“Es jūtos brīnišķīgi, esmu lieliskā garastāvoklī, man nav nekādu sūdzību. Neviens mani nav sitis, pat pirkstu nav piedūris,” īpaši sarīkotā preses konferencē, kur līdzās Protasevičam bija virkne Baltkrievijas amatpersonu, paziņoja apcietinātais opozicionārs.
3. jūnijā Baltkrievijas televīzija pārraidīja interviju ar Protaseviču, kurā viņš atzina savu vainu protesta akciju rīkošanā un atzinīgi izteicās par Baltkrievijas vadoni Aleksandru Lukašenko. Protaseviča vecāki un līdzgaitnieki pauda viedokli, ka tik krasa uzskatu maiņa pēc desmit dienas ilgas atrašanās apcietinājumā skaidrojama ar iebiedēšanu un, visticamāk, arī fizisku ietekmēšanu. Viņi norādīja uz nobrāzumiem, kas bija redzami uz Protaseviča rokām.
Tagad pats Protasevičs preses konferencē skaidroja, ka nospiedumi uz rokām palikuši no saitēm, ar ko sasietas viņa rokas apcietināšanas brīdī, jo arests esot noticis “tik pēkšņi”, ka baltkrievu drošībniekiem neesot bijis līdzi rokudzelžu, ko varētu izmantot aktīvista apcietināšanai.
Atkal nākas slavēt Lukašenko
Protasevičs preses konferencē vērsās pie žurnālistiem ar lūgumu neizplatīt baumas par viņa veselības stāvokli. Viņš mierināja arī savus vecākus, kas pašlaik uzturas Polijā, un pauda viedokli, ka viņi droši var atgriezties dzimtenē.
“Es saprotu, kādu kaitējumu esmu nodarījis valstij, tādēļ šobrīd cenšos darīt visu iespējamo, lai to labotu,” teica Protasevičs. Tāpat kā TV intervijā, viņš turpināja atzinīgi izteikties par Lukašenko, kuru iepriekš bija asi kritizējis. “Es cienu prezidentu kā cilvēku, kurš spējis izturēt visu šo spiedienu, kas sākās vasarā un joprojām turpinās.”
Preses konferences laikā kāda žurnāliste atzina, ka netic nevienam Protaseviča vārdam, jo saprot, ko ar viņu varēja izdarīt apcietinājumā.
Protasevičs uz to atbildēja: “Ar mani viss ir kārtībā. Protams, izmeklēšanas izolators nav dzīvoklis Viļņā, bet ar mani viss ir labi. Es saprotu, kāpēc pret mani tiek veikta izmeklēšana; es saprotu, par kādiem noziegumiem, kuros esmu atzinies, man nāksies atbildēt.”
Arī draudzenei draud 15 gadu cietumsods
Baltkrievijas tiesa tikmēr noraidījusi kopā ar Protaseviču aizturētās viņa draudzenes, Krievijas pilsones Sofijas Sapegas sūdzību par viņas arestu. Sapega tiesas zālē nogādāta netika, process norisinājies aiz slēgtām durvīm.
Lai arī Baltkrievijas drošības iestādes iepriekš publicēja video ar Sapegas atzīšanos par “Telegram kanāla “Baltkrievijas melnā grāmata” vadīšanu, advokāti uzskata, ka jauniete ir aizturēta nepamatoti.
23 gadus vecā studente Sapega tika aizturēta kopā ar savu draugu Protasēviču pēc tam, kad Baltkrievijas varas iestādes Minskā nosēdināja aviokompānijas "Ryanair" pasažieru lidmašīnu.
Lukašenko režīms apsūdz Sapegu par sabiedrisko kārtību rupji pārkāpjošu darbību gatavošanu un organizēšanu. Ja viņu atzītu par vainīgu šajos pārkāpumos, kā arī masu nekārtību organizēšanā, Sapegai draud līdz 15 gadiem ieslodzījumā.
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.
Eiropas Savienības valstu līderi pēc notikušā vienojās paplašināt sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī uzņēmumiem, kas finansiāli atbalsta Minskā valdošo režīmu. Baltkrievijas aviokompānijām aizliegts izmantot ES valstu gaisa telpu un nosēsties ES valstu lidostās. Savukārt Eiropas lidsabiedrībām ieteikts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.