras, kā izskatījās padomju laika Komunistiskās partijas kongresi un kaut ko līdzīgu joprojām turpina organizēt arī Baltkrievijā. Tikai, ja PSRS laikā uzticība tika zvērēta partijai, Baltkrievijā – līderim.

“Bija daudz diskusiju par to, ka šī sanāksme varētu kļūt par vietu, kur varētu sākt diskutēt par varas nodošanu vai konstitucionālo reformu. Bija runas par to, ka Visas Baltkrievijas tautas sapulci varētu nostiprināt kā konstitucionālu orgānu. Tas varētu ļaut Lukašenko aiziet neaizejot. Līdzīgi kā to darīja Nazarbajevs. Lukašenko varētu kļūt par šīs tautas sapulces vadītāju, piešķirot tai milzīgas pilnvaras,” spriež Možeiko.

“Taču tā vien izskatās, ka Lukašenko ir kļūdījies, uzskatot, ka protesta kustība ir uzvarēta. Viņam liekas, ka situācija ir atrisināta un, kā katram vecam autoritāram līderim, arī viņam ir kārdinājums neko nemainīt.

Tāpēc šai tautas sapulcei kārtējo reizi būs jānodemonstrē tautas mīlestība pret viņu. Kā saka: “Cara tētiņ, mēs ļoti lūdzam jūs valdīt tālāk. Lūdzu, nekur neaizejiet! Jūs esat tik labs!””

Pats Aleksandrs Lukašenko delegātus uzrunāja vairāk nekā divas stundas, cita starpā nolasot arī it kā opozīcijas redzējumu par Baltkrievijas nākotni – tiekot piedāvāta masveida privatizācija, miljoniem cilvēku tikšot atlaisti, attiecības ar Krieviju sarautas, Savienības valsts ar Krieviju tiks sarauta, pieprasīta iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO, kā arī masveida baltkrievu valodas uzspiešana, arī maksas izglītība un medicīna.

Konkrētāk par šiem “opozīcijas nodomiem” Lukašenko nav izteicies. Kā norāda neatkarīgie baltkrievu mediji, visticamāk, tāpēc, ka neviens no opozīcijas spēkiem šādus piedāvājumus nekad nav izvirzījis.

Baltkrievijas Tautas sapulci jau kritizējusi gan Eiropas Savienība, kas neuzskata to par pienācīgu platformu dialogam ar opozīciju, gan Amerikas Savienotās Valstis, kas norāda uz to, ka demokrātisko spēku balss šajā sanāksmē netiks uzklausīta un sadzirdēta.

Kā alternatīvu šim pasākumam baltkrievu opozicionārs Valērijs Cepkalo paziņojis par Baltkrievijas Demokrātiskā foruma izveidi. Šajā tīmekļa platformā pilsoņi varēs izteikt viedokli par dažādiem tematiem un iniciēt jaunu jautājumu apspriešanu. Opozīcija arī mudinājusi Baltkrievijas iedzīvotājus šajās dienās rīkot jaunus protestus.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti