Piektdien, 27. novembrī, sarunā ar Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputātiem vairāki Krievijas opozīcijas politiķi, aktīvisti un nevalstisko organizāciju pārstāvji pauda, ka, ja Krievijā arī turpmāk vēlēšanām apzināti netiks pielaista daļa no politiskajiem spēkiem, valdošo režīmu nevajadzētu uzskatīt par leģitīmu.
Aleksejs Navaļņijs un vēl 3 Krievijas opozicionāri runāja Eiropas Parlamentā virtuālā formātā, un viņu nostāja bija ļoti skaidra – pēc 10 mēnešiem gaidāmas Krievijas parlamenta vēlēšanas un to rezultātu viņi aicināja vērtēt pēc tā, vai tiks atļauts piedalīties arī opozīcijas kandidātiem.
Navaļnijs Eiropas politiķus aicināja mainīt arī līdzšinējo sankciju politiku. Viņš aicināja Rietumus būt mazāk formāliem sankciju noteikšanā.
“Līdz šim Eiropas Parlamenta un dalībvalstu pieeja ir bijusi pakļaut sankcijām personas, kuras tehniski pastrādā sliktas lietas. Piemēram, manā gadījumā atsevišķas personas, kuras ir tieši atbildīgas par manis saindēšanu vai pavēļu izdošanu. Taču, manuprāt, nav jēgas ieviest sankcijas pret ģenerāļiem vai pulkvežiem, vai cilvēkiem, kuri maz ceļo un kuriem noteikti Eiropā nav greznu īpašumu. Mums ir jāuzdod sev jautājums, kāpēc šie cilvēki indē, nogalina un vilto vēlēšanu rezultātus? Un atbilde ir ļoti, ļoti vienkārša – nauda! Par sankciju īsto mērķi ir jākļūst prezidenta [Vladimira] Putina tuvākajām aprindām. Tāpēc teikšu ļoti tieši – līdz brīdim, kamēr oligarha Usmanova dārgās jahtas turpinās pietauvoties Barselonā vai Monako, neviens Krievijā un pat Kremlī pret Eiropas sankcijām neattieksies nopietni,” klāstīja Navaļnijs.
Navaļnijs skaidroja, ka sankcijas jānosaka pret Kremlim pietuvinātajiem oligarhiem, kurus Krievijas sabiedrība ienīst, un tas ļaus Eiropas sankcijām būt populārām sabiedrībā, tādējādi palīdzot opozīcijai.
“Šīm sankcijām ir jābūt populārām Krievijas sabiedrībā – un tās būs! Vienkārši mērķējiet uz Krievijas oligarhiem! Sakiet: “Usmanova kungs, Abramoviča kungs, Rotenbergu kungi, jūs rīkojaties pret Krievijas tautu, jūs rīkojaties pret Eiropu. Jūs visu laiku sakāt, ka Eiropa ir ļoti slikta – tad, lūdzu, ņemiet savas jahtas un vācieties uz Baltkrievijas Republikas skaistajām ostām”,” klāstīja Navaļnijs.
Navaļņijs arī aicināja Eiropu izstrādāt jaunu stratēģiju attiecībām ar Krieviju, nevis mēģināt uzlabot esošo, un uzsvēra, ka ir ārkārtīgi svarīgi, lai Eiropa jebkurā komunikācijā nošķirtu Kremli no Krievijas sabiedrības, jo pretējā gadījumā Krievijas sabiedrībā veidojas pretrietumu noskaņojums, ko Putins vēl cenšas pastiprināt.
Ar deputātiem runāja arī Vladimirs Kara-Murza, kurš vada Borisa Ņemcova fondu un kurš pats ir divas reizes indēts. Viņš uzsvēra, ka pārmaiņām Krievijā jānāk no Krievijas pašas sabiedrības nevis no ārpuses, taču ar vienu lietu Eiropa var palīdzēt.
“Vienīgā lieta, ko mēs lūdzam mūsu draugiem Rietumos, un it īpaši Eiropa Savienībā, – stāviet par savām vērtībām! Ka jūs darāt to, ko paši sludināt. Neatbalstiet Vladimira Putina korumpēto, kleptokrātisko, autoritāro režīmu, atļaujot viņa pietuvinātajiem cilvēkiem un oligarhiem izmantot Eiropas Savienības valstis kā paslēptuvi naudai, ko viņi nolaupījuši Krievijas cilvēkiem. Tas notiek jau pārāk ilgi,” sacīja Kara-Murza.
Viņš arī pauda gandarījumu, ka Eiropā uz priekšu virzās Magņitska saraksta veidošana. Tas ir mehānisms, kas ļauj daudz vieglāk sankcionēt cilvēktiesību pārkāpējus.
KONTEKSTS:
Krievijas opozīcijas līderim Navaļnijam palika slikti augusta beigās. Kad Navaļnijs tika nogādāts klīnikā Vācijā, konstatēts, ka viņš saindēts ar vielu no klases “Novičok”, un šāda viela var būt pieejama tikai Krievijas specdienestiem, tāpēc rietumvalstis prasīja Krievijai paskaidrojumus. Krievija saistību ar notikušo noliedza un sauca to par Rietumu informatīvo kampaņu pret Krieviju.
Vācijas, Francijas un Zviedrijas laboratoriju analīzes liecina, ka viņš ticis saindēts ar "Novičok" grupai piederošu nervus paralizējošu vielu. Bet Eiropas Savienība noteikusi sankcijas sešām augstām Krievijas amatpersonām un organiskās ķīmijas pētnieciskajam institūtam.