Interpols nesen paziņoja par tūkstošiem viltus vakcīnu devu un liela daudzuma viltotu respiratoru konfiskāciju ražotnēs Dienvidāfrikā un Ķīnā, izjaucot divus noziedzīgus tīklus. Interpols atzina, ka konfiscētā krava ir tikai aisberga redzamā daļa.
Pirms pāris nedēļām Meksika paziņoja par viltotu “Sputņik V” vakcīnu konfiscēšanu, kuras bija paslēptas aukstuma kastēs ar ledu un limonādēm. Pasaules Veselības organizācija brīdinājusi, ka Latīņamerikā joprojām varētu cirkulēt februāri Meksikā atrastās viltus “Pfizer” vakcīnas.
Mafija izmanto cilvēku un uzņēmumu grūtības
“Organizētā noziedzība noteikti ir ieinteresēta izmantot jebkuru izdevību. Un tas, ka tā izmanto pandēmiju, pārāk nepārsteidz,” atzīst Oksfordas Universitātes kriminoloģijas profesors Federiko Varēze, kurš sarakstījis vairākas grāmatas par organizēto noziedzību. Ietekmīgais laikraksts “Financial Times”viņu atzinis par mafijas pētījumu “visu bosu bosu”.
Pandēmijas laikā ne tikai vakcīnas, arī viltotas sejas maskas ir kļuvušas par organizētās noziedzības rūpalu. Saražotais bieži tiek izplatīts izmantojot “dark web” jeb tumšā tīmekļa dzīles.
Nelegālo preču pirkšana un pārdošana tur jau kļuvusi standartizēta gluži kā “Amazon”, profesors Varēze norāda LTV raidījumam “Pasaules panorāma”.
Pandēmiju saviem nolūkiem izmanto arī Itālijas mafija. Gan cenšoties piekļūt publiskajiem iepirkumiem, atbalsta fondiem no valsts un Eiropas Savienības, gan izmantojot pelēko ekonomiku un faktu, ka daudz cilvēku un uzņēmumi nonākuši grūtā situācijā.
Itālijas dienvidos mafija daudzviet zināmā mērā ir ievijusies sabiedrības struktūrā. Un šajos grūtajos pandēmijas laikos daudzi iedzīvotāji nonākuši finansiāli nedrošā situācijā.
“Arī ekonomisko grūtību laikā mafijai joprojām ir nauda, iegūta no narkotiku tirdzniecības. Un tā iesūcas ekonomikā arī caur aizdevumiem ar procentiem. Bīstamība ir tajā, ka Itālijā daudzi uzņēmumi sastapušies ar lielām grūtībām. Ja tie netiek pie valsts atbalsta, tad var riskēt prasīt naudu no mafijas.”
Piešķir paciņas trūcīgajiem
Arī Vatikānā pāvests Francisks svētdienas sprediķī izcēla šo problēmu, un, pieminot noziedzības upurus, aicināja cilvēkus neļauties mafijai.
“Mafiozas organizācijas ir sastopamas daudzās pasaules daļās un izmanto pandēmiju, lai pelnītu naudu ar korupciju,” atzina pāvests Francisks.
Itālijā daudzi “mafiozi” sevi uzskata par daļu no teju reliģiskas grupas, kas dažviet cieši savijušies ar sabiedrību. Pirms dažiem gadiem kāda dienvidu pilsētiņa nokļuva virsrakstos, kad vietējie ļaudis procesijas laikā ar Jaunavas Marijas statuju izmeta līkumu, lai apstātos pie mafijas bosa mājas un izrādītu cieņu.
Itālijā un citviet pasaulē mafija mēģina uzspodrināt savu tēlu sabiedrības priekšā. Meksikā narkobarona Hoakina “El Čapo” Gusmana meita dalīja palīdzības paciņas pandēmijas laikā grūtībās nonākušajiem trūcīgajiem – uz paciņām bija redzams El Čapo attēls (pats narkobarons pašlaik atrodas ASV cietumā, kur izcieš mūža ieslodzījumu).
“Tam jāpievērš liela uzmanība. Mums visos veidos jāmēģina nepieļaut, ka šīs kriminālās organizācijas cenšas izpušķot savu tēlu kā cilvēku glābēji. Jo tā ir “labvēlība” pēdiņās. Viņi pēc tam kaut ko gribēs saņemt pretī,” uzsver organizētās noziedzības pētnieks Varēze.
Pandēmija sniedz izdevības
Bet pandēmija ar satiksmes apturēšanu un lokdauniem skārusi arī tādus mafijas rūpalus kā narkotiku tirdzniecība un prostitūcija. Viltus vakcīnas un maskas vienkārši ir jaunas izdevības, ko noziedznieki izmanto. Un arī mafijas locekļi baidās no saslimšanas ar Covid-19.
“Nevajag domāt, ka šīs organizācijas vienmēr spēj pārvarēt visas grūtības. Protams, jāapzinās un jābūt ļoti uzmanīgiem, jo viņu arods ir tāds, kāds ir, un pandēmija sniedz zināmas izdevības – finanses, vakcīnas, sejas maskas. Tomēr nevajag domāt, ka viņi ir supercilvēki, kas vienmēr uzvar,” secina profesors Varēze.
Piemēram, pagājušajā nedēļā policija Dominikānā aizturēja bēguļojošu itāļu mafijas locekli, kuram vairākus gadus bija izdevies sekmīgi slēpties. Viņu noķert palīdzēja vīrieša mīlestība pret itāļu virtuvi. 53 gadus vecais Marks Ferens Klods Biarts savā “YouTube” kanālā bija ievietojis vairākus ēdiena gatavošanas video – vīrieša seja nebija redzama, taču policija viņu identificēja pēc tetovējumiem.