ĪSUMĀ:
- Par vīrusa uzliesmojuma epicentru uzskata Ķīnas pilsētu Uhaņu.
- Kopumā konstatēti 218 inficēšanās gadījumi; miruši trīs cilvēki.
- Ar vīrusu inficētie konstatēti Taizemē, Japānā un Dienvidkorejā.
- Joprojām nav skaidrs, kā tieši notiek slimības izplatība.
- Ķīnas eksperti: epidēmija joprojām ir novēršama un kontrolējama.
- Gaidāmais Jaunais gads rada bažas par plašāku vīrusa izplatību.
- Vuhaņas varasiestādes ievieš papildu piesardzības pasākumus.
- Pastiprinātās pārbaudes arī dažās Taizemes un ASV lidotās, kā arī Honkongā.
Kopumā konstatēti 218 inficēšanās gadījumi un miruši trīs cilvēki. Nedēļās nogalē 136 jauni gadījumi konstatēti Vuhaņā, vēl 15 gadījumi Guaņdonas provincē, pieci Pekinā, bet pirmā saslimšana pirmdien, 20. janvārī, konstatēta arī Šanhajā. Šajā pilsētā un arī citās provincēs ir aizdomas par vēl dažiem inficēšanās gadījumiem. Kopumā Uhaņā šobrīd slimnīcā ārstējas 170 cilvēki, no kuriem deviņi ir kritiskā stāvoklī, bet 25 ļauts doties uz mājām. Ārsti ar pacientiem strādā izolēti un pilnā aizsargtērpā.
Ķīnas Ārlietu ministrija pirmdien, 20. janvārī, norādīja, ka saistībā ar vīrusu informēta Pasaules Veselības organizācija (PVO) un citas valstis.
Ar vīrusu inficētie konstatēti arī ārvalstīs – Taizemē, Japānā un Dienvidkorejā. Tiek ziņots, ka visi saslimušie iepriekš apmeklējuši Uhaņu.
Tiek pieļauts, ka vīrusa uzliesmojuma centrs ir jūras velšu tirgus Uhaņā. PVO norādījusi, ka saslimšanas avots varētu būt dzīvnieku izcelsmes produkts. Veselības aizsardzības amatpersonas gan norāda, ka daļa pacientu neesot apmeklējuši tirgu Uhaņā.
Līdz ar to joprojām nav skaidrs, kā tieši notiek slimības izplatība. Lai gan nav reģistrēti gadījumi, kad vīruss pārgājis no cilvēka uz cilvēku, šāda iespēja netiek izslēgta. Saskaņā ar Ķīnas Nacionālās veselības komisijas ekspertu secinājumiem, pašreizējā epidēmija joprojām ir novēršama un kontrolējama.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins uzsvēris, ka cilvēku dzīvību aizsardzībai jāpiešķir "galvenā prioritāte" un apņēmīgi jānovērš epidēmijas izplatība.
Prezidents uzsvēris, ka nepieciešams savlaicīgi publiskot informāciju par epidēmiju un padziļināt starptautisko sadarbību. Tāpat būtu jānodrošina, lai Pavasara svētki noritētu stabili un mierīgi.
Tieši gaidāmais ķīniešu Jaunais gads rada bažas par vēl plašāku vīrusa izplatību. Miljoniem ķīniešu šonedēļ grasās doties ceļojumos, lai svētkus pavadītu kopā ar ģimeni. Ziņas par vīrusa izplatību nav mazinājušas cilvēku vēlmi naski izmantot sabiedrisko transportu, lai gan atsevišķos gadījumos stacijās redzami cilvēki maskās.
Uhaņas varasiestādes paziņojušas, ka lidostās un dzelzceļa stacijās izvietoti infrasarkanie termometri, lai uzraudzītu situāciju. Visi pasažieri, kam tiek fiksēts drudzis, tiek reģistrēti. Viņiem tiek izsniegtas maskas, nogādājot viņus medicīnas iestādē. Internetā arī atrodami videomateriāli, kā iekšzemes avioreisā no Uhaņas pasažieriem tiek mērīta ķermeņa temperatūra:
passengers screened for coronavirus symptoms on a domestic flight out of Wuhan pic.twitter.com/ytUbVzpYRZ
— David Paulk 波大卫 (@davidpaulk) January 20, 2020
Pastiprinātās pārbaudes notiek arī dažās Taizemes un ASV lidotās, kā arī Honkongā, kur īpaši tiek uzraudzīti pasažieri, kas ierodas no Uhaņas. Tieši Uhaņas pilsēta, kurā dzīvo 11 miljoni iedzīvotāju, ir nozīmīgs valsts transporta mezgls.
Jaunā tipa koronavīruss ir radniecīgs SARS izraisītājam, kas pirms vairāk nekā 15 gadiem prasīja vairāk nekā 600 cilvēku dzīvības kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.